Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

  • 1
Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak velký pokrok telefony této kategorie v posledních letech udělaly. Po drobné stagnaci způsobené šetřením výrobců v covidové krizi je tu telefon s minimem kompromisů. Dokonalý není, ale za dané peníze toho nabízí hodně. Ovšem jen do konce dubna.

Vivo V40 SE 5G

Střední třída je plná zajímavých telefonů a u nás v redakci považujeme dlouhodobě za jednu z nejlepších voleb v této kategorii Motorolu Moto G54 Power Edition. Tento smartphone z loňského roku má skvělý poměr výkon/cena a výbavu, která se celkově soustředí na praktické záležitosti a vynechává zbytečná pozlátka.

Vivo teď uvedlo vážného konkurenta pro tento výhodný model, který k oné solidní výbavě přidává i příjemnou dávku stylu. Opět ale víceméně bez zbytečností s důrazem na praktičnost. Jenže si za tento model zákazníci trochu připlatí. Do konce dubna to ale vychází docela dobře: zatímco Motorola Moto G54 Power Edition stojí 4 999 korun, nové Vivo V40 SE vyjde do konce měsíce na 5 999 korun a zákazník k němu dostane zdarma nabíječku Vivo Flash Charge s výkonem 44 W, která sama o sobě stojí 449 korun. Takže příplatek oproti Motorole není tak dramatický a Vivo má co nabídnout. Jenže až tahle zaváděcí akce skončí, má novinka stát 6 999 korun a nabíječka jako bonus k němu nebude. Pak už to nevypadá na tak výhodnou záležitost.

Co tedy Vivo V40 SE nabízí?

Je to dobře vybavený smartphone střední třídy, který k solidní výbavě přidává i stylový vzhled a překvapivě prémiové zpracování. Zákazník dostane za své peníze telefon s procesorem Snapdragon 4 Gen2, který má moderní 4nm technologii a je z hlediska výkonu vcelku rovnocenným soupeřem 6nm Dimensity 7020, který najdeme v Motorole. I další výbava odpovídá: telefon má 8 GB RAM a 256 GB uživatelské paměti, přičemž tu je i slot na microSD karty. Oproti konkurenčnímu výhodnému smartphonu ale Vivu chybí 3,5 mm Jack pro sluchátka.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • elegantní vzhled
  • prémiové zpracování
  • povedený displej
  • dobré detaily výbavy

Proč nekoupit?

  • plná cena už není tak výhodná
  • nemá 3,5mm Jack

Za kolik? 5 999 Kč (do konce dubna 2024), pak 6 999 Kč

Vivo má Android 14 a nabídne alespoň lehkou odolnost vůči vodě a prachu podle IP54, tuto certifikaci konkurent nemá. Displej má úhlopříčku 6,67 palce a rozlišení klasických 2 400 × 1 080 pixelů, Motorola má 6,5palcový panel podobných parametrů. Právě displej Viva je jedním z jeho lákadel, na rozdíl od většiny soupeřů (včetně zmiňované Motoroly) je to totiž AMOLED panel, obnovovací frekvence 120 Hz ale bývá obvyklá. Pochválit musíme čitelnost displeje na přímém slunci: už tovární údaje maximálního jasu 1 200 nitů (a 1 800 špičková svítivost v HDR kontrastech) zní dobře a praxe očekávání více než splňuje. Na smartphone střední třídy má Vivo V40 SE i skvělé pozorovací úhly a podání barev.

Někdy nám ale přišlo, že displej dovede být trošku neostrý. Neumíme to přesně popsat, ale z našich testů se zdá, že to má co dělat s adaptivní obnovovací frekvencí a zvoleným režimem displeje. V tmavém režimu se totiž pocit neostrosti nedostavuje (nebo je prostě méně znatelný) a v tom světlém máme z displeje lepší pocit se standardně zapnutou vyšší obnovovací frekvencí 120 Hz. Každopádně displej je na danou třídu velmi nadprůměrný, líbí se nám i vcelku decentní rámečky, kdy se u Viva docela snažili docílit i symetrických rámečků v horní a spodní části telefonu. Sice to nevyšlo úplně, ale i provedení rámečků posouvá V40 SE k trochu prémiovému pocitu.

Tím myslíte, že působí luxusně?

Luxusně vyloženě ne, ale rozhodně podle nás Vivo V40 SE vypadá jako mnohem dražší smartphone, než kolik stojí. Jasně, rámeček těla je stále plastový a ne kovový, nicméně to je v dané kategorii pochopitelné. Slícování a celkové zpracování telefonu je ale opravdu výborné a dojem umocňuje podle nás moc povedená varianta se zády z „veganské“ kůže. Možná by si výrobci ten moderní výraz mohli odpustit, je to prostě kůže syntetická, umělá, ale chápeme, že u určitého publika výraz veganská rezonuje víc. Záda jsou opravdu elegantní, líbí se nám i imitace prošití podél okrajů a především jemná fialová barva, kterou Vivo zvolilo. Komu taková barva nevyhovuje, může zvolit tmavé provedení se zády v zajímavém plastovém provedení, které ale vynikne jen za určitých světelných podmínek. Fialová verze ale podle nás působí hodnotnějším dojmem.

Kdo by se obával, že strukturovaný povrch zad fialové varianty, který je mimochodem opravdu moc příjemný na omak, by se mohl obzvlášť vzhledem ke světlejšímu odstínu barvy špinit, ten obavy mít nemusí. U Viva si dali záležet na tom, aby byl povrch z hlediska barevnosti odolný a nešpinil se, zajišťuje to speciální povrchová úprava. Prý na krytu nemá zanechat skvrny ani polití červeným vínem – to jsme nezkoušeli, ale pravdou je, že nečistoty se na záda telefonu nechytají.

Elegantně je tu zakomponována i sestava fotoaparátů, takže celek vypadá opravdu dobře. A na telefon s velkou úhlopříčkou sedne i dobře do ruky: ona záda nekloužou, plastový rámeček také ne a tloušťka necelých 8 mm (7,99 u „kožené“ verze a 7,79 u plastové) znamená, že telefon sedne do ruky příjemně i přes to, že přechod z boků do zad je zaoblený jen minimálně. I hmotnost 191 gramů je fajn (tmavá verze je lehčí, váží 185,5 gramu).

Zaujme ještě něčím?

Ano, Vivo V40 SE má i další příjemné funkční detaily. Hodit se může třeba podpora eSIM, která rozhodně není v této cenové kategorii ničím obvyklým (ale Motorola ji má). Naopak podpora 5G je snad už samozřejmostí. U eSIM Vivo upozorňuje, že jde do telefonu uložit až 8 profilů, což není úplně běžné ani u dražších přístrojů. OLED displej mimochodem znamená, že má telefon čtečku otisků v něm. A i když je na náš vkus trochu nízko umístěná, funguje svižně a spolehlivě.

Telefon boduje i v případě baterie. Kapacita 5 000 mAh je sice vcelku obvyklá, tady třeba konkurence umí i trochu víc, na druhou stranu moderní čip se 4nm technologií přináší nízkou spotřebu energie a velmi solidní výdrž. Dva dny na jedno nabití by neměly být ničím zázračným, i když samozřejmě i ten z hlediska výdrže nejlepší smartphone jde vybít bez problémů i necelý den. U Viva V40 SE to ale chce už velmi intenzivní používání. Zaváděcí nabídka s nabíječkou zdarma navíc znamená, že uživatel se může spolehnout na rychlé nabíjení. Výkon je až 44 W a i když to v této třídě není rekord, je to velmi solidní hodnota, která dovede prázdnou baterii za 25 minut naplnit z poloviny. Vivo se také chlubí, že baterie má mít dlouhou životnost a že po 4 letech by měla mít stále nejméně 80 % své původní kapacity.

Z hlediska trvanlivosti telefonu pak zaujme i podpora aktualizací: Vivo V40 SE má dostat dvě aktualizace systému (tedy až Android 16) a může se těšit z tříleté podpory bezpečnostních aktualizací.

A jaký je fotoaparát?

Hardwarová sestava je vcelku obvyklá, hlavní foťák má rozlišení 50 megapixelů a doplňuje ho osmimegapixelový širokoúhlý fotoaparát. Pak je tu ještě dvoumegapixelové makro, které je ale i u takovýchto smartphonů opravdovou zbytečností. Lepší fotku totiž udělá zoom s využitím hlavního foťáku. Kdo se nebojí úprav, lepší makro snímek získá tak, že objekt vyfotí v plném rozlišení 50 megapixelů a pak provede potřebný výřez. Makro je skutečně zbytečné, i když na displeji telefonu snímky špatně nevypadají.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE

Fotografie v exteriéru: širokoúhlý, hlavní a dvojnásobný digitální zoom

Fotky z hlavního fotoaparátu jsou v dobrém světle velmi povedené, nechybí jim detaily a podle nás je velmi dobře použitelný i dvojnásobný digitální zoom, který foťák standardně nabízí. Ztráta detailů je při jeho použití minimální. Dál lze zoomovat až do desetinásobného přiblížení, ale to už kvalita dramaticky klesá. Hlavní foťák má také jeden drobný neduh: v některých světelných podmínkách jsou snímky možná trochu nepřirozeně bledé, způsobuje to především boční světlo. Ale není to žádné drama.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE

Makro fotografie: vlevo snímek z hlavního foťáku s dvojnásobným zoomem, v pravo z dvoumegapixelového makra

Překvapivě příjemné jsou za dobrého světla i snímky ze širokoúhlého foťáku, byť tady trochu detaily chybí a směrem k okrajům se rychle ztrácí i ostrost. To je ovšem víceméně standard třídy.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE

Fotografie v interiéru: ve dne, v noci s umělým osvětlením a s bleskem

Při nočním fotografování pak dává smysl v podstatě jen hlavní fotoaparát – ten umí v některých případech pořídit velmi obstojné snímky, které sice nejsou tak plné detailů, jako u špičkových smartphonů, a obsahují dost šumu. Ale na danou třídu vypadají opravdu dobře. Zkoušet při nočním fotografování zoomovat nebo třeba použít širokoúhlý fotoaparát je ovšem zbytečné. V interiéru jde použít blesk ale fotky s ním jsou tmavé, ve tmě Vivo V40 SE nic nevyfotí a ani snímky s umělým osvětlením nejsou zrovna kdovíjak zářné.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V40 SE

Noční fotografie v exteriéru

Docela nám pak vyhovuje aplikace fotoaparátu jako taková, dává uživateli nad focením dobrou kontrolu a v případě potřeby tu lze zapnout různá vodítka, která pomohou ke správné kompozici. Zároveň foťák nabízí i plně manuální režim focení s možností regulace rychlosti závěrky, citlivosti ISO, vyvážení bílé, ostření a kompenzace expozice. Je tu vcelku slušný portrétní režim, foťák zvládne i zpomalené video. Čelní kamera pro selfie pak má rozlišení 16 megapixelů a výsledky produkuje obstojné.

Mám si ho pořídit?

Vivo V40 SE je opravdu zajímavý smartphone střední třídy. Vlastně u něj nevidíme zásadní nedostatky. Ne, není to žádný nadupaný kousek, ale na danou kategorii dělá málo kompromisů a dělá je tam, kde dávají smysl a ústupky se dají odpustit. Je to vyvážený přístroj, který k dobré výbavě přidává i styl. Prostě se nám líbí a myslíme si, že vám by se líbit mohl také. Trochu háčkem je ale cena: ta zaváděcí je podle nás zcela v pořádku a dává i v kontextu konkurence smysl. Oproti zmiňované výhodné konkurenční Motorole je sice Vivo dražší, za příplatek 1 000 korun ale uživatel dostane třeba lepší displej, modernější procesor, větší jistotu aktualizací (je to mladší telefon, Motorola už jednu aktualizaci systému na Android 14 dostala), čtečku otisků v displeji nebo třeba stylovější design a o něco lepší zpracování.

Jenže jestli následně bude Vivo V40 SE místo zaváděcích 5 999 korun stát 6 999 korun, už to tak zajímavá nabídka nebude. Konkurentů je v takové kategorii spousta a každý má nějaká ta lákadla. Sedm tisíc třeba stojí Xiaomi Redmi Note 13 Pro s 200megapixelovým hlavním fotoaparátem, stejné peníze dáte i za „jistotu“ v podobě Samsungu Galaxy A25 5G nebo zajímavé Poco M6 Pro s pořádnou porcí paměti. Modely A15 dovedou cenou „podseknout“ i Vivo v akci. Naopak osm tisíc stojí zajímavý Nothing Phone 2a nebo Honor Magic6 Lite.

Jakmile ale bude Vivo V40 SE opět k dispozici s nějakou slevou, dovede být zajímavým soupeřem i pro výhodné telefony jako třeba Infinix Hot 40, který stojí méně než 5 000 korun, Realme C67 s podobně atraktivní cenovkou a dalším přístrojům.


Test - recenze