České olympijské hnutí stojí na několika křižovatkách

Milan Jirásek zřejmě povede Český olympijský výbor i v dalším období | foto: ČTK

10 2008
Uplynulo 107 dní od her v Pekingu, zbývá 430 dnů do zahájení zimních her ve Vancouveru. Přesto není období na pomezí dvou olympiád pro Český olympijský výbor obdobím klidu. Právě naopak. Řada otázek čeká na zodpovězení.

Kdo bude předsedou ČOV?

Patrně opět Milan Jirásek. Volby se uskuteční 14. ledna v Praze a Jirásek je jediným kandidátem. "Podle stanov mohly členské organizace ČOV navrhnout kandidáty jen do 5. prosince – a žádný další není hlášen. I když plenární zasedání ještě může stanovy změnit," vysvětluje Jirásek.

Před čtyřmi lety porazil ve volbách Jana Železného, ten nyní tvrdí: "Podruhé už to zkoušet nebudu." Jiráskovo znovuzvolení tedy nejspíš proběhne bezbolestně. O to víc "chrtů" se však objeví před dalšími volbami v roce 2012.

Na funkcionářské scéně bude tou dobou stále aktivnější i generace současných sportovců-třicátníků. Včetně Kateřiny Neumannové a údajně i Romana Šebrleho.

Mocní lidé olympismu v České republice

Milan Jirásek 72 let. Lékař a nekonfliktní diplomat. Předseda ČOV od roku 1996, nyní zatím jediný kandidát.
Jiří Zedníček 63 let. Místopředseda pro ekonomiku, bývalý basketbalista. Jiráskův člověk, proti němu nepůjde.
František Dvořák 66 let. Místopředseda pro sport a šéf českých misí na jednotlivých olympiádách. To je jeho parketa.
Jiří Kejval 42 let. Byznysman a bývalý veslař. Muž na vzestupu. Kandiduje na místopředsedu pro ekonomiku.
Jan Železný 42 let. Trojnásobný olympijský vítěz, oštěpař, je českým členem MOV. S Jiráskem prohrál minule volby o post předsedy 33:58. Už o ně nemá zájem.
Tomáš Petera 37 let. Šéf společnosti Praha olympijská pro kandidaturu Prahy na OH. Odborník na marketing.
Kateřina Neumannová 35 let. Olympijská vítězka šéfuje libereckému MS v lyžování, jeho úspěch bude klíčový pro její další kariéru.
Zvažuje budoucí kandidaturu do ČOV.

Kdo bude "šedou eminencí"?

Velká moc spočine v rukou nového místopředsedy ČOV pro ekonomiku. Na rozdíl od předsednického postu jsou kandidáti hned čtyři. Současného místopředsedu a bývalého basketbalistu Jiřího Zedníčka vyzvou Jiří Kejval (veslování), Karel Bauer (jachting) a Antonín Lébl (volejbal).

Kdo nahradí Adidas?

Firma Adidas, která dodávala českému olympijskému týmu sportovní výstroj, o další smlouvu nemá zájem. Kdo místo ní obleče olympioniky? "Už máme dva zájemce. Potěšilo by nás, aby partnerem ČOV byly dlouhodobě české firmy," naznačil Zedníček, že nemusí jít o žádný zahraniční gigant.

Z dalších partnerů ČOV má na rozdíl od Adidasu většina zůstat i pro další olympijský cyklus. Smlouvu již podepsal Český rozhlas a GE Money Bank, před podpisem je také smlouva s MF DNES a iDNES.cz jakožto hlavními mediálními partnery.

Bude za zlato víc než milion?

Rovný milion korun dostávali od roku 2000 čeští olympijští šampioni, reálná hodnota částky však dávno poklesla. "Ve zprávě o hrách v Pekingu jsme doporučili zabývat se valorizací odměn za medaile," uvedl František Dvořák, místopředseda ČOV pro sport. Ale budou na ně peníze?

"Máme rezervy i katastrofické scénáře. Ekonomická krize nám sice nenahrává, přesto je možné, že odměny narostou," řekl Jirásek. O kolik, to zatím nikdo nedokáže říci.

Skončí hry v České televizi?

Od roku 2014 je to možné. Mezinárodní olympijský výbor nyní oznámil, že počínaje zimními hrami 2014 odmítl finanční nabídku EBU (Evropské vysílací unie), jejímž členem je i Česká televize, a neprodá jí vysílací práva. Jirásek si posteskl: "Nadzvedává nás, že se MOV víc než na veřejnoprávní kanály chce orientovat na placenou televizi." O práva na vysílání her se strhne boj dle pravidla: nejvyšší nabídka bere vše. Například v Německu už o ně projevila velký zájem komerční RTL.

Jaký bude Vancouver 2010?

Z dějiště příští zimní olympiády se minulý týden vrátili první "zvědové" z řad ČOV. "Půjde o hry velkých vzdáleností," líčí Dvořák. "Řada sněhových sportů se uskuteční ve středisku Whistler, 120 kilometrů od Vancouveru. Kanaďané slibují, že tam dobudují dálnici." Netradiční bude i zahájení her nikoli na stadionu, ale v hale.

Jirásek: Nechci být věc Makropulos

Praha (tm) - Před minulými volbami předsedy ČOV sváděl boj s Janem Železným. Nyní o zvolení Milana Jiráska takřka nikdo nepochybuje.Překvapuje vás, že jste jediným kandidátem?
Trošku. Nevím, jestli je to dobře, nebo špatně, ale proč bych protikandidáta přivolával? Každopádně mi to dává před volbami větší klid i pocit, že má práce byla oceněna.

Původně jste však už kandidovat nechtěl. Co vás vedlo ke změně názoru?
Jistě, nechci být věc Makropulos. Plánoval jsem výměnu kyčelního kloubu, chtěl jsem si užívat sklonku života. Ale okolnosti mě donutily vyměnit kyčel narychlo, dopadlo to dobře a teď mám roupy pokračovat. A hlavně mám důvěru ze sportovních svazů. I když chápu, že po 12 letech ve funkci je každý poněkud opotřebovaný a může se stát dokonce i brzdičkou vývoje. Snad to já nebudu.


Je to tedy vaše definitivně poslední kandidatura? Další už v roce 2012 nebude?
Obávám se, jestli se toho roku vůbec dožiju. (směje se). Další kandidatura? To už bych přeháněl.


Vidíte už možného nástupce?

Kandidátů je dost, včetně některých úspěšných sportovců na sklonku nebo na konci kariéry. Ale čtyři roky jsou velmi dlouhá doba...


Kejval: Zlato má cenu 10 milionů


Praha (tm) - Může být oživením na scéně českého olympismu. Jiří Kejval je velice úspěšným obchodníkem, 12 let vede veslařský svaz. Teď stoupá v ČOV po mocenském žebříčku, kandiduje na místopředsedu pro ekonomiku.

Proč si myslíte, že právě vy byste byl dobrým lídrem ekonomiky ČOV?
Protože vcházíme do složitého ekonomického období. Čtyři roky jsem pracoval ve společnosti Česká olympijská, pochopil jsem, jak obrovským marketingovým nástrojem olympijské kruhy jsou. Mám z byznysu zkušenosti, možná největší z kandidátů. Mám je i ze sportovní funkcionařiny. Věřím, že mohu být přínosem.

Bude to pro vás jen mezistupeň k budoucímu boji o předsednický post?
Zatím takovou ambici nemám, vždyť jsem relativně dost mladý. Ne, o tom jsem zatím nepřemýšlel.

Hovoří se o navýšení prémií pro české olympijské medailisty. Kolik byste jim dal za zlato vy?
Já? I deset milionů, kdybychom ty peníze měli. Protože to olympijské vítězství strašně moc znamená a je čím dál těžší ho získat. Milion za zlato je opravdu málo.

Dobře, ale žijeme ve světě v období ekonomické krize... Jaké navýšení tedy považujete za reálné?
Myslím, že když se současný milion podaří zvednout o 20 procent, můžeme být spokojeni.

Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Budoucí šampioni? Olympiáda dětí a mládeže byla plná poutavých příběhů

V Liberci a okolí skončila Olympiáda dětí a mládeže. Se 459 získanými body ji vyhrála reprezentace hlavního města...

Dva góly za pár minut a penalty. Bronz má Vysočina po senzačním závěru

Seběhly se, chytily se za ruce a sklouzly se po trávníku směrem k hlasitým fanouškům. S rodiči, kamarády i s dalšími...

Sportovci ocenili Ledeckou. Získala cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku

Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon loňského roku podle sportovců získala dvojnásobná olympijská vítězka...

Trojí síla středočeských florbalistek: sestry táhly tým ke zlatu

Potřebují Středočešky podržet klíčovým zákrokem? Míček lapí Kuchařová. Je nutné rychle rozehrát z obrany? Šikovné ruce...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz