Ocenění pro sudího Královce, po Euru se dočkal nominace i na olympiádu

Pavel Královec v akci v podzimním zápase Ligy mistrů CSKA Moskva - Lille | foto: Reuters

16 2012
Čeští fotbalisté na šampionátu do 21 let loni v červnu zpackali olympijskou baráž proti Bělorusku, český fotbal však v Londýně své zástupce přece jen mít bude. Na turnaj byli nominováni hlavní rozhodčí Pavel Královec a asistenti Martin Wilczek s Antonínem Kordulou.

"Všichni tři to bereme velmi prestižně, je to pro nás největší úspěch, kterého jsme momentálně schopni dosáhnout. Olympiáda je jednou za čtyři roky a z Evropy moc rozhodčích nominováno nebývá," řekl Královec pro web fotbalové asociace.

Zápasy by měli řídit společně, tedy fungovat jako český tým. "Měli bychom být všichni v Londýně. Ještě neznáme program, ale věřím, že se jako diváci dostaneme i na jinou olympijskou soutěž," přeje si Martin Wilczek.

"Na olympiádě se scházejí nejvýznamnější sportovci, vždycky jsem hry sledoval a o to větší mám radost, že se jich zúčastním a všechno uvidím naživo. Ani jsem nedoufal, že bych se tam mohl někdy dostat," poznamenal Antonín Kordula.

Pro čtyřiatřicetiletého Královce, který se svými asistenty vedle domácí nejvyšší soutěže řídí i zápasy Ligy mistrů a Evropské ligy, je to další významné ocenění.

Loni v prosinci ho Evropská fotbalová unie (UEFA) vybrala mezi kvartet sudích, kteří na červnovém mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině budou plnit roli čtvrtého rozhodčího.

Zápasy šampionátu totiž řídí jen sudí z tzv. elitní skupiny UEFA, což je nejvyšší třída. Královec je v druhé nejvyšší, v tzv. elite development. V ní se sudí připravují na to, že jednou vstoupí mezi elitu.

Česko na vrcholném evropském turnaji nemělo zástupce od roku 1996, kdy byl na šampionátu v Anglii jako hlavní Václav Krondl.

Pozice českých sudích na UEFA se výrazně vylepšila v létě, kdy se členkou komise stala Dagmar Damková. Dosáhla zvýšení počtu českých sudích na mezinárodní listině a například jejich obsazování v Lize mistrů, v níž zápasy řídí právě Královec.

Naposled pískal čtvrtfinálovou odvetu Evropské ligy mezi Valencií a Alkmaarem (4:0) a vedl si velmi dobře.

"Výkony jsou jedna věc, ale důležitá je i ta politická práce. Samozřejmě víme, že tu šanci řídit zápasy na nejvyšší úrovni jsme dostali díky naší předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkové."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz