Doporučujeme

Milan Jirásek

Milan Jirásek - Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, podepisuje přihlášku do Atén. | foto: Petr Novotný, MF DNES

ČOV k Pekingu: Lidská práva ano, bojkot ne

  • 35
Praha - V diskusi k tomuto bodu nikdo nevystoupil, při hlasování byl jediný delegát proti. Tak jednoznačně dnes přijalo plénum Českého olympijského výboru prohlášení o postoji českého sportu k OH v Pekingu. Podstatu přijatého stanoviska shrnul předseda ČOV Milan Jirásek do hesla: "Lidská práva ano, bojkot her ne."

Před budovou Autoklubu v centru Prahy, kde zasedání probíhá, se na dnešní odpoledne chystá velká protestní akce, která má upozornit na porušování lidských v dějišti olympijských her. Do velkého jednacího sálu však hlasy z ulice nepronikly, jednání navíc směřovalo od rána k rychlému závěru, takže delegáti odešli domů ještě před začátkem demonstrace.

"Asi si spletli akce a svolali protest na odpoledne, kdy už tady nebude zasedat olympijský výbor, ale všesportovní kolegium, které nemá s olympiádou nic společného," domnívá se předseda českých olympioniků Milan Jirásek.

Dopolední plénum mělo rychlý spád, delegáti vyslechli a schválili všechny procedurální zprávy a nezdrželi se ani u tématu Pekingu a celosvětových protestů proti pořadatelství OH v zemi, která porušuje lidská práva.

Ještě předtím, než šéf olympijské výpravy František Dvořák promluvil o sportovních přípravách na Peking, dostal slovo předseda Jirásek. "Citlivou situaci sledujeme od první chvíle, co byly hry do Číny přiděleny," řekl šéf ČOV a prozradil, že v minulém roce výbor komunikoval i s odpůrci her.

"Společnost Olympic Watch ale používá logo dehonestující olympijskou symboliku a v takovém případě nám nemůže být partnerem pro jednání," uvedl Jirásek. Kontakty s Amnesty International zase podle předsedových slov zamrzly na požadavku druhé strany, aby s ČOV mohla vydávat společná prohlášení proti čínské vládě, což podle Jiráska jeho organizaci nepřísluší.

"Národní olympijské výbory se na společném jednání dohodly, že v zájmu udržení jednoty, ochrany olympijských her i samotných sportovců nebudou jednotlivě útočit na čínskou vládu, ale veškeré kroky nechají na Mezinárodním olympijském výboru," řekl Jirásek posluchačům v sále.

ČOV nebude bránit českým sportovcům, aby v Číně svobodně vyjadřovali své názory. "Mají svobodu projevu, ale musí respektovat článek 51 Olympijské charty," upřesnil předseda.

O přesný výklad článku, který zakazuje politickou, náboženskou či rasovou propagandu na sportovištích, český výbor požádal odborníky z MOV. "Věříme, že článek budou dodržovat obě strany: jak sportovci, tak i čínská vláda," zdůraznil Jirásek.

Toto stanovisko je podrobněji rozepsáno v prohlášení, které dnešní plenární zasedání téměř jednomyslně schválilo. Proti hlasoval pouze Radim Masný, prezident Českého svazu boxu.

Český olympijský výbor v dokumentu odsuzuje porušování lidských práv, nicméně odmítá bojkot OH. "Český olympijský výbor nepřistupuje na úvahy o bojkotu olympijských her. Naší zbraní v boji za pozitivní změny ve světě je porozumění mezi zeměmi a lidmi prostřednictvím sportu a šíření olympijského poselství," stojí v dokumentu.

DOKUMENT: Prohlášení pléna ČOV k účasti na LOH v Pekingu
 
Mezinárodní olympijský výbor vybral v roce 2001 za pořadatele XXIX. olympijských her Peking. Volba proběhla demokraticky s dodržením všech stanovených procedurálních pravidel. Český olympijský výbor tuto skutečnost plně respektuje a věří, že v souvislosti s pořádáním olympijských her bude přísně dodržována Olympijská charta a její čl. 51, a to jak účastníky her, tak i hostitelskou zemí: "V olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy."

Český olympijský výbor považuje za svůj prvořadý úkol podporovat české sportovce v jejich sportovní přípravě a systematicky připravovat účast české delegace na hrách XXIX. olympiády tak, aby byla zajištěna důstojná reprezentace České republiky.

Český olympijský výbor nikdy nevyvíjel, nevyvíjí a ani nebude na české sportovce vyvíjet jakýkoliv nátlak k omezení jejich svobody vyjadřování. Jediným požadavkem ČOV směrem ke sportovcům a dalším členům olympijského týmu je dodržování Olympijské charty, které je podmínkou účasti na olympijských hrách, stanovenou MOV.

Český olympijský výbor, Mezinárodní olympijský výbor i ostatní národní olympijské výbory nejsou politické organizace, a přesto, v duchu Olympijské charty, považují lidskou důstojnost a její ochranu za důležité olympijské téma.

Proto Český olympijský výbor odsuzuje porušování lidských práv kdekoli ve světě. Český olympijský výbor je znepokojen krvavými událostmi v Tibetu, lituje jejich obětí a věří v rychlé ukončení násilí. Český olympijský výbor nemá žádné kompetence k tomu, aby o otázce dodržování lidských práv jednal s čínskou vládou. Za olympijské hnutí jedná s čínskou stranou Mezinárodní olympijský výbor, který požaduje dodržování závazků z čínské strany.

Otázka lidských práv a s ní související zákony a jejich dodržování je především v kompetenci vládních a mezinárodních vládních organizací /OSN/ a předmětem činnosti národních i mezinárodních nevládních organizací. Český olympijský výbor nepřistupuje na úvahy o bojkotu olympijských her. Naší zbraní v boji za pozitivní změny ve světě je porozumění mezi zeměmi a lidmi prostřednictvím sportu a šíření olympijského poselství.

Bojkoty olympijských her v sedmdesátých a osmdesátých letech nejen že nepřispěly k řešení problémů, kvůli kterým byly vyhlašovány, ale naopak jenom prohloubily spory a zostřily napětí mezi zeměmi. Úlohou sportu je stavět mosty, nikoli zdi a přehrady mezi zeměmi. Nemůže však sám o sobě vyřešit politické problémy. V tomto smyslu působí spíše nepřímo, využívá možností setkávání a spolupráce lidí bez ohledu na rasovou, náboženskou nebo politickou příslušnost a bez jakýchkoli diskriminací.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.