Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle - Jaroslav Bába, Libor Capalini a Roman Šebrle ukazují medaile z OH v Aténách. | foto: Michal SváčekMF DNES

31 2004
Praha - Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách a myslích Čechů. Vítejte doma! Plamen her, které se po 108 letech vrátily do místa oživení své novodobé historie, nad Aténami zhasl. Jaké byly? Vznešené i nízké, šťastné i trýznivé. Jak pro koho. Stejně jak sám život, nejen sportovní. Byly úspěšné.

Pro podceňované pořadatele, kteří ukázali své schopnosti. Pro sportovce, kteří opět posunuli hranice lidských možností.

Bohužel i v dopingu. Nejen lepší kontroly, ale stále se zvyšující užívání nedovolené podpory byly příčinou rekordního počtu 22 případů. „Naším úkolem je zvýšit počet dopingových kontrol a zpřísnit je,“ hřímal Jacques Rogge, předseda Mezinárodního olympijského výboru.

Takže čekejme víc kontrol, víc skandálů. Sportovcům se stále vyplatí riskovat veřejné zostuzení. Touha po úspěchu je tak silná. A k tomu tlak společnosti, podporovaný médii, co uznává jen silné, mocné a slavné.

Kdo jím byl v Aténách? Postavení lídra uhájily Spojené státy, na jejichž trůn se však mocně tlačí Čína. Na třetí místo kleslo Rusko, nástupce sovětského impéria.

Mužem her se stal fenomenální americký plavec Michael Phelps, z bazénu tu vylovil šest zlatých medailí.

A dalších skvostných soubojů bylo k vidění mnoho.

Také se psaly poslední kapitoly příběhů legend. Americký Dream team basketbalistů prohrál. Tenisová babička Martina Navrátilová poprvé ve 47 letech okusila olympijskou atmosféru, ale na medaili nedosáhla.

A trojnásobný oštěpařský král Jan Železný neprošel ani do užšího finále. Ale otevřel další stránky sportovci byl zvolen do Mezinárodního olympijského výboru.

Nejrozsáhlejší česká výprava všech dob - 142 sportovců - získala osm medailí. Přesně jak předpokládal ke spokojenosti Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. „Nebyli jsme neúspěšní,“ řekl.

Proti Sydney 2000 je to však mírný ústup z pozic. Zvlášť když zlato se zatřpytilo pouze jediné. To se stalo naposledy v Melbourne 1956...

Příští velkolepé setkání sportovních národů přivítá v roce 2008 čínský Peking. Už za dva roky pořádá zimní olympiádu italský Turín.

A na rok 2020 si myslí i Praha...

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz