Nehledejte pro mě výmluvy, žádá Doktor

27 2004
Schinias - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - "Pánové," řekl Martin Doktor a očima přelétl hlouček českých novinářů, "vy se snažíte hledat výmluvy za mě, ale jak vidíte, já se jim bráním." Dvojnásobný olympijský vítěz z roku 1996 právě dojel na kilometrové trati čtvrtý, a reportéři se snažili s kanoistou najít důvody, proč na medaili tentokrát nedosáhl. "Byl jsem čtvrtý, oni byli lepší a ´That´s it´, víc k tomu nemám co říkat."

Dlouho jste se držel na medailové pozici, ale v závěru to nestačilo. Kde byla příčina?
Jel jsem, co to dalo. Snažil jsem se dát do závodu všechno, ale na posledních padesáti metrech jsem už byl mrtvej. Těžká voda mi nijak výrazně nepomohla, a tak jsem ve finiši nestačil. Mrzí mě to, ale nedá se nic dělat. Čtvrté místo je pořád lepší než páté.

Byl to hodně těžký závod?
Už dlouho jsem se tak nevydal ze všech sil, byl to opravdu strašně náročný závod. Makal jsem od začátku a moc času na nějaký relax jsem neměl. Proto to dopadlo takhle.

Nevzaly vám moc sil semifinálové jízdy, kterým se někteří soupeři vítězstvím v rozjíďkách vyhnuli?
Maďar to měl podobně nabité jako já. Nechci shánět takovéhle argumenty, to je hloupost. Prostě to nevyšlo a hotovo. Myslím si, že čtvrté místo na olympiádě není zase tak špatné.

Přímý postup kromě volna navíc zajišťoval i výhodnější dráhu. Vy jste jel ve třetí dráze, takže jste si asi obtížně mohl kontrolovat Maďara Vajdu v osmé...
To by byla jen výmluva, kterou nemá cenu hledat. I když jsem se moc rozhlížet nemohl, věděl jsem zhruba, jak na tom jsem. Věděl jsem mám před sebou dva soupeře, s Maďarem jsem dojížděl tak nějak nastejno. Ale v cíli už jsem vycítil, že jsem čtvrtý, a štvalo mě to.

Co vám ve finiši běželo hlavou?
Ač nevěřící, tak jsem se těžce modlil, abych už projel cílem.

Myslíte si, že se na trati dalo udělat něco jinak?
Po boji je každý generálem, ale já jsem se jednou provždy rozhodl, že takhle k závodům vracet nebudu. Člověk musí hodnotit situaci přímo z toho budu, kde zrovna je. Tady se nám hezky povídá, ale na trati to je o něčem jiném, tam na řeči čas není.

Napadlo by vás před olympiádou, že vás porazí zrovna Vajda?
Věděl jsem o něm, že na maďarské kvalifikaci zajel velice dobrý čas a že umí jezdit rychle. Pak jsem ho ale tady dvakrát porazil, v kvalifikaci i v semifinále. Jenže to byly úplně jiné podmínky, zezadu foukal vítr, byly vlny, a jsem se s tím asi srovnal lépe než on. Teď mě bohužel porazil.

Je to velké zklamání?
Nejsem zklamaný, protože jsem jel tak, jak jsem nejlépe mohl. Vydal jsem ze sebe všechno a neudělal jsem žádnou velkou chybu. Nemůžu být na sebe naštvaný, že bych něco zkazil. Bylo by to hezké, kdybych měl medaili, ale jak vidíte, tak mi to nebylo dopřáno. Ti tři holt byli rychlejší.

Věříte, že by jste mohl medaili získat zítra na poloviční trati?
Abych se upřímně přiznal, tak jsem si letos na kilometr věřil víc. Pětistovka bude vabank, buď a nebo. Místo Rusa Fomičeva pojede Opalev, který závod asi vyhraje. Prodrápat se na medailové pozice tak bude ještě těžší.

Nejčtenější

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz