Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Sharp GX23 – véčko pro Live! (recenze)

aktualizováno 
Nepatří mezi nejmenší véčka, netrhá rekordy v počtu funkcí a také cena by mohla být nižší. Ale jde o docela sympatický mobil, má snadno pochopitelné ovládání, vynikající displej a perfektní klávesnici. Méně náročným uživatelům se určitě bude líbit.

Když Eurotel v minulostí zařadil do své nabídky Sharp, konkrétně model GX13, použil ho k propagaci multimediálních zpráv. Šlo totiž o povedené véčko s digitálním fotoaparátem, které se prodávala za relativně rozumnou cenu. Nyní se v nabídce Eurotelu objevuje Sharp znovu. A zdá se, že opět s úkolem. Sharp GX23 je totiž prvním mobilem v nabídce Eurotelu s přednastaveným tlačítkem pro mobilní portál Eurotel Live!

Sharp GX23 rozhodně není mobilem, který by vás oslnil přehledem funkcí. Možná by jich mohl mít i o trošku více. Je třeba si ale uvědomit, že to je přesně takový mobil, který si operátor vybere, protože umí všechny funkce, které přes síť takového operátora možné používat. A Sharp právě takové mobily dělat dovede. Ostatně totožný model, označený Sharp GX20, najdete i v nabídce Vodafonu a po Sharpu TM100 sáhnul nově i T-Mobile.

Sharp GX23 Sharp GX23

Klasický design

Sharp GX23 nepatří mezi malé véčka, na první pohled vám přijde dost velké (49 x 95 x 25 mm), zvláště po rozevření. Ale do ruky se vejde pohodlně a překážet nebude ani v kapse, přestože má klasickou anténu (GX23 je triband, ale to má v tomto případě na anténu zanedbatelný vliv). Hmotnost je také vyšší (102 g) než je obvyklé, ale díky větším rozměrům vám to vůbec nepřijde. V mobilu je baterie Li-Ion s kapacitou 720 mAh, se kterou Sharp GX23 vydrží až 210 minut hovoru nebo 220 hodin pohotovosti.

Sharp GX23 Sharp GX23

Na vnější straně horní odklápěcí části je displej s rozlišením 80 x 60 bodů. Je barevný, dokáže zobrazit 65 tisíc barev, ale je jen pasivní, na rozdíl od vnitřního displeje. Nad vnějším displejem je objektiv fotoaparátu, vedle kterého jsou zábleskové diody. Mobil je relativně zaoblený a v zavřeném i otevřeném stavu působí sympatickým dojmem. Povrch GX23 je z barveného plastu. U GX13 se po čase sloupával stříbrný nástřik. U GX23 je zřejmě použitý stejný materiál, ale mobil jsme neměli tak dlouho, abychom mohli pozorovat nějaké případné mechanické opotřebení.

Sharp GX23 Sharp GX23

Špičkový displej a klávesnice

Aktivní displej dokáže zobrazit až 65 tisíc barev, s rozlišením 240 x 320 bodů patří k tomu nejlepšímu, co můžete na mobilech najít (a to i když vezmeme v úvahu chytré mobily). Displej je dobře čitelný i na jasném denním světle a rozlišení oceníte při prohlížení obrázků, javových hrách nebo přístupu na portál Live!, který využívá grafiku.

První úroveň menu je plně grafická, s ikonami. V dalších úrovních už se setkáte s ikonami vedle textu, ale i tak budete mít pocit, že jste v plně grafickém menu. Na displeji je díky vysokému rozlišení opravdu hodně místa, takže u chudších nabídek působí seznam položek trošku prázdně.

Sharp GX23 Sharp GX23

Pochvalu si zaslouží i klávesnice. V horní části je čtyřsměrné ovládací kurzorové tlačítko, s potvrzovací klávesou uprostřed. Ta se dobře mačká, stejně jako všechny čtyři směry. Po obou stranách je po jedné funkční klávese, jejíž funkce je popsaná na spodní části displej (případně je zde ikona). Pod kurzorovou klávesou je tlačítko Live!, kterým se spouští wapový prohlížeč; vedle jsou klávesy červené a zelené sluchátko.

Sharp GX23 Sharp GX23

Číselné klávesy jsou dostatečně velké, aby se na nich dobře psalo velkými prsty nebo dlouhými nehty. Klávesnice by vám neměla vadit ani tehdy, když tuto definici nesplňujete. Sharp GX23 má českou T9, ale i bez ní se dají psát textové zprávy pohodlně, s jistotou, že jste napsali ten znak, který jste chtěli. Textových zpráv se vám mimochodem do mobilu vejde až 200.

Sharp GX23 Sharp GX23

Může zaskočit i v kanceláři

Sharp GX23 není mobil určený pro náročné uživatele, používající mobil pro práci. GX23 má sice rychlé GPRS (třída 10, 4+2), ale k počítači se dá připojit jen přes infračervený port (to na žádné dlouhé datování není) nebo kabel, jenže ten si musíte dokoupit. V balení také není CD se softwarem a nenajdete ho ani na stránkách Eurotelu. Stáhnout si ho můžete ze stránek www.sharp-mobile.com (vyberte model GX20, je totožný), obsahuje aplikaci pro správu telefonu a nastavení modemu – připojení k internetu.

V mobilu je velmi hezký kalendář. Jenže v námi testovaném kusu jste si mohli k jednomu dni přidat jen tři událostí a nevypadá to, že by šlo o naši chybu, Sharp GX23 více neumí. Budík samozřejmě podporuje opakování. V mobilu je i kalkulačka, konvertor měn a diktafon (nahrávky můžete použít i jako vyzvánění nebo poslat přes MMS).

Sharp GX23 Sharp GX23

V Sharpu GX23 nenajdete e-mailový klient, postačit vám musí jen multimediální zprávy, které je možné posílat na e-mailovou adresu, ale za výrazně jinou cenu. E-mail tak můžete číst jen přes WAP, nebo si můžete stáhnout e-mailovou aplikaci v Javě. V Sharpu GX23 je sdílená paměť o velikosti 2 MB. Do ní se ukládá veškerý multimediální obsah.

Sharp GX23 Sharp GX23 Sharp GX23

Mobil podporuje vyzváněcí profily a skupiny volajících (až sedm). Telefonní seznam v mobilu je vícepoložkový (500 záznamů), ke každému záznamu můžete přidat jeho fotografii, které se zobrazuje, když vám kontakt zavolá. Telefonní seznam nepodporuje vizitky a Sharp GX23 neumí hlasové vytáčení nebo ovládání. U seznamu hovorů oceníte, že přijaté, odchozí i zmeškané hovory se zobrazují v jednom seznamu a odlišují se ikonou (můžete si je ale zobrazit i podle typu).

Sharp GX23 Sharp GX23

Je zábavný

Se Sharpem GX23 se nemusíte bát toho, že by vám zůstala odepřena běžná mobilní zábava. V mobilu je totiž podpora her a aplikací pro prostředí Java (MIDP 2.0). Bohužel, v průběhu testování mobilu jsme na portálu Eurotel Live! našli jen minimum her, které by tento mobil podporovaly. A ty určené pro Sharp GX13 nám občas nešly nainstalovat. Předpokládáme ale, že Eurotel nabídku her doplní.

Cokoliv děláte nebo hrajete vám na Sharpu GX23 přijde skvělé. Je to dáno velmi dobrým a velkým displejem (námět pro jiné výrobce – s větším displejem vypadá všechno lépe). Dobrý je také reproduktor, kdyby v mobilu byla podpora MP3 či rádia, hudba by se dala poslouchat i přes vestavěný reproduktor. Samozřejmostí jsou polyfonní melodie; v mobilu je i velmi dobrý skladatel.

 Sharp GX23 Sharp GX23

A stěžovat si asi nebudete ani na fotoaparát. Ten podporuje tři rozlišení, velké 640 x 480 přes střední 320 x 240 po malé 160 x 120 bodů. Sharp GX23 má čtyřnásobný digitální zoom, můžete si v pěti stupních nastavit jas snímku (jde tedy alespoň o částečnou korekci expozice). Snímky jsou vynikající, Sharp totiž používá kvalitnější snímací čip CCD namísto obvyklého CMOS.

Sharp GX23 Sharp GX23 Sharp GX23

Při focení blízkých objektů si můžete posuvníkem přepnout objektiv do režimu makro. Sharp GX23 má i zábleskové diody (simulující funkci blesku). Snímaný obraz se zobrazuje na vnitřním displeji (potom musíte uložení fotografie potvrdit) nebo na vnějším, kdy se můžete sami vyfotit (a pořízené fotky se ukládají automaticky). Nastavit si můžete i samospoušť. Pro účely MMS můžete k fotografiím přidávat i různé rámečky.

Sharp GX23 podporuje i natáčení videoklipů. I u videoklipů můžete používat samospoušť a přepínat si objektiv do režimu makro. Maximální velikost klipu je 400 KB (pro MMS se ale musíte vejít do 95 KB), rozlišení 176 x 144 bodů, formát 3GPP (vychází z MPEG-4, zvládne jej třeba Real Player nebo QuickTime). Video se občas používá k zachycení situace, kdy si nejste jistí, že stisknete spoušť v pravý okamžik. Jenže snímky z videozáznamu nemají tak dobré rozlišení. Sharp GX23 umí při středním rozlišení (320 x 240 bodů) pořídit čtyři snímky za sebou.

Sharp GX23 Sharp GX23

Hodně nebo málo?

Sharp GX23 v tuto chvíli stojí u Eurotelu 14995 korun s DPH. Jde samozřejmě o nedotovanou cenu. Nejlevněji GX23 koupíte za 3995 korun s DPH, kdy jde o mobil s úvazkem na dva roky a příslibem měsíční útraty první rok alespoň 995 korun (to už je bez DPH, odpovídá to tarifu Optimum Plus). Nedotovaná cena je přehnaná, tento mobil má reálně poloviční hodnotu a za ni by se stal jistě hitem. Dotovaná cena už je velmi zajímavá a musíte si sami posoudit, jestli se vám to vyplatí (nám přijdou dva roky dost dlouho).

Při rozhodování o Sharpu GX23 je důležité, jestli patříte mezi náročnější uživatele mobilu (potom vám dva roky nemůže vydržet), nebo máte nižší nároky na funkce a vyšší na funkčnost a použitelnost laickým uživatelem. Potom jde o ideální mobil, který v síti Eurotelu umí vše, co tato síť nabízí (až na problém s některými hrami na portálu Live!).

  • Nejčtenější

Mobil viděl skrz oblečení. Funkci se teď výrobce chystá deaktivovat

Co jsme čekali, to se také stalo. Zajímavá funkce fotoaparátu nového smartphonu OnePlus 8 Pro, která umožňovala vidět...

Šéfa Xiaomi nachytali s iPhonem. Vymlouvá se, že ho jen testuje

U svých příznivců si to pořádně zavařil ředitel společnosti Xiaomi, když na internet přidal příspěvek, u kterého...

Nejdražší samsung má vadu. Oprava vyjde na 10 tisíc korun

Nejvyšší model řady Galaxy S20 provázejí nepříjemnosti. Výrobce musel řešit špatně zaostřující fotoaparát nebo...

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Samsung prodává smartphone s kvantovým generátorem náhodných čísel

Zákazníci na korejském trhu si budou moci vyzkoušet nový a poněkud netradiční způsob zabezpečení některých mobilních...

Ohebné véčko od Samsungu je solidní fotomobil. Na sourozence však nestačí

Testem fotomobilů organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě i ohebný Samsung Galaxy Z Flip, který své...

iPhone 12 má být levnější. Bude velmi malý a s podporou 5G

Představení nové generace iPhonů je stále relativně vzdálené a začátek prodeje vzhledem ke koronavirové krizi možná...

Samsung vylepšil Galaxy Fold. Dostal Android 10 i funkce letošních modelů

Ve dvou vlnách vylepšil Samsung svůj první smartphone s ohebným displejem, model Galaxy Fold. Nejprve dostal v průběhu...

Najdete na iDNES.cz