Atleti zkusí na Evropských hrách nový vyřazovací týmový formát

ilustrační foto | foto: Reuters

21 2019
Atletika se na Evropských hrách v Minsku představí v neobvyklé formě. Čtyřiadvacet reprezentačních týmů včetně toho českého si vyzkouší nový vyřazovací formát, ve kterém každé kolo týmové soutěže potrvá dvě hodiny. Na závěr se poběží štafeta na 800, 600, 400 a 200 metrů, do níž týmy vystartují s odstupy podle výsledků předchozích osmi soutěží. Kdo proběhne jako první cílem, bude vítěz.

Experiment nazvaný Dynamická nová atletika (DNA) má přiblížit atletiku zejména mladým fanouškům. V každém kole se šestice družstev utká na mužské i ženské stovce, krátkých překážkách v obou kategoriích, mužské výšce, ženské dálce, ženském oštěpu a smíšené štafetě na 4x400 metrů. Podle pořadí sestupně dostanou od dvanácti do dvou bodů.

Na základě bodů po osmi disciplínách vyběhnou do závěrečné stíhačky, přičemž každý bod znamená odstup přibližně třetinu sekundy. Zatímco ve smíšené čtvrtkařské štafetě mohou trenéři nasazovat muže a ženy libovolně, v závěrečné stíhačce je pořadí jasné. Nejprve poběží muž 800 metrů, pak žena 600 metrů, muž 400 metrů a žena dvoustovku. Týmy se seřadí v pořadí, v jakém proběhly cílem.

Pokud by někdo stíhačku kvůli diskvalifikaci nebo zranění nedokončil, určí se mu pořadí na základě bodů získaných za prvních osm disciplín. Každopádně ale bude až za celky, které doběhly do cíle.

Každá reprezentace absolvuje minimálně dvě kola. V neděli 23. června jsou na programu čtyři kvalifikační skupiny, ze kterých postoupí přímo do semifinále vítězové a dva nejlepší celky ze druhých míst na základě bodů z osmi soutěží před stíhačkou. Češi se utkají ve třetí kvalifikační skupině od 16:40 SELČ s domácím Běloruskem, Polskem, Irskem, Lotyšskem a Litvou.

Momentka ze skoku o tyči na mítinku Zlatá tretra

Všechny týmy, které se nedostanou přímo do středečního semifinále, absolvují v úterý čtvrtfinále. V něm postoupí po dvou nejlepších reprezentacích ze tří šestičlenných skupin. V semifinále pak budou dvě šestičlenné skupiny, přičemž z každé z nich postoupí tři týmy do finále. V něm se bude bojovat v pátek 28. června o týmovou sadu medailí.

Devět medailových sad se ale rozdělí už v nedělní kvalifikaci. Bude se vyhodnocovat pořadí podle nejlepších výkonů v každé ze soutěží včetně stíhačky, v níž se bude počítat čistý čas po odečtení ztráty na startu.

V technických disciplínách mohou na medaile paradoxně dosáhnout i závodníci, kteří svému týmu nepřinesou maximální bodové zisky. Pro urychlení soutěže totiž budou mít dálka, oštěp i výška zvláštní formát postavený na duelech, nikoliv na absolutních výkonech.

Šestice se rozdělí do dvou tříčlenných podskupin, které se utkají každý s každým. Na základě výsledků svých dvou soubojů se seřadí atleti od prvního do třetího místa. Pak se závodníci z prvních míst utkají o první místo, sportovci na druhých místech o třetí příčku a ti nejhorší o pátou pozici. Důležitý bude vždy jen výkon v daném souboji. Pokud nebude mít ani jeden ze soupeřů platný pokus, rozhodne los.

Zatímco u dálky a oštěpu se budou běžně měřit pokusy, mužská výška vzhledem k charakteru horizontálních skoků potřebovala další inovaci. Každý závodník si před duelem sám zvolí výšku, kterou chce skákat. Bude to tajné, nebude znát soupeřovu volbu. Tu oznámí až rozhodčí těsně před duelem. Pak bude mít každý po jednom pokusu. Před každým kolem budou závodníci výšku volit znovu.

Autoři: ,
Témata: Evropské hry, Minsk

Nejčtenější

Další z rubriky

Společná medaile jako náplast, Šumová s Tomečkem mají bronz

Čeští střelci Barbora Šumová a Jakub Tomeček na Evropských hrách v Minsku.

Náplastí na neúspěch v individuálních startech byla pro české skeetaře Jakuba Tomečka a Barboru...

Bártu rozhodilo vedení, ale o životní úspěch se připravit nenechal

Jan Bárta během časovky na mistrovství světa v Innsbrucku.

Zřejmě nejvýraznější úspěch v kariéře si v Minsku připsal český cyklista Jan Bárta. V časovce na...

Dráhař Bábek přiveze zlato z Evropských her. Ovládl závod na kilometr

Dráhový cyklista Tomáš Bábek získal na Evropských hrách v Minsku zlato v jízdě...

Dráhový cyklista Tomáš Bábek získal na Evropských hrách v Minsku zlato v jízdě na kilometr s pevným...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz