Basketbalistky zdolaly v přípravě na olympiádu silné Rusky i podruhé

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek (uprostřed) blahopřeje svému týmu k vítězství nad Ruskem. | foto: Veis DavidČTK

17 2012
České basketbalistky potvrdily pondělní výhru nad Ruskem i v odvetě a mistryně Evropy porazily v Jindřichově Hradci 57:48.

"Je to povzbuzující, ale nic se nesmí přecenit. Rusko má začátky vždy horší a zlepšuje se v průběhu šampionátu," hodnotil trenér českého týmu Lubor Blažek. "Pozitivem je, že se Rusky připravovaly proti mužským celkům, přesto jsme se jim dokázaly tvrdostí vyrovnat. A také to, že i když jsme prohrávali, dokázali jsme to otočit. Ukázali jsme psychickou sílu. Dvakrát porazit Rusko je docela příjemné," dodal.

Oproti pondělnímu duelu začaly Češky několika chybami a první body tak zaznamenala až Kateřina Elhotová zásluhou trestných hodů po pěti minutách hry. Jenže ruské vedení o osm bodů bylo záhy smazáno a hrálo se poměrně vyrovnané utkání.

Rusky však měly stále mírně navrch. A to především zásluhou vydařených clon a kombinací do lehkých pozic zpod koše. Klíčová pasáž ale přišla v polovině třetí čtvrtiny, kdy se Češky vypjaly k mohutnému náporu. Výrazně zlepšily do té doby chvílemi nedůraznou obranu a Rusky pět minut nedaly ani bod. Výsledkem byla česká šňůra 10:0 a vedení o osm bodů.

Když pak v závěru třetí desetiminutovky daly po trojce Eva Vítečková a Elhotová, šly Češky do poslední částí s náskokem devíti bodů. Třetí čtvrtinu celkem vyhrály 20:7. "Rozdíl oproti první půli byl v obraně. Ruskám se nedařilo dát dlouho koš. Naopak my jsme se našli v útoku," řekl Blažek.

V závěrečné desetiminutovce pak kralovaly obě obrany. Rusky se zásluhou trojky nejlepší hráčky posledního mistrovství Evropy Jeleny Daniločkinové dostaly na dostřel čtyř bodů. Češky ale závěr zkušeně zvládly, přestože se musely obejít bez kapitánky Hany Horákové, která čtyři minuty před koncem utržila při souboji krvavé zranění.

"Navíc jsme nechtěli dát do hry Petru Kulichovou, která dostala úder na koleno. Takže je pozitivní, že i v pozměněné sestavě jsme to úspěšně a kvalitně dohráli," dodal Blažek.

Obě absentující hráčky zastoupila střelecká hvězda Vítečková, která dala v posledních dvou minutách dvě trojky a definitivně rozhodla o vítězném loučení před odjezdem do Londýna.

Pro basketbalistky však nešlo o poslední test před ostrým startem do olympijského turnaje. Přímo v dějišti her sehrají generálku proti Kanadě.

Přípravné utkání basketbalistek

v Jindřichově Hradci

ČR - Rusko 57:48 (12:16, 23:27, 43:34)
Nejvíce bodů:
Vítečková 20, Burgrová 8, Elhotová 7 - Grišajevová a Vieruová po 9, Daniločkinová 7. Fauly: 14:19. Trestné hody: 17/12 - 14/10. Trojky: 5:2. Diváci: 800.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz