Od veslařů se čekají olympijské medaile

4 2004
Praha - Veslaři jsou překvapivě druhou nejpočetnější skupinou české olympijské výpravy, čítá šestnáct závodníků. V Aténách má řada z nich medailové ambice. "Na Světovém poháru v Lucernu jsme udělali ve špičkové konkurenci čtyři. Na olympiádě by byly dobré dvě medaile," zamyslel se reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

Zatímco v Sydney byl osamoceným zástupcem českého veslování jen skifař Václav Chalupa, a pro nemoc nakonec stejně nenastoupil, v Aténách bude medailových kandidátů několik.

Na středečním setkání ve veslařském klubu pražské Slavie se sešli všichni nominovaní. Na stolech měli cedulky se jmény a všichni se před projevem svazového předsedy Jiřího Kejvala představili.

Na poslední chvíli přišla Miroslava Knapková, jediná žena veslařské výpravy. "Michal Vabroušek fasuje na Strahově věci, přijde za chvíli," omlouval jediného opozdilce Kejval. Měl pravdu. Za několik minut už byl mezi ostatními.

"V Lucernu nechyběla v žádné disciplíně jediná špičková posádka. Čeští veslaři získali čtyři bronzové medaile. Myslím, že za příznivých okolností můžeme tuto bilanci na olympijském kanále i překonat," uvedl šéftrenér s tím, že záležet bude na štěstí.

Veslaři vnesli do olympijské přípravy pevný systém, který se osvědčil. "Léta jsme měli výborné juniory, systematicky jsme se připravovali a teď je to znát. Navíc máme prakticky nepotopitelné lodě, které vlnám odolají," prohlásil Panuška s tím, že stejně vybavená bude i konkurence.

Předseda svazu Jiří Kejval nechtěl nahlas říkat, co od veslařů čeká, aby je zbytečně nestresoval. "Lucern hodně ukazuje naše olympijské ambice a šance," uvedl Kejval na dnešní tiskové konferenci. Za realizační tým a trenéry řekl, že všichni udělali pro úspěch maximum a závodníci mají vše, co potřebují. "Soupeři nebudou mít technické výhody, takže není prostor na výmluvy, a proto pevně doufáme, že se úspěch dostaví," dodal Kejval.
 
K medailovým kandidátům českého týmu řadí veslaře i předseda národního olympijského výboru Milan Jirásek. "Tady by mohlo něco cinknout," řekl ČTK po schválení olympijské nominace v půlce července. "Jste partou, která představuje malý zázrak a na olympiádě se můžete proměnit v zázrak veliký," dodal Jirásek dnes v proslovu před všemi veslaři v klubu pražské Slavie.
 
Už na svoji pátou olympiádu zamíří skifař Chalupa. Stříbrný z Barcelony 1992 startoval už čtyři roky předtím v Soulu a nechyběl ani v Atlantě a v Sydney. V Austrálii byl ale nemocný a neuspěl. "Nechtěl jsem skončit takovýmhle způsobem, ale nevěděl jsem, jestli to čtyři roky vydržím. A vidíte, vydržel!" smál se Chalupa na vltavském břehu a těšil se do Atén.

Velkým trumfem mohou být na dvojskifu Synek s Dolečkem. Bronzová posádka z loňského mistrovství světa si svoje šance uvědomuje, ale na medaile myslet nechce. "Vzhledem k výsledkům to k tomu láká, ale doufáme nejdříve v postup do finále. Na medaile je příliš brzy. Ten čas přijde, až tam budeme," řekl Doleček.

Podle výsledků loňské sezony patří mezi největší veslařské medailové naděje pro olympiádu v Aténách rovněž párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, David Kopřiva a Tomáš Karas. Tak smělé cíle si však hned nedává. "Musíme hlavně postoupit do finále, až pak budeme mít vysoké, ale velmi vysoké plány," shodli si úřadující vicemistři světa.

Veslaře čekají v Aténách těžké časy. Kanál v Schinias stojí ve větrné oblasti, v nedalekých horách jsou i větrné elektrárny, takže se na vodě dělají vlny. Svaz za pomoci olympijského výboru nakoupil nové, stabilnější lodě, které jsou již vybaveny speciálními vlnolamy a oddělenými vzduchovými komorami, aby do nich nenateklo větší množství vody.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz