Bronzovou štafetu teď drží Volf a Štěpánek

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Česko má třetí olympijskou medaili! Druhý bronz vybojovali vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Deblkanoisté převzali bronzovou štafetu po páru Marek Jiras, Tomáš Máder, který byl ve stejné kategorii třetí v Sydney. Obhajoba se jim dnes nepodařila, vypadli už v semifinále.

"Byly to nervy," svěřil se háček Jaroslav Volf. "Po první jízdě nám hrozilo, že nás diskvalifikují, ve finále nám zase naskočil dotyk, o kterém jsme skoro ani nevěděli. Báli jsme se, že už to nevyjde."

V okamžiku, kdy dojeli do cíle finálové jízdy, figurovali Volf se Štěpánkem v průběžném pořadí na  prvním místě o dvanáct setin vteřiny před Němci Beckerem a Henzem. Na startu byly už jen dvě lodě, tak se Češi už už začali těšit z jisté medaile.

Než však v cíli odjeli jedno malé kolečko ve zpětném proudu, údaj na tabuli se změnil. Počítač zaregistroval Volfův dotek na osmnácté brance a pořadí na čele se otočilo.

Medaile českých slalomářů rázem závisela na výkonech soupeřů na trati.

Korunoval je krach už první lodi, která jela po nich. Francouzi Quemeraise s Le Pennecem jízdu pokazili a klesli na předposlední místo.

Závěr patřil suverénním slovenským bratrům Hochschornerových, kteří si dojeli pro zlato, Němce odsunuli ke stříbru a na český pár zbyla bronzová medaile.

"Zkomplikovali jsme si to zbytečnými doteky," uznal Ondřej Štěpánek. "A nakonec se ukázalo, že bez nich bychom celý závod dokonce vyhráli."

Na zlato Volf a Štěpánek ztráceli 5,70 vteřiny, a v dnešních dvou jízdách, jejichž časy se sčítaly, přitom na penalizacích nasbírali šest trestných vteřin.


JAROSLAV VOLF A ONDŘEJ ŠTĚPÁNEK
zde najdete články o bronzových vodních slalomářích


Do finále je málem nepustili
O finálovou bitvu pozdější bronzoví medailisté mohli přijít. Jury totiž po skončení semifinále začala nečekaně posuzovat jejich údajnou chybu při průjezdu cílem. Štěpánek se natahoval po závěrečném záběru, který však už nedokončil. Rozhodčí na to zpočátku nahlíželi jako na nedovolenou snahu o oklamání fotobuňky.

Jejich případná diskvalifikace by do finále posunula paradoxně druhou českou dvojici Máder, Jiras, která skončila sedmá. Nakonec však jury žádné provinění proti pravidlům nenašla.

Ani Jiras s Máderem neobhájili
Jiras s Máderem tak zůstali už třetími českými medailovými obhájci, kteří v Aténách neuspěli.

"Myslím si, že jsme nejeli špatně, dosáhli jsme slušného času, ale bohužel jsme se třikrát dotkli branky," řekl Tomáš Máder. "Udělali jsme jednu malou chybu, tu beru na sebe," pokračoval Marek Jiras. "Trošku jsme měli i smůlu."

Raab skončil čtrnáctý
Chyba na sedmé brance se stala osudnou českému kajakáři Ondřeji Raabovi. Dvě trestné vteřiny ho stály účast ve finále, na desátého Warwicka Drapera z Austrálie zaostal za 1,1 vteřiny. V semifinále obsadil čtrnáctou příčku.

Výsledky
C2 - finále:
1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 207,16 (2 tr. sekundy), 2. Becker, Henze (Něm.) 210,98 (4), 3. Volf, Štěpánek (ČR) 212,86 (6), 4. Bahmann, Senft (Něm.) 213,45 (2), 5. Quemerais, Le Pennec (Fr.) 216,79 (4), 6. Benetti, Masoero (It.) 220,06 (4), 7. Jiras, Máder (ČR) 110,35 (6) - vypadli v semifinále.
K1 - finále:
1. Peschier (Fr.) 187,96 (0), 2. Walsh (Brit.) 190,17 (0), 3. Lefevre (Fr.) 190,99 (4), 4. Ford (Kan.) 192,58 (2), 5. Schmidt (Něm.) 192,93 (2), 6. Parsons (USA) 194,76 (0), 7. Polaczyk (Pol.) 196,57 (2), 8. Oud (Niz.) 197,28 (6), ... 14. Raab (ČR) 98,13 (2) - vypadl v semifinále.

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek s bronzovými medailemi.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek při finálovém závodu.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

OLYMPIJŠTÍ VÍTĚZOVÉ. Slovenští deblkanoisté Peter a Pavol Hochschornerovi si vychutnávají velký úspěch.

JEDOU SI PRO BRONZ. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek při finále volního slalomu.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek se radují z bronzové medaile.

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz