Chalupa: V Aténách to konečně vyjde

Václav Chalupa a Miroslava Knapková - Čeští veslaři se sešli před odletem na olympijské hry v Praze. Zcela vlevo je skifař Václav Chalupa. Naproti němu sedí Miroslava Knapková. | foto: ČTK

4 2004
Praha - Klidně seděl na břehu Vltavy a ochotně odpovídal novinářům. Nebyl nervózní, usmíval se. Do hněda opálený skifař Václav Chalupa jede už na pátou olympijskou misi. Třebaže šestatřicetiletý borec nasbíral už řadu medailí, na zlato z Her čeká. "V Atlantě i Sydney jsem prožil zklamání, teď věřím, že na úspěch dosáhnu," říká.

Už patnáct let sní skifař Václav Chalupa o olympijském zlatu. "Netvrdím, že mě čeká normální závod, ale vím, do čeho jdu. Cirkus okolo mě nerozhodí, ani nesváže ruce. Budu se soustředit jen na závod," tvrdí tradiční opora veslařské reprezentace.

Přežil jste generace soupeřů. Jaká se sejde v Aténách konkurence?
Spousta kluků, s kterými jsem se potkával na začátku kariéry, už nevesluje, ale nastupují noví, mladí. Konkurence je pořád velká. Nemůžu říct stejná, ale velká jo.

Kde hledáte motivaci a další impuls vy? V prosinci vám bude sedmatřicet, přesto jste našel sílu a čtyři roky usiloval o další olympijskou nominaci...
Po stříbrném úspěchu v Barceloně mi další dvě olympiády nevyšly a já si pokaždé říkal, že takhle končit nemůžu. Atlanta pro mě byla smolná, nevedlo se mi podle představ. Už tehdy jsem uvažoval, zda nemám skončit. Řekl jsem si, že páté místo musím napravit. Jenže Sydney jsem proležel s horečkou v posteli a nemohl vůbec zasáhnout. Doufám, že teď mám všechno ve své moci, že to přijde.

Na páté olympiádě vás čekají asi nedrsnější podmínky: silný vítr, vlny, horko, vstávání brzy ráno. Navíc jste na kanálu ani nebyl.
Viděl jsem ho v televizi a vím, co mě může potkat. Zatím to pouštím z hlavy. Já s tím nic neudělám. Může to být hrozný, strašný, ale já se nebudu stresovat. Až v době startu se budu muset přizpůsobit. Samozřejmě jsme se na různé nástrahy připravovali. Snažili jsme se trénovat ve vlnách, mám lepší loď. Na druhou stranu skif projede vším. Hodně jsem změnil styl veslování, tempo, které by mělo extrémním podmínkám vyhovovat. Říkám, snažím se na to nemyslet.

Jak jste přípravu na vlnách řešili?
Pokud byly vlny v Račicích, tak jsem nejezdil do klidného vratného kanálu, ale byl na nich. Dnů kdy foukalo sice nebylo moc, ale na vlnách jsme to už zkoušeli. Zrovna před měsícem jsme měli větrný týden. Na začátku července jsem odjížděl na vysokohorskou přípravu do švýcarských Alp ve Svatém Mořici. Tam obvykle hodně fouká. Tentokrát nám počasí přálo, bylo pěkně. Mohlo foukat víc. Ale několikrát se nám podmínky povedlo nasimulovat.

Vítr do zad jste nikdy nemiloval. A právě ten by měl být v Aténách. Mnohem raději jste měl protivítr. Platí to stále?
Už jsem se snad naučil i s povětrem žít. Pokud nastanou v Aténách stejně extrémní podmínky jako před rokem při závodě juniorů, tak je stejně jedno, odkud fouká.

Závody vám kvůli nevyzpytatelným podmínkám začínají už v sedm hodin ráno. Jste známý spáč, neděsí vás to?
Snažil jsem se být alespoň dvakrát týdně už v šest hodin ráno na vodě. Snad jsem relativně připraven podat i ráno kvalitní výkon. Ještě musíte počítat čas na snídani a hodinu na cestu. Předpokládám, že budeme vstávat ve čtyři hodiny. To už se proberu.

Svaz vám nachystal i nouzové ubytování nedaleko kanálu. Budete ho využívat?
Pokud vím, jde jen o nouzový případ. Uvidíme.

Veslaři mají ve výbavě i speciální chladící vesty, které mohou sportovci používat během dne...
Už jsem jí dostal před dvěma měsíci, ale zatím nebylo takové horko, abych ji vyzkoušel. Pokud přijde teplo, zkusím ji.

Nestraší vás hrozba teroristických útoků? Jaké máte s bezpečnostním zajištěním Her zkušenosti?
Do zákulisí se normální člověk ani sportovec nedostane. Běžné kontroly u vstupů do olympijské vesnice a na sportoviště jsou víceméně pořád stejné. Dokonce v Soulu, na mojí první olympiádě v roce 1988, jsme byli rozdělení do východního a západního bloku. Procházeli jsme ještě přes jednu kontrolu a bránu navíc. Cestou  na oběd jsme museli chodit přes detektor kovu. V autobusech byli osobní strážci, okolo doprovod na motorkách. V Atlantě zase sbírali otisky prstů. Asi nejklidnější situace byla v Barceloně, kde měli veslaři svoji samostatnou vesnici.

Na cestu do Atén se vydáte v pondělí. Jak dlouho ještě budete v Račicích trénovat?
Do soboty, pak se nakládají lodě na vlek. Budu se připravovat, balit věci.

Může vás před odjezdem ještě něco znervóznit?
Spolupracuji s psycholožkou. Řešili jsme moje osobní problémy a hlavně věci kolem veslování. Snažil jsem se připravit na situace, které by mě mohly rozhodit. Přesto se komplikace můžou ukázat. Nejhorší by bylo zranění nebo potíže s lodí.

Jedete na pátou olympiádu, kolik jich ještě stihnete?
Nevím. Do Atén pojedu určitě.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz