Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sagem My-X6 a jeho kouzelný svět (recenze)

Mobilní telefon Sagem My-X není drahý a nabízí až překvapivě mnoho zajímavých funkcí. Jeho barevný displej je bezkonkurenční, práce s mobilem je rychlá a ovládání není zbytečně komplikované.

S mobilními telefony francouzského Sagemu jsme se v posledních několika letech na pultech našich prodejen i v nabídkách našich mobilních operátorů téměř vůbec nesetkávali. Náhodnému pozorovateli by se proto mohlo zdát, že to Sagem s mobilními telefony nadobro zabalil – vždyť před lety byly s jeho mobily pořádné problémy.

Proto bylo mnoho lidé překvapeno, když viděli multimediální telefon s digitálním fotoaparátem Sagem My-X6. Vývoj se totiž nezastavil a zatímco v Česku jsme tyto mobily nepotkávali, na západních trzích se stále úspěšně prodával.

Vzhled

Již při prvním pohledu na tento mobilní telefon si všimnete jeho hranatosti. Sagem My-S6 je skutečně „krabičkoidní“, což ale nemusí být nutně na škodu. Diky své velkosti se dobře a přesně drží v ruce a vzhledem k tomu, že není větší než stále populární stařičké Nokie řady 33xx, mu nelze jeho hranatost vyčítat.

Již barevným pojetím snímatelných krytů je patrné, že je tento mobilní telefon určen především pro mladší generaci – ne každého manažera totiž osloví křiklavé pastelové barvy kombinované s lesklou imitací chrómu.

Tlačítka umístěná pod displejem sice svou velikostí nebudí příliš mnoho důvěry, jsou však překvapivě kvalitní. Nejsou totiž pryžové, ale jsou vyrobeny z tvrdého plastu, jsou pevně usazeny a nabízejí optimální zdvih a velmi jistý dotisk. Díky těmto vlastnostem i českému slovníku T9 se na klávesnici tohoto mobilu píše velmi dobře.

   
Klávesy jsou poměrně úzké, jejich stisk je však velmi přesný. Barevný aktivní displej zabírá převážnou část přední plochy mobilního telefonu.

Celou zadní stěnu tvoří výměnný kryt, jehož součástí je také okénko digitálního fotoaparátu skrývatelného plastovou krytkou. Pokud i přesto dokážete krycí sklíčko poškrábat, vyřeší vše nový zadní kryt a obejdete se tak bez nutnosti navštívit autorizovaný servis.

Displej

Barevný displej Sagemu nás velmi mile překvapil – nejenže je velký, ale je zřejmě také nejkvalitnějším displejem, jaký můžete v současných mobilech potkat. Zobrazovač Sagemu My-X6 totiž hravě strčí do kapsy displeje snad všech konkurenčních mobilů včetně přístrojů o několik řádů dražších. Je skvěle čitelný jak v místnosti, tak na přímém slunečním světle.

Displej je dostatečně velký pro zobrazení až sedmi řádek textu (u položek v menu) nebo osmi řádek textu (při čtení a psaní textových zpráv) plus dvou řádek stavových. Hlavní menu telefonu je grafické a je tvořeno ikonami uspořádanými do sloupce, přičemž většinu plochy displeje zabírá vždy zvětšená animovaná ikona právě aktivní položky.

Náš tip: Více informací o displeji a provedení menu najdete v naší fotogalerii displejů.

Baterie

Běžně dodávaná lithium iontová baterie poskytuje dostatek energie pro tři sta hodin pohotovostního režimu nebo vám umožní uskutečnit až dvě stě osmdesát minut hlasového hovoru. Nabíjení baterie jen vyjímečně přesáhlo dvě hodiny. Praktickými testy se nám podařilo ověřit, že hodnoty výdrže udávané výrobcem telefon bez větších problémů dokáže splnit. Využívání telefonu a jeho funkcí se na výdrži baterie samozřejmě podepisuje nemalou měrou. Podsvícení displeje, fotografování či aktivní hraní her dává baterii pořádně zabrat.

   
Krytka digitálního fotoaparátu je součástí snímatelného zadního krytu. Simkarta vašeho mobilního operátora se ukrývá pod baterií a je velmi dobře přístupná, což ocení především ti uživatelé, kteří používají v jednom telefonu služeb hned několika mobilních operátorů. 

Ovládání

Mobilní telefon Sagem My-X6 vám nepřipraví žádné nemilé překvapení. Přístroj se ovládá čtyřsměrovým kurzorovým tlačítkem pod displejem, kterému sekundují dvě softwarové tlačítka, jejichž aktuální funkce je vždy zobrazena ve spodním řádku na displeji. Velkou výhodou je, že při krátkém stisku tlačítka se stylizovaným červeným sluchátkem se telefon vždy vrátí do pohotovostního režimu ať děláte cokoli.

Určitě vás překvapí, že kurzorové tlačítko nelze stisknout a potvrdit tak právě vysvícenou volbu. Je tomu přesně tak – jakoukoli volbu v menu musíte provést příslušným softwarovým tlačítkem.

   
Zatímco infračervený port na pravém boku využijete především na cestách, spodní datový konektor oceníte především při pevném spojení s domácím počítačem. Bohužel není možné s telefonem datovat a současně dobíjet jeho akumulátor.

Ovládání menu tohoto telefonu je poměrně logické  a hodně se podobá základnímu ovládání vyšších modelů finské společnosti Nokia. Zatímco první úroveň menu je grafická, další jsou již reprezentovány textovým seznamem jednotlivých voleb.

Telefonování

Telefonování je s tímto Sagemem snadné. Kvalita hlasu je více než dobrá a při zapnutém hlasitém hands-free i dostatečně silná. Telefonní seznam je vícepoložkový; ke každému číslu lze přiřadit adresu, web, pět různých telefonních čísel, e-mailovou adresu i poznámku. Kontakty lze roztřídit do skupin volajících, které lze filtrovat podle profilů.

   
Pohled na čočku digitálního fotoaparátu s odsunutou krytkou. Ve spodní části telefonu se střibrným zámkem snímá zadní výměnný kryt mobilu. 

Vnitřní paměť telefonu je sdílená mezi všemi aplikacemi a její využitelná velikost čítá 2,3 megabajtu. Velikost telefonního seznamu uloženého uvnitř telefonu tak není omezená ničím jiným, než právě volným místem v této uživatelské paměti. V přehledu se v jednom seznamu míchají čísla ze simkarty mobilního operátora s čísly z vnitřní paměti telefonu; není nutné mezi oběma seznamy složitě přepínat.

Vyzváněcí melodie jsou pochopitelně polyfonické a jejich počet je opět omezen pouze velikostí volné uživatelské paměti. Samozřejmostí je také diskrétní vyzvánění vibrační i vyzvánění inteligentní, kdy nejdříve vibrace předcházejí velmi decentně reprodukované melodii, jejíž hlasitost se postupně zvyšuje. Kvalita reprodukce vyzváněcích melodií je dostatečně hlasitá a překvapivě kvalitní.

SMS zprávy

Sagem My-X6 disponuje pamětí až pro jedno sto textových zpráv, přičemž primárně se příchozí zprávy ukládají na simkartu mobilního operátora a teprve potom se využívá interní paměti telefonu. V seznamu příchozích zpráv jsou však všechny zprávy zobrazeny současně.

Samozřejmostí je český slovník prediktivního zadávání textu T9, který je spolu s přesnou klávesnicí zárukou rychlého zadávání textu. Tvořené textové zprávy neobsahují interpunkční znaménka.

Při psaní textových zpráv nejste bohužel nijak informování o počtu napsaných či zbývajících znaků. Neštěstí před finálním odesláním zprávy jste zpraveni o počtu textovek, ve kterých bude skutečně odeslána. Samozřejmostí je také EMS rozšíření běžných textovek o možnost posílání emotikonů a jednoduchých melodií.

MMS zprávy

Multimediální zprávy jsou dnes již nezbytnou součástí každého moderního mobilního telefonu a Sagem My-X6 nezůstává v ničem pozadu. Pro multimediální zprávy máte k dispozici celou velikost vnitřní paměti mobilního telefonu. Při tvorbě multimediálních zpráv můžete použít jako fotografie získaného prostřednictvím vestavěného digitálního fotoaparátu, tak grafiku a obrázky již uložené v některé z uživatelských galerií.

Odesílat a přijímat můžete ememeskou také vyzváněcí melodie. Do jedné zprávy můžete uložit i několik fotografií či melodií – v takém případě však musíte počítat s problémy, které může takto velká zpráva způsobit majitelům mobilních telefonů jiných značek – kupříkladu Alcatel OT535 i Alcatel OT735 nedokáže přijmout ze Sagemu pocházející ememesku, která obsahuje více než jednu fotografii.

Digitální fotoaparát

Digitální fotoaparát patří mezi ty kvalitnější, které můžeme dneska v mobilních telefonech potkat. Nabízí maximální rozlišení 640 x 480 obrazových bodů, přičemž fotografie můžete pořizovat i v rozlišení o polovinu menším. Diky velmi kvalitnímu displeji se s foťákem velmi dobře pracuje, protože překreslování je okamžité a barevné podání dokonale věrné.

   
Čočka digitálního fotoaparátu je skryto pod posuvnou plastovou krytkou. Vedle ní najdeme také praktické vypouklé zrcátko pro snadnější fotografování autoportrétů.

Digitální fotoaparát disponuje hned několika pokročilými funkcemi. Předně nabízí digitální zoom, který není pouhým ořezem původního snímku; dokáže také upravovat expozici, nabízí noční režim i samospoušť. Získané obrázky můžete ukládat do uživatelských galerií, můžete jej také z telefon odeslat prostřednictvím multimediálních MMS zpráv, infračerveného portu i datového USB kabelu, který bohužel není součástí prodejního balení mobilního telefonu.

         

         
Dvě sady fotografií ze Sagemu My-X6. Všechny byly pořízeny v maximálním možném rozlišení 640 x 480 obrazových bodů a nebyly na nich prováděny žádné úpravy. Na prostřední fotografii ve spodní řadě si povšimněte vykřičníku přidaného do fotografie pomocí vestavěného editoru.

Užitečná je také jednoduchá grafická aplikace umožňující základní operace s fotografiemi. Fotky můžete doplnit o grafické symboly, líbivé rámy, můžete je rotovat, zvětšovat či zmenšovat. Samozřejmostí je také možnost tvorby výřezů z již hotových fotografií.

Data, Wap

Pokud některý mobilní telefon podporuje multimediální zprávy MMS, podporuje pochopitelně také rychlé datové přenosy s využitím paketové technologie GPRS. Nejinak je tomu i v tomto případě – těšit se můžete na bezproblémové datové hovory při rychlosti 4 + 2 timeslotů. Sagem My-X6 můžete jako datový modem použít s využitím infračerveného připojení stejně dobře jako prostřednictvím datového kabelu.

Wapový prohlížeč je standardní, informace zobrazuje na osmi řádcích a umožňuje také stahování obrázků, melodií a her. Problémy mu nečiní ani wapové stránky zabezpečené.

Hry

Sagem My-X6 používá herní systém InFusio, který však v našich krajích nemá podporu ze strany mobilních operátorů. To znamená, že si zřejmě budete muset vystačit s hrami, které dostanete přímo od výrobce. První z nich se jmenuje MegaBox Conquest a je vlastně jakousi variací na hru Erix známou z mobilních telefony společnosti Sony Ericsson, druhá se jmenuje Čtverák a není ničím jiným, než známou hrou puzzle.

Daší funkce

Z dalších funkcí nabízených tímto mobilním telefonem se sluší vzpomenout především :

  • Hlasový záznamník – dokáže uchovat až třicet vteřin záznamu, přičemž celkový počet nahrávek je závislý na velikosti volné paměti,
  • Organizátor – pod touto položkou menu se ukrývá přehledný kalendář a jednoduchý seznam úkolů. Kalendář patří mezi ty lepší a určitě by si neudělal ostudu ani v některém z mobilů takzvané manažerské třídy.

Náš tip: Další  informace o displeji a zobrazení kalendáře najdete v naší fotogalerii displejů.

Závěr

Mobilní telefon Sagem My-X6 můžete v současné době zakoupit přibližně za osm až devět tisícikorun. Vzhledem k možnostem a schopnostem telefonu je tato cena více než odpovídající. Hledáte-li tedy výborně vybavený mobilní telefon s obrovským a brilantním displejem, určitě dejte tomuto mobilu šanci. Mnohonásobně se vám poté odvděčí.

Redakce doporučuje

Prohlédněte si podrobné paramtery tohoto mobilního telefonu v naší databázi.
 

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

Hodinky od Applu lze předělat na legendární iPod. A není to ani drahé

Šikovné příslušenství pro hodinky Apple Watch je přetvoří v legendární přehrávač hudby iPod. Díky moderním funkcím hodinek navíc taková věc bude umět mnohem víc, než jen přehrávat hudbu.

22. července 2024

Fešák udělal spoustu kroků k lepšímu. Test Motoroly Razr 50 Ultra

Nová generace ohebného smartphonu s véčkovou konstrukcí od Motoroly má rozhodně čím zaujmout. Model Razr 50 Ultra sází především na větší vnější displej a spoustu menších kroků vpřed. Došlo však i na...

21. července 2024

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...