České basketbalistky na USA nestačily

16 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Také druhé vystoupení českých basketbalistek na olympijském turnaji skončilo jejich porážkou. Vysoce favorizovaným Američankám podlehly 61:80 (50:65), ale dlouho s nimi hrály vyrovnanou partii. "Přes porážku bylo vidět, že po smolné koncovce zápasu se Španělskem daly holky hlavu vzhůru," pochvaloval si kouč Jan Bobrovský.

Průběh zápasu
minutu po minutě

Zprvu viděla spoře zaplněná hala, v níž většina fanoušků držela palce českým hráčkám, nečekanou podívanou.

Američanky zbrkle ztrácely míče, naopak české reprezentantky se dokázaly prosazovat pod košem i střelbou z dálky. V 8. minutě svítil na ukazateli skóre nadějný stav 21:12.

"Nemyslely jsme si ale, že můžeme tenhle zápas vyhrát," přiznala po utkání Romana Hamzová. "Snažily jsme se chodit hodně dopředu, jenže ony jsou to prostě paní basketbalistky. Zatím si tu zvykají na balon a ještě se budou určitě zlepšovat."

Zámořský tým postupně začal ztrátu stahovat. Několikrát mu k tomu pomohly i sporné  verdikty japonské rozhodčí, ovšem americký basketbalový stroj se i tak začal pomalu  rozjíždět naplno.

"Podle mne je ta Japonka vrátila do utkání," postěžoval si na adresu asijské sudí trenér Bobrovský. "Nemyslím si totiž, že by obrana Američanek byla tak čistá. Nám naopak pískala vše."

Ještě do konce první čtvrtiny snížily zámořské basketbalistky  na rozdíl tří bodů, v druhé části prvního poločasu pak vývoj zápasu začaly definitivně otáčet.

Nepříjmené navíc bylo, že kapitánka Romana Hamzová a Ivana Večeřová dohrávaly první polovinu zápasu již se čtyřmi osobními chybami. "Něco podobného se mi stalo naposledy někdy v loňské sezoně," zavzpomínala Hamzová.

Definitivně byl odpor českých bojovnic zlomen po přestávce, kdy Američanky během necelých tří minut odskočily šnůrou devíti bodů na stav 35:51. Byly důraznější pod košem i v presingu, prosazovaly se i individuálně.

"Mají skvělou techniku, vymakanou střelbu a hlavně více zkušeností," pokyvovala hlavou Jana Veselá. "Divily jsme se, že je zprvu přehráváme."

Po třech čtvrtinách byl náskok Američanek patnáctibodový, v závěrečném dějství už vývoj skóre kontrolovaly a postaraly se o druhou porážku českého týmu. "Turnaj pro nás ale teprve teď začíná. Musíme porazit Čínu a doufat, že jsme si tu už vybraly všechnu smůlu," přeje si Romana Hamzová.

"Z naší strany byly v zápase dobré úseky," všiml si trenér Bobrovský. "Ale nakonec se ukázala síla Američanek. Šly do zónové presingu a holky trošku zpanikařily. Bály se vytáhnout."

Po dvou porážkách potřebuje tým zabrat. Recept kouč zná. "Především nutně musíme zvýšit agresivitu po košem. Ve středu ráno nás čeká Čína a proti ní to bude nutná zbraň."

Česko - USA 61:80 (42:35)
Body: Klimešová 18, Vítečková 14, Veselá 8, Večeřová a Machová po 6, Hartigová 4, Kulichová 3, Pavlíčková 2 - Leslieová 15, Thompsonová 12, Griffithová 10, Cashová 8, Birdová a Swoopesová po 7, Staleyová a Taurasiová po 4, Johnsonová a Rileyová po 2. Rozhodčí: Cicoria (It.), Sugurová (Jap.). Trestné hody: 11/9 - 14/13. Fauly: 20:15. Diváků: 954. 

Česká reprezentantka Michala Hartigová (vlevo) a Yolanda Griffithová z USA v utkání olympijského basketbalového turnaje.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz