Další obhájci v akci. Uspějí už?

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Českým obhájcům medailí ze Sydney 2000 se zatím v olympijských Aténách moc nedaří. Kajakářka Hilgertová skončila pátá, střelec Tenk se nedostal ani do finále. Dnes jdou na scénu deblkanoisté Marek Jiras s Tomášem Máderem, bronzoví z minulých her. "Výsledky jiných sportů na nás nemají žádný vliv, my si jedeme svůj závod," tvrdí Jiras.

Zatím v Aténách jen trénovali a sledovali závody svých kolegů, naostro se mezi branky vrhnou až dnes v kvalifikačních jízdách. První začíná v devět a druhá v jedenáct hodin středoevropského letního času.

Na nově vybudované trati v komplexu Helleniko budou deblisté zachraňovat prestiž českého vodního slalomu, který od svého návratu do programu olympijských her v roce 1992 získal vždy nejméně dvě medaile.

Jiras s Máderem na to nejsou sami, možná ještě lepší formu nyní mají jejich kolegové a soupeři Volf se Štěpánkem.

"Vadí mi, kolik se toho od slalomářů čeká, přitom u nás strašně rozhoduje štěstí," tvrdí Máder. "Pátá místa jsou přece také dobré výsledky, vždyť singlíři tady jeli neskutečně rychlý závod," připomíná včerejší umístění Tomáše Indrucha a Štěpánky Hilgertové.

Při závodech kajakářek a singlkanoistů měli možnost do detailu prozkoumat trať, na které byly rozestavěny branky do stejné sestavy, jaká teď čeká i na ně. "Je tam hodně těžkých úseků," říká Jiras.

Už vědí, kde si musí dát pozor, a s trenérem Jiřím Rohanem u videa vybírají nejvhodnější průjezdy branek.

Hodně se zaměřují na těžkou kombinace sedmnácté a osmnácté branky, která připravila o lepší umístění obhájkyni zlata Štěpánku Hilgertovou. "Oni o tom moc přemýšlejí. My vyjedeme ze sedmnáctky a zamíříme do osmnáctky," zlehčoval to Máder. Pak ale dodal, že i oni už vědí, jak kombinaci pojedou. Dokonce počítají s jinou variantou pro kvalifikaci a jinou pro finále. "Po kvalifikacích se osmnáctá branka posunuje kousek výš," řekl na vysvětlenou Jiras.

Vodní slalomáři mají k dispozici domek blízko kanálu, aby před závody byli ušetřeni cestování ze vzdálené olympijské vesnice. Do včerejška tady bydleli Hilgertovi, ale po závodě museli rychle uvolnit místo závodníkům z deblkanoí.

Kvůli Jirasovi s Máderem však spěchat nemuseli.

"My zůstáváme v olympijské vesnici," rozhodli se obhájci bronzových medailí. "Je tam víc lidí, dá se bavit o jiných věcech a nemyslet jen na závody," říká háček Jiras a zadák Máder přitakává: "Nemusíme poslouchat, jak trenéři do noci rozebírají dnešní jízdy."

Podvečer před vstupem do závodu plánovali strávit na nějakém jiném sportovišti. Tomáš Máder se pak objevil v tenisovém hledišti při utkání Berdycha se Španělem Robredem.

"A pak půjdeme třikrát na večeři," měl jasno Máder. "Ne, že bychom tolik jedli, ale baví nás tam zevlovat. Dáme si třeba nějaký zákusek a pokecáme s lidmi, které tam potkáme."

Bez zbytečných nerváků se závodníci připravují na svůj závod. Už za chvíli se dozvíme, jak jim vyšel vstup. Pokud se nestane nic neočekávaného, budou se Marek Jiras s Tomášem Máderem o olympijské medaile rvát zítra dopoledne.

Nejčtenější

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz