EasyType = Palm + PC klávesnice. A funguje to!

  0:01aktualizováno  0:01
Nikdo ji nikdy neviděl - a přece existuje! Přinášíme naším čtenářům povídání o EasyType - jedné šikovné krabičce z Česko Slovenska (bez pomlčky). Pokračováním článku je rozhovor s lidmi kolem EasyType, v dokončení přidáme několik tipů a zkušeností k práci s adaptérem.

Tato recenze bude poněkud rozsáhlejší a bude reflektovat skutečnost, že jsem měl příležitost testovat uvedené zařízení i software od jeho “nulté“ série z konce ledna 2001.

Duchovním otcem adaptéru je Hynek Syrovátka, EasyType vyvinul spolu s Josefem Šabatou. Jeho výrobu a distribuci zajišťuje Maroš Janiga. To jsou jména hlavních postav kolem EasyType. S Hynkem Syrovátkou a Marošem Janigou jsme připravili rozhovor, ze kterého se dozvíte něco ze zákulisí přípravy a výroby adaptéru - rozhovor přineseme v dalším pokračování.

A konečně v dokončení našeho povídání kolem EasyType přineseme několik postřehů, zkušeností s používáním, rady k volbě optimálního textového editoru ke klávesnici.

 

EasyType Hardware

Popis, schéma a princip fungování přístroje jsou odborně popsány na stránkách Hynka Syrovátky.

Z pohledu uživatele je EasyType černá bakelitová krabička o rozměrech 7 x 7 x 3,2 cm. Na jednom z boků je otvor pro zastrčení PC/AT klávesnice (EasyType se vyrábí s DIN i PS/2 zásuvkou) a vypínač. Na druhém boku je 2,5mm zástrčka pro síťový zdroj a na třetím je zásuvka pro kabel z kolébky Palmu a indikační modrá dioda. Napájet zařízení můžete pomocí síťového adaptéru (5,2-10V, 100mA) nebo čtyřmi tužkovými AAA bateriemi.

Plná sestava, kterou tedy budete pro psaní do Palmu potřebovat, bude :

- kapesní počítač Palm
- synchronizační kolébka
- adaptér EasyType
- klávesnice PC/AT
- případně síťový zdroj.

Zde je ukryt první problém klávesnice i celého řešení - nečekejte eleganci přídavných klávesnic GoType a PalmPortableKeyboard, které rozbalíte, zasunete Palm a můžete psát. EasyType není řešením pro potřeby psaní do Palmu ve vlaku (v autobuse, autě) a z důvodů estetických ji jistě nepoužijete ani k zapisování na důležité schůzce či poradě. EasyType je řešení do míst, kde vám nebude vadit, že je "překabelováno" - to znamená domů, na chatu a chalupu, do hotelového pokoje a podobně.

Vzhled krabičky má pochopitelně daleko do dokonalosti (jedná se o výrobek z první série, dělaný ještě "na koleně" - viz náš slíbený rozhovor s autory). To mi ale nevadí, na tomto výrobku mne zajímá funkčnost (i s přihlédnutím k předchozímu odstavci).

Propojení jednotlivých prvků je jednoduché, zvládne jej i naprostý začátečník. Prostě připojíte do adaptéru postupně klávesnici, synchronizační kolébku a síťový adaptér (hodláte-li šetřit baterie). Adaptér zapnete (modrá dioda začne pomalu blikat) a můžete používat (máte-li nainstalován EasyType software).

EasyType Software

Ovládání adaptéru obstarává několik programových komponent - ETHack.prc (musíte jej aktivovat ve svém hackmasteru či jiném správci hacků), vlastní ovládací panel EasyType.prc a editor rozložení klávesnice ERLayout.prc.

EasyTypeNa ETHacku není co nastavovat (jen aktivaci), podíváme se tedy rovnou na ovládací obrazovku EasyType :

Tlačítka On/Off slouží k aktivaci/deaktivaci EasyType (alternativně lze použít tah pera z Find do Graffiti, popřípadě stisk synchronizačního tlačítka na kolébce).

Sound on - aktivuje pípnutí po stisku tlačítka (Key press), či přepnutí Caps/Scroll/Num Lock (Lock change).

Přizpůsobit si můžete opoždění a rychlost opakovaného stisku klávesy při držení (Autorepeat).

LayoutDvě rozbalovací menu Layout umožňují nadefinovat dva různé layouty rozložení tlačítek - primární a sekundární. Ty lze pak velmi jednoduše (tlačítkem ScrollLock se signalizací) kdykoliv přepínat (to je velmi užitečná schopnost a přivítal bych ji v takto jednoduché podobě i na "normální" Win klávesnici).

Klávesnici lze velmi výrazně přizpůsobit pomocí ETLayout. Můžete si zde nadefinovat libovolné množství rozložení (layoutů) klávesnice.

Každé klávese můžete přiřadit až sedm různých kombinací :

LayoutEdit- normální stisk dané klávesy
- stisk se Shiftem
- stisk s CTRL
- stisk se současnou kombinací SHIFT+CTRL
- stisk s ALT
- stisk s aktivovaným NumLock
- stisk se Shiftem a s aktivovanou NumLock

(není--li vyplněno u posledních dvou možností nic, program akceptuje nastavení jako bez aktivovaného NumLock).

Keywords

Do polí lze vkládat nejen znaky, ale též tzv. keywords. Klíčové slovo vyvolá určitou speciální funkci. Těch je k dispozici celkem 51 a jejich přehled v CSV jsme vám připravili ke stažení (CSV je nejuniverzálnější formát pro převod do vámi používané databáze,či spreadsheetu). Jsou v nich nejen základní editační a "select" povely, ale například ispuštění libovolné aplikace, simulace stisku hardwarového tlačítka apod.

Právě tyto keywords tvoří jeden z pilířů programu a výrazně zvyšují jeho schopnosti. Na druhou stranu - ne ve všech programech a textových editorech všechny keywords bez problémů fungují. Odkazujeme na tomto místě na druhou část naší recenze - rozhovor s Hynkem Syrovátkou a třetí část, ve které jsme připravili srovnání všech editorů textu na PalmOS kapesní počítače a jejich kompatibilitu s EasyType.

Běžný způsob vyplnění layoutu je většinou (u písmen): normal - příslušný znak, Shift - znak se shiftem a Shift+Ctrl - keyword [Command] s příslušným písmenem. [Command] je ekvivalantem k command (zkrácenému povelu) z PalmOS a kombinace SHIFT+CTRL+ZNAK je ekvivalentem k použití commands+ZNAK z PalmOS (například SHIFT+CTRL+C vyvolá ve všech textových editorech povel ke kopírování).

Kombinace SHIFT+CTRL fungovala ve všech mnou testovaných editorech (i ostatních programech) a výrazně zvyšuje užitné vlastnosti klávesnice. Ve výhodě jsou pochopitelně programy, které mají většinu svých ovládacích příkazů takto ošetřených, protože vás minimálně nutí používat kromě, klávesnice k ovládání programu rovněž stylus. V třetí části recenze přineseme tedy úplnou tabulku "commands" povelů ve všech textových editorech a poradíme, se kterými z nich EasyType nejlépe kooperuje.

Důležitou vlastností programu je schopnost kombinovat keywords do složitějších maker a vytvářet tak nové povely, vykonavatelné jediným stiskem tlačítka. Například tlačítku Delete (tento povel PalmOS nezná) je přiřazena kombinace povelů Jdi o jeden znak vpravo a Proveď BackSpace (zde je skryta jedna chyba programu - i při složitějších makrech zobrazuje program jenom prvních asi 40 znaků, které se vejdou na obrazovku)

AccentJe důležité se rovněž zmínit o řešení diakritiky u znaků, které nejsou na klávesnici - diakritická znaménka lze předřazovat pomocí tzv. Accents - ty jsou k dispozici celkem čtyři (háček, čárka, kroužek a přehláskování).

ZIP soubor obsahuje ještě jednu aplikaci - EasyType.exe slouží k prozkoušení vlastností EasyType softwaru bez adaptéru - přes PC klávesnici. Je to velmi vydařený software (konkurence jej nabízí dokonce jako speciální program za poplatek) a využijete jej určitě nejen k odzkoušení EasyType softwaru (obsahuje povel Paste, kterým přenesete obsah schránky Windows do Palmu)

 

Klady a zápory

+

píšete na “pořádné“ klávesnici, na kterou jste zvyklí
obrovské možnosti přizpůsobení a konfigurace, univerzalita softwarového řešení
cena (1200Kč/1400Sk), ovládací software EasyType zdarma
do míst, kam často jezdíte (chata, pracoviště, příbuzní atd.), si můžete pořídit PC klávesnici (třeba starší) a nemusíte ji převážet

-

mnoho drátů a komponent, malá mobilita - není to řešení na psaní ve vlaku či při jednání
problémy s povely v některých textových editorech a programech (výběr textu, pohyby v menu)
design krabičky zatím příliš potvrzuje domácí výrobu (nepodstatné)
adaptér a klávesnice musí mít svůj zdroj napájení

 

- pokračování příště -

 

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Donald Trump zařízl Huawei. Evropu zřejmě zaplaví čínské smartphony

Na první pohled je jediným poraženým v americko-čínské obchodní válce Huawei. Jenže to není pravda, poražených je...

Konečně levný iPhone. Nástupce kompaktního modelu SE má být bestseller

Apple by mohl začátkem příštího roku uvést nástupce populárního iPhonu SE. Analytik Ming-Chi Kuo telefonu, jehož cena...

Česko pod návalem podvodníků. Opět to zkouší, zpětné volání vyjde draho

Česko zaplavila další série podvodných volání ze zahraničí. Na mobilních telefonech tisíců zákazníků se objevily...

Do Česka dorazila nová značka smartphonů

Na český trh v plné síle míří značka TCL, která vedle televizorů, sluchátek a chytrých hodinek uvede svůj první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Raketový růst nové značky. Teď útočí i na Evropu velmi nízkými cenami

Nejrychleji rostoucím výrobcem smartphonů je podle výzkumné společnosti Counterpoint čínská značka Realme. V podstatě...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Samsungy se budou vyrábět jako iPhony. V Číně na zakázku

Samsung se snaží co nejvíc ušetřit a hledá cesty, jak snížit výrobní náklady. I když jihokorejský gigant patří mezi...

Chystaný top samsung dostane to, co už má iPhone od roku 2017

Chystaný top Samsung Galaxy Note 11 má dostat velmi pokročilé odemykání obličejem. Vyřešil by se tak problém s méně...

Raketový růst nové značky. Teď útočí i na Evropu velmi nízkými cenami

Nejrychleji rostoucím výrobcem smartphonů je podle výzkumné společnosti Counterpoint čínská značka Realme. V podstatě...

Šampion střední třídy v těžkých časech. Test Honoru 9X

Ačkoliv to značka Honor nemá v současnosti nejlehčí, povedlo se jí přijít se smartphonem, s velkým potenciálem. Model...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.

Najdete na iDNES.cz