Kudlička skončil v olympijské tyčce osmý. Vyhrál Francouz Lavillenie

Tyčkař Jan Kudlička v Londýně skončil na osmém místě. (10. srpna 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2012
Český skokan o tyči Jan Kudlička vylepšil o dvě příčky své umístění z olympiády v Pekingu a výkonem 565 centimetrů obsadil osmé místo. Zlatou medaili vybojoval v dramatickém závodě Renaud Lavillenie z Francie. Výkonem 597 cm překonal olympijské maximum Stevena Hookera.

Mezi nejlepší pronikl Kudlička s velkým přehledem. Po 550 centimetrech na první pokus se už v kvalifikačním sektoru neukázal, přesto obsadil devátou pozici.

On-line reportáž závodu

Stejně úspěšné na stejné výšce začal Kudlička finále, ale již na další postupné výšce musel dvakrát opravovat. Přes 565 se nakonec úspěšně přenesl a mohl pokračovat na 575. Výš skočil jen minulý rok na náměstí v Plzni, to se dostal přes 581 centimetrů.

Na výšce, která by byla nejlepším Kudličkovým výkonem roku, měl český tyčkař velmi nadějný první pokus, laťka však na konec šla k zemi. Po konečném osmém místě však nemusel být smutný. Naopak, byl spokojený.

Fotogalerie

"Někomu se může zdát, že je to až osmé místo, ale za mnou zůstala spousta velkých jmen," hodnotil Kudlička. "Škoda prvního pokusu na 575 centimetrech, tam to bylo hodně těsné."

Poslední pokus Kudličky již vůbec nadějně nevypadal, český tyčkař na něj nebyl připravený. Kudlička předpokládal, že bude skákat až po slavnostním vyhlašování. Ale spletl se. "Rozhodčí mi najednou pustili čas," litoval.

Renaud Lavillenie z Francie potvrdil roli favorita. V letošním roce nikdo neskočil více než on a rekordní výšku 597 cm překonal také v Londýně. Vylepšil tak o jeden centimetr rekord her Stevena Hookera z Pekingu.

Australan zmítaný psychickými problémy patřil mezi nejsmutnější účastníky finále. Nezvládl ani základní výšku a skončil na posledním místě.

Lavillenie dlouho procházel soutěží hladce. 565, 575 i 585 centimetrů překonal na první pokus. Poté však jednou zaváhal na výšce 591 a to stačilo, aby se propadl na třetí místo. Němci Björn Otto a Raphael Holzdeppe šli přes laťku na první pokus. Druhý jmenovaný navíc ve svém osobním rekordu.

ZVLÁDL JSEM TO! Zlato mezi tyčkaři vybojoval Francouz Renaud Lavillenie.

ZVLÁDL JSEM TO! Zlato mezi tyčkaři vybojoval Francouz Renaud Lavillenie.

Francouzský tyčkař si nechal dva pokusy na 597 centimetrů, první pokus shodil, ale do druhého dal všechno, roztleskal si stadion a těsně se přes laťku dostal. Ta se zachvěla, ale zůstala na stojanech.

Ani Otto, ani Holzdeppe již nedokázali předvést v Londýně jediný úspěšný skok a na Němce zůstala další dvě místa. Na dvojnásobného mistra Evropy a světového šampiona v hale neměli.

Lavillenieho závěrečné představení na výšce 607 centimetrů, kterou by se stal druhým nejlepším tyčkařem historie, úspěch Francouzi nepřineslo. Přesto divoce slavil - dosáhl na největší úspěch v kariéře.

Výsledky skoku o tyči na olympiádě v Londýně:

Muži:
1. Lavillenie (Fr.) 597, 2. Otto 591, 3. Holzdeppe (oba Něm.) 591, 4. Starodubcev 575, 5. Lukjaněnko (oba Rus.) a Lewis (Brit.) 575, 7. Filippidis (Řec.) 565, 8. Kudlička (ČR) 565.

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Najdete na iDNES.cz