Limitovaná edice Samsung Galaxy Z Flip Thom Browne vznikla v počtu pouhých deseti tisíc kusů, což z ní mělo udělat velmi atraktivní zboží pro bohaté uživatele posedlé módou. Tomu odpovídá i cena edice. Zatímco na standardní Galaxy Z Flip nasadil Samsung například v USA, kde je značka Thom Browne doma, cenu 1 380 dolarů, tedy v přepočtu téměř 35 tisíc korun (v Česku stanovil Samsung cenu 38 990 korun, nedávno kvůli posunu kurzu koruny zdražil na 41 990 korun), tak provedení Thom Browne Edition bylo o ještě 1 100 dolarů (téměř 28 tisíc korun) dražší, vyšlo tedy na 2 480 dolarů (zhruba 62,5 tisíce korun).
Jenže luxusní Samsung přišel na trh nejspíš v nevhodnou dobu, krátce po jeho uvedení se totiž čínská epidemie koronaviru přehoupla do pandemie, kvůli čemuž začala po celém světě fungovat tvrdá opatření a opatrní zákazníci začali šetřit.
Drahé modely Samsungu se tak v současnosti neprodávají zdaleka tak dobře, jak by výrobce chtěl a jak očekával, byť třeba na domácím jihokorejském trhu módní edici Samsung rychle vyprodal. Jinde však zájem zákazníků takový není a edice Thom Browne je stále dostupná. I nadále však platí, že se toto provedení prodává jen na vybraných trzích, v současnosti tedy v USA, Itálii, Číně, Hongkongu, Japonsku a ve Velké Británii či Francii.
Omezená dostupnost obvykle bývá vodou na mlýn různým překupníkům, kteří rádi za tučný příplatek dodají obtížně dostupné zboží chtivým zákazníkům kdekoli na světě. Platilo to třeba o nových iPhonech vypouštěných na trhy v různých vlnách a platí to i pro Galaxy Z Flip Thom Browne Edition. Překupníci telefony nakoupili ve větším množství ihned po spuštění prodeje limitované edice a teď je nabízí na internetu k prodeji.
Na aukčním portálu eBay jsou více než dvě desítky inzerátů na prodej Z Flip Thom Browne Edition, přičemž někteří prodejci mají na skladě i více kusů. To je i případ nejlevnější zveřejněné nabídky, kde prodejce inzeruje luxusní smartphone za 2 229,99 dolaru, v přepočtu podle kurzu portálu eBay za 54 484 korun.
To je dokonce méně, než byla původní cena edice, jde přitom o nový nepoužitý smartphone a prodejce měl v době psaní článku na skladě ještě tři kusy, dva už se mu podařilo prodat. Pokud vás nabídka zaujala, připočítejte si k ceně ještě poštovné a také DPH, které bude nutné při dovozu zaplatit.
Najdou se však prodejci, kteří za šedé provedení s pruhy v barvě trikolóry žádají mnohanásobně vyšší částky. Běžné jsou sumy v přepočtu okolo 100 000 korun, ovšem jeden prodejce z Jižní Koreje nad tím vším výrazně vyniká. Jde o stejného prodejce, který už koncem února přístroje nabízel každý za 12 000 dolarů kus a k dispozici měl šest telefonů.
Teď telefony prodává zvlášť, k dispozici má stále pět kusů a každý je inzerován za jinou cenu. Nejnižší částka je 7 800 dolarů, v přepočtu podle kurzu portálu tedy přes 190 000 korun. U dalších kusů ceny rostou (ačkoli jde o stejné nové nerozbalené přístroje) a vrcholem je částka 17 000 dolarů, tedy astronomických 415 353 korun.
Tak vysoko se nedostaly ceny ani mnohých modelů dnes již mrtvé luxusní značky Vertu, které, i když nešlo o limitovanou edici, byly jistě vzácnější než ohebný samsung vyrobený v sérii deseti tisíc kusů.
V ostrém kontrastu s nabídkami překupníků je aktuální nabídka samotného Samsungu. Ten v USA zákazníkům umožňuje získat modely Z Flip (i další smartphony) výrazně levněji, pokud při koupi odevzdají svůj starý telefon. Na Z Flip nabízí Samsung výkupní bonus ve výši až 500 dolarů a platí to i pro limitovanou edici.
U ní se tedy lze dostat (pokud se uživatel vzdá například svého Galaxy S10 Plus) na cenu 1 980 dolarů (zhruba 50 tisíc korun), byť Samsung přímo v nabídce na svém e-shopu inzeruje bonus nižší s výslednou cenou 2 040 dolarů (asi 51 400 korun bez daně).