Gymnastka Červenková už je v Aténách

21 2004
České Budějovice - Sama si s trenérkou Ivanou Pokornou uklidila koberec a určitě to nebylo poprvé, obě mají praxi. Stočily ho celý ve dvou a jednotlivé díly ještě zabalily. Moderní gymnastka Dominika Červenková trénovala naposledy před odletem do Atén v českobudějovické hale. Co čeká v Aténách závodnici Máje České Budějovice?

Ve startovní listině závodu moderních gymnastek je 24 jmen. Nejstarší jsou Španělka Cidová a Italka Zacchilliová.

Obě se narodily v roce 1980, o osm let dříve než Jihočeška. Červenková patří mezi tři nejmladší. V roce 1988 se ještě narodily Řekyně Pallidouová a Němka Ingildejevová. Je to závodnice, která žije v Moskvě.

Není sama. Z Ruska nebo Ukrajiny pochází řada gymnastek, které se doma neuplatnily do reprezentace.

"Je to problém, který nikdo neřeší, protože to snad ani nejde," poznamenala jen trenérka Pokorná. A tak Bělorusko reprezentují původem Ukrajinka Žuková nebo bývalá Ruska Rudalovová. Za Izrael závodí Pisetsková původem z Ukrajiny.

Kazaška Jussupová trénuje v Moskvě, kde podobně jako Němka žije. Gurbanovová, která má být ale zraněna a neměla by v Aténách za Ázerbajdžán startovat, je také ruského původu.

Závodnice, které pocházejí z Ruska či Ukrajiny, nejsou o moc horší než nominované Rusky a Ukrajinky Kabajevová, Čačinovová, Bessonová, Godunková. Jen věděly, že když půjdou jinam, budou jezdit na světové akce. Doma tu jistotu neměly.

Vytvářejí o hodně silnější konkurenci v absolutní špičce. Jsou zkušenější a mají za sebou dril nejtvrdší přípravy. Počítat se musí s Bulharkami Pajsijevovou a Pejčevovou. Bulharská škola moderní gymnastiky je silná.

"Když budeme někde kolem patnáctého dvacátého místa, bude to asi výsledek, na který můžeme myslet," přemítala trenérka Pokorná. Její svěřenkyně se letěla ukázat i proto, aby poznala atmosféru her.

Ve dvaceti letech na olympiádě v Pekingu většina jejích současných soupeřek nebude a šance uspět vzroste. Po příletu do Atén může Jihočeška dvakrát denně hodinu a půl trénovat. Bude se o koberec dělit s Japonkami. Dominika Červenková začne závodit ve čtvrtek odpoledne, kdy je v plánu i televizní přenos do Česka.

Má číslo 12, to je poslední z první skupiny závodnic. Začne s míčem a potom bude cvičit s obručí. Druhý den bude nejdříve na koberci se stuhou a potom s kužely. V pátek začne program v 18.30 hodin. Nejlepších 10 závodnic bude pokračovat v nedělním finálovém programu.

I pro zmíněné bývalé Rusky a Ukrajinky bude těžké se do závěru závodů na olympijských hrách probojovat.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz