Domácí přišli i o druhé cyklistické zlato. Sebrala ho Nizozemka Vosová

V CÍLI. Nizozemka Marianne Vosová si v deštivém londýnském počasí dojela pro zlato. (29. července 2012) | foto: AP

29 2012
Konečně se dočkala. Marianne Vosová, pětkrát stříbrná z mistrovství světa, urvala první velké cyklistické vítězství na silnici. Nizozemská favoritka vyhrála londýnský závod s hromadným startem po spurterském souboji s domácí Lizzie Armitsteadovou.

Bronz zbyl na další členku skupinky, která se dokázala odpoutat od zbytku pelotonu bez českého zastoupení, Olgu Zabělinskou z Ruska.

Pětadvacetiletá rodačka z Hertogenbosche Vosová měla ve spurtu s Armitsteadovou, která se postarala o vůbec první medaili pro pořadatelskou zemi, více sil. Navázala tak na olympijský triumf z Pekingu. Tam ovšem dokázala pětinásobná světová šampionka v cyklokrosu uspět na dráze v bodovacím závodě.

Fotogalerie

Vosová jela už v Číně rovněž na silnici a skončila šestá. Čtrnáctá příčka jí patřila v časovce. Tímto triumfem dokázala ukončit čekání na zlato ze silničních závodů, kde od svého jediného titulu světové šampionky v roce 2006 skončila na mistrovství světa pětkrát po sobě druhá.

"Lizzie odvedla skvělou práci při našem úniku a měla i dobrý spurt, ale podařilo se mi vyhrát a jsem strašně šťastná," řekla Vosová, na níž byla velká radost po dojezdu hodně patrná. "Tohle jsem chtěla ty čtyři roky od Pekingu. Nyní se to stalo a je to něco neuvěřitelného," dodala Vosová.

Skromný peloton 66 závodnic z 35 zemí, z něhož krátce před olympiádou vypadla kvůli pozitivnímu dopingovému testu na EPO Litevka Rasa Leleivyteová, vyrazil na historicky nejdelší olympijský závod žen (140 km) po mokré silnici za typicky anglického počasí s dešťovými přeháňkami.

Ženy čekala identická trasa, kterou absolvovali v sobotu muži, ubylo pouze výstupů na kopec Box Hill. Po třech kilometrech, kdy se cyklistky blížily ke Stamford Bridge, stadionu fotbalistů Chelsea, přišel první nástup od Brazilky Janildes Fernandesové Silvové, která měla ve startovním poli i sestru Clemildu. Po 14 kilometrech sice činil náskok Jihoameričanky 20 sekund, vzápětí byla ovšem dostižena.

Následovaly chvíle bez většího vzrušení, až po hodině a čtvrt musela po technickém problému dohánět ztrátu jedna z favoritek a mistryně světa z posledních dvou let Giorgia Bronziniová z Itálie. I díky jedné z týmových kolegyň se brzy dotáhla k ostatním. Následoval první útok hlavní favoritky Vosové, při němž roztrhala peloton, ale jen na krátkou chvilku.

Znovu Vosová zaútočila 60 km před cílem, kdy se peloton pohyboval na kopci Box Hill, ale znovu bez většího efektu. Nedlouho poté to zkusila na vlastní pěst ruská šampionka v časovce Zabělinská a vytvořila si téměř půlminutový náskok. Vosová, Armitsteadová a také Američanka Oldsová se na ni brzy dotáhly a snažily se vzdálit ostatním, což se také dařilo.

"Jsem ráda, že jsem se odhodlala k tomuhle nástupu," řekla Armitsteadová. "Všichni jsme viděli závod mužů," připomněla nástup skupiny jezdců, které už favorizovaní Britové nedokázali přes velkou snahu dojet.

"Když máte odhodlanou skupinu, která spolupracuje, je těžké ji stáhnout zpátky do pelotonu. A s tím jsem do toho šla," dodala Britka, která udělala u Buckinghamského paláce stříbrem velkou radost fanouškům, v nichž stále třímalo zklamání ze sobotního nezdaru Marka Cavendishe.

Nedlouho poté přišel liják, který svědčil spíše uprchlicím. Ty vedly 30 km před cílem téměř o půl minuty, vzápětí ovšem vypadla kvůli technickým potížím Oldsová. Když před nástupem do posledních 10 km činil náskok přibližně 45 vteřin, bylo jasné, že pokud nedojde k nečekanému zvratu, kompletní trio bude mít medaili. Zabělinská se evidentně spokojila s třetí příčkou, Armitsteadová atakovala ve spurtu Vosovou marně.

Silniční závod cyklistek s hromadným startem (140 km)

1. Vosová (Niz.) 3:35:29, 2. Armitsteadová (Brit.) stejný čas, 3. Zabělinská (Rus.) -2, 4. Teutenbergová (Něm.), 5. Bronziniová (It.), 6. Johanssonová (Švéd.), 7. Oldsová (USA), 8. Ferrandová-Prevotová (Fr.) všechny -27.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz