Londýnu zbývá 100 dnů do cíle příprav. Pak začne olympijská horečka

UŽ JEN 100. V Londýně jde do tuhého, do startu her už zbývá jen sto dnů a významné datum připomnělo i 250 členů jízdní gardy. | foto: LOCOG

18 2012
Když Big Ben, obří čtrnáctitunový zvon z Westminsterského paláce, odzvonil půlnoc, v Londýně právě začínal velký den. Jak jinak než olympijský. "100 days to go - 100 dní do startu." Olympijské hry se už bleskově blíží a britská metropole hlásí: Usilujeme o to, aby u nás každý poznal rozdíl mezi dobrými a skvělými hrami.

V pátek 27. července vypukne na hlavním stadionu velká party, která bude vyvrcholením sedmiletých horečných příprav. "Všechno, co můžeme mít pod kontrolou, pod kontrolou máme," ujišťuje šéf organizačního výboru Sebastian Coe.

Projekt v přepočtu za skoro 30 miliard korun, který zregeneroval roky zanedbanou východní část města, se stále drží v rozpočtových mezích. A slavnostnímu zahájení už pomalu odbíjejí poslední dny.

"Když jsme mluvili o tom, že zbývá sedm, pět, dva roky, nebylo to tak působivé," řekl Coe pro agenturu AP. "Ale teď už je to jen otázka dnů. A to už je opravdu blizoučko."

Do Británie se chystá 10,5 tisíce olympioniků z 204 zemí světa, Češi zatím mají 49 jistých jmen, ve finále se počítá se zhruba sto třiceti. "Už jsme odeslali seznam všech potenciálních účastníků," prozradil šéf mise František Dvořák. Český "longlist" obsahuje 684 osob. "Kdo na něm není, může pak mít problém se do výpravy dostat."

Ta pravá olympijská horečka začne asi v momentu, kdy na ostrovy dorazí plamen z Olympie. V pochodních pak bude z ruky do ruky (včetně jedné české) putovat sedmdesát dní na trati dlouhé 8 tisíc mil napříč celou říší královny Alžběty II.

Olympijský kalendář

18. dubna: 100 dnů do startu her
5. května: 2012 hodin do startu
10. května: zapálení ohně v Olympii
19. května: start pouti pochodně po Británii
16. července: otevření olympijské vesnice
27. července: slavnostní zahájení her
12. srpna: závěrečný ceremoniál her

Londýn se chlubí, že doladit zbývá poslední detaily.

"Práce máme dost, ale jsme v dobré formě," pronesl Coe.

Zatímco dočasná sportoviště ještě čekají na svoje dokončení, hlavní stadiony už stojí.

A s nimi i olympijská vesnička, kde sportovci složí hlavu. "Byli jsme se na ni podívat 26. března, těsně před jejím uzavřením. V klidu teď můžeme rozmyslet ubytování jednotlivých sportovců," řekl Dvořák. "Je to typické sídliště se zvláštním pojetím. Apartmány jsou ve standardu jako v Pekingu, jen tam to nebylo dotaženo do detailů, kdežto tady je to super."

O něco méně hektická, přesto stejně důkladná organizace jako v Londýně teď probíhá v Praze. Přípravy na hry se překulily do závěrečné etapy, řeší se hlavně samotné zabezpečení pobytu, přípravy akreditací.

"Minulý pátek jsem byl za náčelníkem vojenského nákladního letectva, řeší se speciály na přepravu výpravy," prozradil Dvořák. První bude termínově směrovat k otevření olympijské vesničky, druhý k zahájení her, třetí vyrazí uprostřed her. Plány musí ještě posvětit vláda.

"A hned 13. srpna, den po skončení her, kdy každý pospíchá domů, jsou v plánu tři lety," vypočítal Dvořák. "Takže přípravy jsou velké, rozpočet je taky velký. Ale nemáme žádný strach, že bychom to nezvládli."

Autor:

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Najdete na iDNES.cz