Zápasník Vála narazil do ruské zdi

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Kuriózní situaci prožil při svém olympijském účinkování v aténské hale Ano Liossia český zápasník David Vála. Půl zápasu poslouchal vlastního reprezentačního trenéra Ervína Vargu, po zbytek jeho slovenského kolegu Cháru. Do dalších bojů nepostoupil - prohrál s ruskou "zdí", mistrem světa Chasanem Barojevem.

"Bylo to hop trop. Od první minuty, kdy jsem na něj sáhl, mi bylo jasné, že to bude zlé. Jako bych narazil do zdi. Je samý sval, nedá se za nic chytnout," popsal zápas sportovní instruktor z klubu PSK Olymp Praha.

Na Rusy si moc nevěří. "Mám s nimi špatnou bilanci," podotkl Vála, který přiznal, že proti Barojevovi šel s respektem. "Přece jen je to mistr světa."

Stopatnáctikilogramový český zápasník má potíže s podváhou. "Je to trochu znát. V hrubé přípravě jsem úspěšně nabral, ale jak se začalo běhat, tak to šlo dolů. Barojev má normálně 130 kilo, před závodem shodí na potřebnou váhu a pak to zase rychle nabere zpátky, takže tu sílu má," podotkl.

Kilogramy nabrané kvalitním jídlem je přeměnit v posilovně ve svalovou hmotu a pak v další přípravě do rychlosti, vytrvalosti a mrštnosti. "A to je hodně těžké," míní vála, milovník italské kuchyně.

V olympijské vesnici si jí příliš neužil, tam vládnou hlavně řecká jídla. "Dá se to, ale jsou dost těžká a tučná. Občas jsem si to v mekovi vynahradil," usmál se český olympionik, který je už na své druhé olympiádě.

"Líbí se mi tu, ale Asutrálii jsem si jako nováček víc užíval," srovnal šestadvacetiletý zápasník. V Sydney skončil devátý. "Měl jsem tam štěstí na los, ale moc to nevyužil," přiznal sebekriticky.

Aténský los byl milosrdný napůl. "Zamrzelo mě to, protože tam byl favorit na medaili, kterého jsem si fakt nepřál. A zvítězit nad Bělorusem byla povinnost, papírově jsem na to byl líp," uvedl David Vála.

Andreje Čechauskoje znal ze soustředění v Polsku. "Tam jsem s ním zápasil. Pak to je hned úplně jiné, když soupeře máte osahané a věříte si na něj. Ovšem není to vůbec špatný zápasník," řekl Vála na adresu Bělorusa.

K vítězství ho nejprve vedl český trenér Varga. V půl zápasu ho však nahradil slovenský reprezentační kouč Chára, otec známého hokejového beka. Zatímco se totiž Vála bil s Čechauskojem, na vedlejší žíněnce nastoupil Petr Švehla ke svému prvnímu boji ve váhové kategorii do 55 kilogramů.

Čekal ho silný, ale porazitelný protivník, Američan Dennis Hall. Varga se proto přesunul ke Švehlovi. "Bez problémů nám vypomohl. Vztahy se Slováky jsou pořád stejně dobré jako bývaly," komentoval to lakonicky Vála.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz