Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 21. září 2021 Matouš

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

  1:08
Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model A51, letos je převzal typ A52. A zcela po právu. Jsou to povedené vyspělé smartphony střední třídy, které navíc vlastně nejsou ani dramaticky dražší, než konkurence a přitom umí nabídnout i nějaké ty novinky, které známé z prémiových smartphonů.

Samsung Galaxy A52 a A52 5G | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • elegantní design
 • povedený fotoaparát
 • vyvážená výbava
 • odolnost vodě a prachu

Proč nekoupit?

 • u 5G verze vyšší cena
 • nízko umístěná čtečka otisků
 • pro někoho větší rozměry

Kdy? V prodeji

Za kolik? 8 990 Kč (A52), 10 990 Kč (A52 5G)

Vyprodáno. To hlásí některé české e-shopy i oficiální obchod Samsungu. Další jsou však na cestě. Sehnat oblíbený Samsung Galaxy A52 nebo jeho variantu s podporou 5G sítí prostě nemusí být jednoduché: je to prodejní hit a když se k tomu přidají aktuální světové potíže s logistikou a také určitý nedostatek některých čipů, ocitáme se v neobvyklé situaci: telefon, který je prozatím u nás letos nejprodávanějším kouskem, je k sehnání trochu se štěstím.

Ano, můžete se místo něj poohlédnout u konkurence. Jenže Samsung Galaxy A52 je opravdu povedený smartphone a podle nás je po právu prodejním hitem. Cenu Samsung příliš nenadsadil, přitom umí oproti konkurenci nabídnout i něco navíc (alespoň na papíře) a k tomu je to vlastně telefon několika tváří. Zatímco loňský Galaxy A51 lákal na své vcelku konzervativní pojetí, na které slyší drtivá většina zájemců, letošní modely A52 umí oslovit i ty, kdo chtějí vyčnívat z davu. Loňský model se sice nabízel i ve výraznějších barvách (modrá a růžová), ale ty v letošním provedení (pro změnu fialová a modrá) prostě vynikají tak nějak víc. Celkově je podle nás A52 ještě zajímavější, než předchůdce.

V čem je lepší?

Samsung s příchodem letošních modelových řad sblížil svou špičkovou řadu Galaxy S a nejlepší modely střední třídy Galaxy A. Ano, částečně jde toto sblížení na vrub tomu, že u modelů Galaxy S korejský výrobce ubral třeba zahnuté displeje nebo kov a sklo, ale částečně je to i díky funkcím a výkonu. Takže letošní modely A52 sice jasně spadají do střední třídy a je vidět, že oproti top modelům tu ústupky jsou, ale Samsung se rozhodl nabídnout některé zajímavé funkce, které byly doposud vyhrazeny těm nejlepším smartphonům.

Oproti loňským typům se nám hodně líbí i styl letošních modelů. Zatímco u špičkových Galaxy S na nás design s novým výrazným výstupkem fotoaparátu působil mohutně a museli jsme si na něj zvykat, provedení modelů Galaxy A52 je velmi elegantní. Ano, i tady je vidět, že Samsung zvolil celkově trochu mohutnější pojetí, to je určitý odklon od starších modelů, které díky svým liniím a zpracování působily lehce a tence. Ale ta mohutnost tu má něco do sebe: modely A52 nejsou obhroublé, působí elegantně a ony tvary a materiály dodávají uživateli určitý pocit bytelnosti.

V zásadě je materiál modelů A52 stejný jako u předchozích A51: plast. Ale v praxi je tu diametrální rozdíl. Zatímco se u A51 výrobce snažil imitovat kov a sklo, tady se o nic takového nepokouší a zejména u provedení zad dává naopak polykarbonátové tělo na odiv. Matné barvy navíc dodávají telefonu na onom pocitu solidnosti, nešpiní se a nepatlají, telefon tak úplně nutně nepotřebuje ochranné pouzdro, které musí chránit řadu jiných telefonů nejen před poškozením, ale právě i záplavou otisků prstů. 

Na bílém těle jsou v okolí fotoaparátu snadno vidět nečistoty, které tu ulpívají, ale vzhledem k plynulému a nikoli ostrému přechodu se tu nezachytávají a dají se snadno smést. V ruce působí modely A52 a A52 5G lehce, i když hmotnost 189 gramů je více než 172 gramů u předchůdce. Na fotografiích vidíte konzervativnější bílé a černé provedení, nicméně Samsung nabízí i již zmíněné výraznější barvy, které patří k našim favoritům letošní „áčkové“ řady.

Jak se liší A52 a A52 5G?

Mezi modely jsou jen drobné rozdíly, dané především podporou 5G sítí. Aby mohlo 5G provedení v těchto sítích fungovat, má k tomu určený čipset Snapdragon 750G s podporou všech obvyklých 5G pásem, verze s podporou sítí čtvrté generace se musí spokojit s malinko odlišným procesorem Snapdragon 720G. Drobný rozdíl je i v grafice, 5G verze má Adreno 619, 4G Adreno 618, v praxi asi rozdíl uživatelé nepoznají. Co poznat je, je technický rozdíl u displeje. Snad aby Samsung něčím ospravedlnil a vykompenzoval vyšší cenu 5G provedení oblíbeného modelu, dostal A52 5G displej s obnovovací frekvencí 120 Hz, zatímco běžný A52 má obnovovací frekvenci 90 Hz.

I to není špatné, 6,5 palcový AMOLED panel s rozlišením 2 400 x 1 080 pixelů s ní patří k tomu lepšímu v dané cenové kategorii, ovšem oněch 30 Hz navíc u 5G varianty je prostě v přímém porovnání vidět. Asi to není nic, co nutně potřebujete a kupovat 5G model jen kvůli displeji nedává smysl, ale kdo si 5G variantu pořídí, dostane příjemný a v praxi tedy skutečně rozpoznatelný bonus.

To je z hlediska odlišností vše. Vizuálně od sebe modely nepoznáte, prodávají se dokonce i ve stejných barvách. Samsung například v Česku prodává jen verze obou modelů se 6 GB RAM, v zahraničí se dají sehnat i varianty s větší porcí. Uživatelská paměť má kapacitu na danou třídu solidních 128 GB a je tu slot na karty microSD (v e-shopu samsungu se dá pořídit i verze v konfiguraci 8/256 GB). V tom jsou vlastně samsungy střední třídy věrné své levnější povaze a „neopičí“ se po prémiových modelech (totéž platí i o přítomnosti 3,5mm jacku pro sluchátka).

Mluvili jste o prémiových funkcích, jaké to jsou?

Po modelech vyšších tříd převzaly letošní typy Galaxy A a především tedy oblíbené modely A52 a A52 5G několik užitečných drobností. Tou první je například odolnost vůči vodě a prachu podle certifikace IP67. Samsung je jedním z prvních, kdo něco takového ve střední třídě vůbec nabízí a určitě je to vítaný posun – přeci jenom, určitá šance, že nechtěná koupel vašemu telefonu neublíží, je moc fajn.

Další prémiovou funkci jsme již zmínili: vyšší obnovovací frekvence displeje. Dobře na nás působí i stereo reproduktory modelů, i to je opět něco, co není ve střední třídě samozřejmostí (na druhou stranu po tom nemusí všichni uživatelé nutně toužit). Drobností bude i podpora – Samsung sice není nejrychlejší v aktualizacích, ale uživatel má určitou jistotu, že u modelů A52 aktualizace získá, u modelů konkurence střední třídy je především aktualizace na nový Android někdy trochu otazníkem. Hlavní vylepšení se však objevují u fotoaparátů. Ty mají letošní modely A52 hned čtyři, u toho hlavního se ovšem objevuje optická stabilizace obrazu, kterou konkurence jen tak nenabídne.

A jak fotí?

Velmi dobře. Pořád jsou to telefony střední třídy, takže špičku rozhodně nepotrápí, ale na druhou stranu došlo v této kategorii v posledních letech z hlediska kvality k významnému posunu. Dokazuje to i nedávno zveřejněný test organizace DxO Mark, ve kterém si 5G provedení A52 připsalo slušné skóre 102 body – to odpovídá top modelům z roku 2018. Ano, Samsung stejně tak v hodnocení DxO Mark ztrácí na některé konkurenty, jako jsou třeba Realme 8 Pro nebo Xiaomi Mi 11 Lite, ale ztráta není dramatická a navíc nemusí být pro uživatele významná.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G

Ukázka rozsahu zoomu. Za dobrého světla funguje výborně širokoúhlý objektiv i hlavní snímač, zoom je pak jen digitální a zhruba do pětinásobného přiblížení vcelku použitelný. V noci je dobré spoléhat jen na hlavní snímač bez přiblížení

Zdá se totiž, že to, co Samsung nejvíc na fotoaparátech svých modelů „odflákl“, je samotné softwarové zpracování fotek a tedy úroveň detailů – oproti konkurenci je tu trochu více šumu a za dobrého světla méně detailů, jenže to je vlastně něco, co v praxi uživatel nemusí postřehnout: snímky, které většinou putují na sociální sítě nebo jsou prezentovány na displeji telefonu si v plném zvětšení, kdy tyto nedostatky vyniknou, prohlíží málokdo. Čímž Samsung neomlouváme, deficit vůči konkurenci tu je, ale málokdo ho zaznamená.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A52 5G

Ukázka blízké fotografie: první snímek je hlavním objektivem, další s dvojnásobným digitálním přiblížením, třetí je pořízený pětimegapixelovým makro fotoaparátem

Kvalita snímků je jinak celkem vyvážená a je vidět, že optická stabilizace skutečně pomáhá: ať už v akčních scénách za dobrého světla, nebo při fotografování ve světle horším, kdy může telefon použít delší závěrku. Rozdíly se paradoxně stírají v nočním režimu, kde jde hlavně o softwarová kouzla a stabilizace nemusí nutně znamenat výhodu navíc, ale v běžném režimu pomáhá.

Co se parametrů týče, hlavní snímač A52 má rozlišení 64 megapixelů a telefon běžně vytváří šestnáctimegapixelové snímky, v plném rozlišení lze ale v případě potřeby fotografovat také. Širokoúhlý fotoaparát pak má rozlišení 12 megapixelů a opět patří ve své třídě k tomu lepšímu. Další dvě čočky už jsou jen takový bonus: skrývají pětimegapixelový makro fotoaparát (sem tam ujde, ale vyfotit subjekt na plné rozlišení 64 megapixelů a udělat výřez vyjde lépe) a čip pro hloubku ostrosti se stejným rozlišením. Kdo chce optický zoom, musí sáhnout po vyšším modelu A72, který mimochodem není tak nedostatkovým zbožím, jako A52.

Jaká je výdrž baterie?

V obou případech, tedy jak u A52 tak u A52 5G, najdeme v těle telefonu baterii s kapacitou 4 500 mAh. To je v dané třídě solidní porce, která v intenzivním provozu stačí s rezervou na jeden den a v případě uskromnění i na dny dva. Ty opět suverénněji nabídne model A72 s baterií o kapacitě 5 000 mAh. Model podporuje rychlé nabíjení s výkonem 25 W – konkurence opět zvládne víc, ale nabít baterii z nuly na 50 % za půl hodiny rozhodně není špatný výkon. Bezdrátové dobíjení chybí, na to si budeme muset v této třídě ještě asi nějakou dobu počkat.

Je něco, co vám na něm vadí?

Samsung Galaxy A52 není telefon bez ústupků nebo drobných nedostatků, ale nejde podle nás o nic zásadního. Třeba čtečka otisků prstů je na náš vkus umístěna v displeji trochu nízko u spodního okraje, na druhou stranu čtečka funguje dobře. A i když jsme velebili design telefonu, při dané úhlopříčce displeje je trochu zvláštní, že je tělo větší než u loňského modelu: někomu možná nemusí míry 159,9 x 75,1 x 8,4 mm vyhovovat.

Možná je trochu škoda, že tu Samsung nerozdělil strategii a nesáhl třeba u 4G verze k menší úhlopříčce displeje a tedy kompaktnějšímu tělu. Při pohledu do nabídky výrobce to vypadá, jako by už telefon s úhlopříčkou displeje menší než 6,4 palce neuměl vyrobit. Pokud chceme být rýpalové, pak by možná Samsung ohledně prémiových funkcí mohl příště zauvažovat třeba o rychlejší vnitřní paměti, kopírování dat tu zabere více času, než u špičkových modelů. A aktualizace trvají v porovnání s nimi věčnost.

Mám si ho pořídit?

Pokud je zrovna skladem, jsou Samsung Galaxy A52 a jeho sourozenec A52 5G jedněmi z nejlepších smartphonů střední třídy. Nám se trochu víc líbí ještě větší a vybavenější typ A72, ale chápeme, že připlácet za něj nedává většině uživatelů smysl. I když. Galaxy A52 stojí oficiálně 9 000 korun, typ 5G pak vyjde na 11 000, model A72 stojí 12 000 korun. Pokud uvažujete o koupi 5G modelu, možná se o větším typu A72 vyplatí přemýšlet: sice přijdete o podporu sítí páté generace, ale získáte větší displej, foťák s trojnásobným zoomem a větší baterii a to jsou v praxi podle nás zatím zajímavější věci, než 5G. A než bude podpora 5G v našich končinách skutečně v mobilu k něčemu potřeba, telefon do té doby jistě vyměníte.

Co se porovnání s konkurencí týče, je cena samsungů řady A52 vcelku přiměřená. Plus je třeba pamatovat na to, že i když jde o nedostatkové zboží, Samsung poměrně často umí prodeje podpořit různými slevovými akcemi. Pak se možná cena vyrovná třeba i konkurenčnímu Xiaomi Mi 11 Lite, které lze koupit za 8 tisíc korun ve variantě bez 5G a za 9 tisíc s 5G. Realme 8 Pro 5G nemá a stojí také 8 tisíc. OnePlus Nord, které teď dostává nástupce, stojí asi 8 500 korun, trochu zapomenutá Nokia 8.3 5G vyjde na deset tisíc. V podobných cenových relacích pořídíte i několik modelů Motoroly. Cenou se hodně podbízí Poco X3, které stojí 6 500 korun. Celkově však platí, že i díky vyvážené výbavě jsou Samsungy A52 konkurenceschopné. Když k tomu přičteme sílu značky, je vlastně naprosto logické, že jsou z typů A52 prodejní hity.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Tohle by váš televizor zabilo. Novince od Samsungu déšť neublíží

The Terrace

VIDEO Může na něj pršet, sněžit, částečně svítit sluníčko, vadit by mu neměl zavátý prach z polí....

Stylem a odolností zaujme, výbavou ne. Testovali jsme Motorolu Defy

Motorola Defy (2021)

Novinka Motoroly ukazuje, že odolný smartphone nemusí být ošklivý. Model Defy nabízí poměrně široký...

Pařba v 8K rozlišení na 65" televizoru. Test nových Ti karet od Nvidie

8K

Z grafických karet zvolna přestává být nedostatkové podpultové zboží, a tak přišel správný čas na...

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Velký test DAB rozhlasových přijímačů

Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme...

Maximální výkon za co nejméně peněz. Testovali jsme Realme GT

Realme GT 5G

Značka Realme má aktuálně vůbec nejlevnější mobil na trhu s nejlepším mobilním procesorem, který...

Výhodná levná střední třída od nové značky. Test Vivo Y70

Vivo Y70

Na českém trhu relativně čerstvě působící značka Vivo je dalším z ambiciózních výrobců smartphonů,...

Střední třída jak se patří. Test smartphonu Realme 8

Realme 8

Značka Realme si velice rychle našla místo mezi levnějšími smartphony a s nejrůznějšími zajímavými...

 • Nejčtenější

Apple uvedl iPhone 13, hodinky a iPad mini. Mobil má menší výřez displeje

Zatímco loni si iPhony kvůli dopadům koronavirové pandemie odbyly premiéru až v říjnu, letos se Apple vrátil k...

To se nečekalo. Nové iPhony 13 jsou mnohem levnější než loňské modely

Všechny základní ceny iPhonů 13 jsou nižší než u jejich loňských předchůdců. Výrazně levnější jsou i úplně základní...

Nevozte iPhony na motorce. Poškodí vám to fotoaparát, varuje Apple

Apple na vlastních uživatelských fórech s technickou podporou varuje před hodně specifickým problémem spojeným s jízdou...

O2 má nové tarify. Přidává data, neomezená zrychluje a i zlevňuje

Jako poslední představil novou tarifní nabídku operátor O2. S cenami příliš nehýbal, přesto má nový nejlevnější tarif...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Telefony za extrémně nízké ceny. Xiaomi otvírá novou prodejnu

Xiaomi má na českém trhu poměrně ojedinělou strategii. Buduje síť vlastních obchodů a nespoléhá jen na běžnou prodejní...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

 • Další z rubriky

Docela překvapení, nejlevnější Samsung fotí jako 5 let starý top model

V hodnocení kvality fotomobilů organizace DxO Mark se čím dál častěji kromě špičkových přístrojů objevují i cenově...

Samsung zanedlouho začne v Česku prodávat druhé letošní emko

Modelová řada M je taková chudobka. Tedy v Česku, protože jinde ve světě zahrnuje docela široké portfolio modelů. V...

Teleobjektiv může být zbytečný, ukázal test dvou smartphonů

V žebříčku fotomobilů DxO Mark se objevilo jedno poněkud neobvyklé překvapení. Hardwarově o trochu lépe vybavený...

Standardní házení na zem je pro odolný mobil hračka, ukázal model CAT S62

Výrobci odolných modelů se mohou jejich odolností chlubit sebevíc, ovšem nejdůležitější je, jak takový telefon obstojí...

Pronájem komerčního prostoru 450 m2, Brandýs nad Labem
Pronájem komerčního prostoru 450 m2, Brandýs nad Labem

Pražská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...