Nokia prý připravuje tablet s Windows 8, přijít má příští rok v létě

aktualizováno 
Šéf francouzské pobočky společnosti Nokia v rozhovoru pro jeden francouzský deník uvedl, že firma plánuje uvést na trh tablet s operačním systémem Windows 8. Stát by se tak mělo v červnu příštího roku.

Nokia Lumia | foto: Mobil.iDNES.cz

Paul Amselle, šéf francouzské pobočky Nokie, prozradil v rozhovoru pro deník Les Echos, že finská firma připravuje tablet s operačním systémem Windows 8. Potvrdil tak spekulace o tom, že dříve nebo později Nokia se svým vlastním tabletem na trh přijde.

Více detailů ale Amselle neprozradil. Zatím tak není vůbec jasné, na jaké platformě bude první novodobý tablet Nokia stát. Microsoft totiž připravuje Windows 8 jak pro klasické x86 kompatibilní stolní procesory, tak pro dnes stále vyspělejší mobilní procesory s architekturou ARM.

Vzhledem k načasování uvedení a vztazích finské mobilní jedničky s různými firmami v oboru se jako pravděpodobnější ale může jevit druhá možnost. Nokia totiž nedávno potichu ukončila neúspěšné partnerství s Intelem - největším světovým výrobcem x86 procesorů. Partnerství se sice týkalo vývoje platformy MeeGo, ale jeho zrušení může mít větší důsledky. Nokia v minulosti poměrně neúspěšně nabízela svůj vlastní netbook Booklet 3G, který rovněž stál na platformě Intelu.

Dalším signálem ukazujícím na možnost, že tablet bude postaven na ARM platformě, je fakt, že tablety s x86 procesory a Windows 8 velcí výrobci už pomalu začínají odhalovat nyní. Zdá se, že Nokia potřebuje na přípravu svého tabletu více času a adaptace na ARM procesor by mohla být oním důvodem.

Nedávno potvrzené partnerství Nokie se společností ST Ericsson také potvrzuje, že finská firma se na ARM architekturu hodně zaměřuje. Navíc Intel, který dodává procesory s konkurenční platformou, již několik let slibuje příchod takových x86 procesorů, které by mohly v mobilních zařízeních těm ARMovým konkurovat především na poli spotřeby. Tyto sliby ale stále zůstávají nenaplněny.

Nejčtenější

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

Vodafone to schytává. Kvůli omezeně neomezeným datům je lidem k smíchu

Ilustrační snímek

Češi již dlouho volají po neomezených datech. Chtějí, aby se tuzemští operátoři vyrovnali těm evropským. Dočkali se....

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

Další z rubriky

Stojí polovinu, přitom má všechny skvělé funkce svého dražšího sourozence

Google Pixel 3 a Pixel 3A

Odlehčené verze svých špičkových modelů prodává celá řada výrobců. Většinou jsou však ústupky opravdu výrazné. To...

Prodeje smartphonů Huawei mohou růst. Paradoxně i přes zavedené restrikce

Huawei P30 Lite

Přestože se očekává masivní propad prodejů smartphonů Huawei, tak v letošním druhém čtvrtletí může čínský výrobce odbyt...

Huawei by mohl použít starý systém od Nokie v ruské národní úpravě

Nokia N9 je nedávná historie. Když už Nokia viděla, že Symbian na iPhony a...

Huawei je odříznut od služeb Googlu a jeho smartphony čeká velký propad prodejů, což připouští i samotná firma. Proto...

Najdete na iDNES.cz