LG G Pad 5 10.1 překvapil tři roky starým procesorem. | foto: lg.com

Desetipalcový LG G Pad 5 je nový tablet se starým železem

  • 2
Segmentu tabletů dlouho vévodí Apple a ostatní výrobci jakoby ztratili chuť uvádět nové modely. Kupříkladu jihokorejské LG představilo nový tablet až po dvou letech, desetipalcový G Pad 5 přitom není rozhodně výkladní skříní nejmodernější techniky.

Důkazem je použití čipové sady Snapdragon 821, kterou Qualcomm uvedl před více než třemi lety. Tehdy ovšem nešlo o novinku v pravém slova smyslu, ale jen o mírně vylepšenou verzí původního typu 820. Ten výrobce představil dokonce v závěru roku 2015.

Není jasné, proč LG sáhlo po bezmála čtyři roky starém čipsetu, byť ve své době patřil k nejvýkonnějším. Například Snapdragon 730, tedy současný top model střední třídy by totiž byl po všech stránkách lepším řešením.

Nejenže je vyráběn podstatně modernějším 8nm procesem (821 má 14nm tranzistory), ale jeho ISP podporuje také pokročilejší fotomoduly a chlubí se i AI jednotkou 4. generace s tensorovým urychlovačem, který Qualcomm poprvé použil u Snapdragonu 855 (podrobně v článku: Výkonný a učenlivý superprocesor může porazit i konkurenta od Applu).  

Volba staršího čipsetu tak neznamená doslova nedostatek výkonu jako spíš absenci mnoha užitečných funkcí zvyšující komfort uživatelského zážitku. Ty totiž souvisí právě s jednotkou strojového učení, kterou má Snapdragon 821 samozřejmě zastaralou.

Jen pro zajímavost: samotné LG stejný procesor naposledy použilo u smartphonu G6 v únoru 2017. Tehdy sice už byl k dispozici Snapdragon 835, jenže první emise směřovaly Samsungu a ostatní výrobci museli buď počkat, nebo svůj telefon vybavit starším typem. LG tehdy zvolilo druhou možnost.

Na internet i bez wi-fi

Nijak ohromující nejsou ani další specifikace tabletu. Na 32 GB vnitřní paměti typu UFS 2.0 najdeme Android 9.0 Pie, který hospodaří se 4 GB operační paměti. Nevelké úložiště lze rozšířit vložením microSD karty do připraveného slotu.

Ten paměťový nicméně není jediný, tablet totiž obsahuje i šuplík na vložení SIM velikosti nano. Modem podporuje 2G/3G kmitočty, a stejně tak i LTE frekvence a datový provoz tak není podmíněn připojením k wi-fi síti. V tomto ohledu si naopak LG zaslouží pochvalu.

Použitá IPS LCD obrazovka má úhlopříčku 10,1 palce a rozlišení 1 920 × 1 200 obrazových bodů. To znamená jemnost zobrazení 224 PPI. Tablet je vyroben z hliníku a panel překrývá nespecifikované ochranné sklo.

Ohnout chtějí i tablet. Zároveň oživují osm let starou myšlenku Asusu

Rozměry zařízení jsou 247,2 × 150,7 × 8 milimetrů, a hmotnost se zastavila těsně pod 500 gramy.

Tablet obsahuje dvojici fotomodulů a zatímco hlavní má 8MPix snímač, čelní zachytí nejvýše pětimegapixelové snímky. Na vícenásobný foťák se tedy nedostalo, alespoň že tablet má dvojici reproduktorů a 3,5mm jack k připojení sluchátek. K autorizaci uživatele slouží snímač otisků prstů umístěný v bočním tlačítku na pravém boku zařízení.

Použitý akumulátor má slušnou kapacitu 8 200 mAh a dobíjet jej lze zrychleně díky podpoře technologie Quick Charge 3.0, ale jen výkonem 1 W.

LG spolu s tabletem do světa tradičně vypustilo několik produktových fotografií, na čemž by nebylo nic zvláštního. Perličkou však je, že na jedné z nich je zachycen PowerPoint na Windows 10. Tablet přitom samozřejmě běží na Androidu. LG nový G Pad 5 10.1 na domácím jihokorejském trhu prodává za 440 tisíc wonů, což je necelých 9 tisíc korun. Zatím nevíme, zda bude tablet k dispozici i mimo domácí trh výrobce.