Myšlenka třetího kandidáta nemá podporu

10 2005
Praha - Nečekaný návrh Jana Železného, aby oba dosavadní kandidáti na místo předsedy Českého olympijského výboru odstoupili ve prospěch někoho třetího, nemá u sportovních činovníků podporu. "Už je na to pozdě, bylo to jen plácnutí do větru," myslí si muži, kteří budou v úterý volit. Vše tedy dál nasvědčuje tomu, že budou vybírat mezi Janame Železným a dosavadním předsedou Milanem Jiráskem.

Oštěpař chtěl podle svých slov návrhem dokázat, že není závislý na agentuře Česká sportovní, což bylo v posledních týdnech tématem řady diskusí.

Brzy se objevilo i jméno možného třetího kandidáta, předsedy Českého atletického svazu Karla Pilného. Ten případnou kandidaturu nevyloučil, ovšem jen v případě, že by se oba uchazeči domluvili. "Pokud bych mohl pomoci, udělal bych to rád," řekl Pilný.

"Ale já ho rozhodně žádat nebudu," reagoval Milan Jirásek.

Železného myšlenku zavrhl například předseda Českého svazu tělesné výchovy a šéf plavců Vladimír Srb. "V tuhle chvíli je pozdě. Oba mají nějaký program. Neumím si vůbec představit, že by někdo další zítra vystoupil, řekl, že chce to a to, a byl zvolen," řekl Srb. "Já jsem Honzovi řekl, že nebudu mít problém, pokud volbu vyhraje," dodal Srb, jenž veřejně podporuje Jiráska.

"Ta myšlenka o odstoupení, to bylo jen plácnutí do větru," uvedl předseda střeleckého svazu Jaroslav Pekař. "Byla to asi chvilková myšlenka, nemá to hlavu ani patu," pokračoval. Koho ale zvolí, neřekl. "Toho, kdo bude největším přínosem. Myslím si, že jsem rozhodnutý," prohlásil Pekař.

Překvapen byl i předseda Českého kanoistického svazu Jaroslav Pollert. "Když to řekl, měl mít všechno připraveno. Dotyčný další kandidát si přeci za pár dní nevycucá z prstu program," divil se Pollert. "Neřeknu, koho budu volit. Já znám oba, dokážu si představit, čeho jsou a nejsou schopní," řekl.

První muž tenisového svazu Ivo Kaderka si rovněž nechal jméno svého favorita na místo předsedy ČOV pro sebe s tím, že obou si velice váží. Nedělní návrh Železného označil za určitý signál. "Teď se uvidí, jestli oba přistupují se vší upřímností, a pozná se, jestli je hráno férově, nebo falešně," uvedl Kaderka.

Předseda baseballové asociace Petr Ditrich považuje oba kandidáty za dobré. "Neumím si představit, že bychom měli vybírat někoho třetího, v tom bych neviděl žádné plus," řekl Ditrich.

V podobném duchu mluvil i zástupce moderního pětiboje Jiří Adam. "Je nesmysl odstupovat. Proč by to dělali? Železný je osobnost ve sportu, a proto ho budu volit, a než-li úředníka, tak raději Jiráska, protože nebyl špatný," konstatoval Adam.

Na kandidatuře se podle šéfa bobistů Milana Sejkory pracuje rok, není tedy vhodné dva dny před volbou rezignovat. "Možná by to nebylo od věci, ale je to pozdě," prohlásil. Sám je již rozhodnut, ale vzhledem k tajné volbě nechtěl svůj názor prezentovat na veřejnosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Najdete na iDNES.cz