Pas a letenku, prosím. Že jste kůň? Nevadí

6 2004
Praha - "Váš pas a letenku, prosím. K-boy, poznávací znak bílá lysina na hlavě až přes pysk. Souhlasí. Děkuji, nastupte si." Takhle to bude v pátek před půlnocí vypadat na londýnském letišti Luton. Irský kůň Kyrenejennalla's boy, zvaný K-boy nebo Berry, odletí na olympiádu do Atén hájit české barvy. "Ano, má český pas," říká jeho majitel Marek Šebesťák.

Taky vlastní zpáteční letenku. Stála 200 000 korun, platil ji Český olympijský výbor.
A pojištění za 50 000 korun.

Berrymu je 13 let a poletí poprvé v životě. "Snad to zvládne, je to profík," věří mu majitel. Ročně cestuje letadlem po celém světě okolo 27 000 koní, je to pro ně přijatelnější než dlouhé štreky autem.

Jak vypadá letecké cestování koní? Z Anglie se vydá cargo-speciál s 30 koňmi a jejich ošetřovateli na palubě. Koně cestují v uzavřeném plechovém boxu, podobném přepravnímu silničnímu vleku.

"Za letu by se neměl moc hýbat ani při turbulencích, aby se nezranil. Koně jsou citliví na to, když nevidí zemi. Má jenom ohlávku," vysvětluje Šebesťák. V přepravním prostoru je klimatizace nastavená stejně jako pro lidské pasažéry.

Kůň musí být na letišti tři hodiny před odletem, aby se stačily prověřit jeho materiály. V pasu totiž nemá fotku. Z obavy z dopingu si nebere ani kinedryl. "Kdyby se mu udělalo špatně, dostane prášek," směje se manažerka Zorka Krásná.

Občerstvení stevardky koním nepodávají.

"Je ve stresu, nemá chuť. Ani nejde na záchod. Vykadí se, než nastoupí," povídá majitel.

Let potrvá tři a půl hodiny. Z aténského letiště odvezou koně rovnou na závodiště. Teprve tam proběhne celní kontrola. Jezdec Jaroslav Hatla dorazí následující den.

Bydlet bude v pronajatém domku blízko stájí u olympijského Makropoulo centra. Na poslední chvíli tým zrušil obytný kamion, který by posloužil jako zázemí. "Prý je to podle policie 'mobilní bomba'. Zdržovali by nás věčnými prohlídkami," vysvětlí Šebesťák.

Do závodu military nastoupí po týdenní aklimatizaci. Příběh naplnění olympijského snu nerozlučné dvojice uvidíte ve filmu Judity Křížové na ČT 2 poprvé tuto sobotu v 16.15.

Autoři:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz