Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle - Jaroslav Bába, Libor Capalini a Roman Šebrle ukazují medaile z OH v Aténách. | foto: Michal SváčekMF DNES

31 2004
Praha - Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách a myslích Čechů. Vítejte doma! Plamen her, které se po 108 letech vrátily do místa oživení své novodobé historie, nad Aténami zhasl. Jaké byly? Vznešené i nízké, šťastné i trýznivé. Jak pro koho. Stejně jak sám život, nejen sportovní. Byly úspěšné.

Pro podceňované pořadatele, kteří ukázali své schopnosti. Pro sportovce, kteří opět posunuli hranice lidských možností.

Bohužel i v dopingu. Nejen lepší kontroly, ale stále se zvyšující užívání nedovolené podpory byly příčinou rekordního počtu 22 případů. „Naším úkolem je zvýšit počet dopingových kontrol a zpřísnit je,“ hřímal Jacques Rogge, předseda Mezinárodního olympijského výboru.

Takže čekejme víc kontrol, víc skandálů. Sportovcům se stále vyplatí riskovat veřejné zostuzení. Touha po úspěchu je tak silná. A k tomu tlak společnosti, podporovaný médii, co uznává jen silné, mocné a slavné.

Kdo jím byl v Aténách? Postavení lídra uhájily Spojené státy, na jejichž trůn se však mocně tlačí Čína. Na třetí místo kleslo Rusko, nástupce sovětského impéria.

Mužem her se stal fenomenální americký plavec Michael Phelps, z bazénu tu vylovil šest zlatých medailí.

A dalších skvostných soubojů bylo k vidění mnoho.

Také se psaly poslední kapitoly příběhů legend. Americký Dream team basketbalistů prohrál. Tenisová babička Martina Navrátilová poprvé ve 47 letech okusila olympijskou atmosféru, ale na medaili nedosáhla.

A trojnásobný oštěpařský král Jan Železný neprošel ani do užšího finále. Ale otevřel další stránky sportovci byl zvolen do Mezinárodního olympijského výboru.

Nejrozsáhlejší česká výprava všech dob - 142 sportovců - získala osm medailí. Přesně jak předpokládal ke spokojenosti Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. „Nebyli jsme neúspěšní,“ řekl.

Proti Sydney 2000 je to však mírný ústup z pozic. Zvlášť když zlato se zatřpytilo pouze jediné. To se stalo naposledy v Melbourne 1956...

Příští velkolepé setkání sportovních národů přivítá v roce 2008 čínský Peking. Už za dva roky pořádá zimní olympiádu italský Turín.

A na rok 2020 si myslí i Praha...

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz