Kompaktní ideál, který nemachruje. Testovali jsme Asus Zenfone 10

  • 19
Špičkových kompaktních smartphonů na trhu skutečně moc není, dlouhodobě se jim věnuje jen několik výrobců. Patří k nim i Asus, jehož Zenfone 10 je příjemný kompaktní smartphone, který uspokojí i velmi náročné uživatele. Zároveň je to přístroj, který své schopnosti nedává kdovíjak na odiv, takže ho ocení i konzervativní uživatelé.

Asus Zenfone 10

I když se v poslední době objevily spekulace o tom, že Asus s kompaktními smartphony skončí, podle prohlášení společnosti by tomu tak být nemělo. Milovníci nadupaných smartphonů nevelkých rozměrů se tak mohou nejspíš těšit i na to, že aktuální Zenfone 10 dostane nástupce.

Samotný Zenfone 10 je pak dnes skvělou volbou pro ty, kdo chtějí výborně vybavený a funkční smartphone malých rozměrů, který přitom působí i trochu nenápadně. Ano, telefon lze koupit i ve výrazných barvách, ve kterých bude nepřehlédnutelný (zelená, červená), ale tlumenější odstíny jako bílá, černá a i modré barevné provedení vyhoví těm, kdo nechtějí svým mobilním telefonem poutat pozornost. Zenfone 10 má v tomto ohledu výhodu i v tom, že nijak křiklavě do světa neinzeruje ani značku a své modelové označení, je to prostě takový pohodový smartphone, který se nepotřebuje kdovíjak zviditelňovat.

Jak moc kompaktní je?

Zenfone 10 má rozměry 146,5 × 68,1 × 9,4 mm, jeho půdorys je tedy menší než u většiny konkurentů. I hmotnost 172 gramy je velmi příjemná. Asus toho docílil zejména tím, že má displej s úhlopříčkou pod šest palců, konkrétně 5,9 palce jako předchozí Zenfone 9. Kompaktní konkurence existuje, ale ta se většinou drží úhlopříčky 6,1 palce. Tu mají třeba menší modely loňské řady iPhone 14 nebo letošní iPhony 15.

Pro představu, základní iPhone 15 má míry 147,6 × 71,6 × 7,8 mm (hmotnost 171 gram), titanový model Pro se asusu blíží víc, jeho míry jsou 146,6 × 70,6 × 8,3 mm (hmotnost 187 gramů). Panel s úhlopříčkou 6,1 palce má i Samsung Galaxy S23, jeho míry jsou 146,3 × 70,9 × 7,6 mm (hmotnost 168 gramů) a také Sony Xperia 5 V, byť ta má displej v úzkém provedení s poměrem stran 21:9. Její míry jsou 154 × 68 × 8,6 mm (hmotnost 182 gramy) a i přes onen „nudloidní“ displej tedy není vlastně v praxi užší než asus.

A to je něco, co je u Zenfonu 10 v porovnání s konkurencí zásadní. Telefon možná není tak efektivní ve využití dané plochy displejem, ale úzké tělo zpříjemňuje držení v ruce a těch několik milimetrů a desetin k tomu, které tu asus oproti konkurentům na šířku ubírá, je v ruce skutečně znát. Kdo tedy hledá smartphone, který se mu bude dobře držet a co nejlépe ovládat jednou rukou i bez nějakých speciálních nástrojů, najde v Zenfonu 10 skutečně ideální kousek.

Výbava je dobrá?

Ano, Zenfonu 10 nic zásadního nechybí, ale to platí i pro konkurenci. Byť oproti ní má asus v některých detailech možná i trošičku navrch. Každopádně telefon po stránce výbavy i funkci vychází z loňského modelu Zenfone 9, jen v některých oblastech dostal vylepšení. Takže procesorem je tu aktuální Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, základem 8 GB RAM a solidních 256 GB uživatelské paměti. Tu bohužel nejde rozšířit o paměťové karty, nicméně 256 GB jako základ považujeme za slušnou porci, která by měla většině uživatelů stačit.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • Příjemné rozměry
  • Odladěný software
  • Komfortní ovládání
  • Dobrá výbava

Proč nekoupit?

  • Foťák není moc univerzální
  • Jen průměrná čitelnost displeje na slunci
  • Horší podpora aktualizací

Kdy? V prodeji

Za kolik? Od 17 990 Kč

Příjemnou drobností ve výbavě je přítomnost 3,5mm jacku pro sluchátka, ten má z přímých konkurentů jen sony. Samozřejmostí je podpora 5G, NFC a dalších běžných bezdrátových řešení. Telefon je odolný podle specifikace IP68.

Malinko si oproti předchůdci polepšil i displej, ovšem ten celkově není zrovna tou největší hvězdou telefonu. Důvodem je jen průměrná čitelnost na přímém slunci, špičkový jas 1 100 nitů výrazně zaostává třeba za samsungem a ještě výrazněji za novými iPhony 15, jen loňský iPhone 14 má maximum podobné (1 200 nitů).

Úhlopříčka displeje 5,9 palce je skvělá z hlediska jednoručního ovládání, je jen málo telefonů, na kterých toho prstem obsáhnete snadno tolik jako tady. Navíc v ovládání přidává asus uživatelům různé další možnosti, jak si ho usnadnit. Třeba čtečka otisků prstů v bočním vypínacím tlačítku může mít přiřazeny až tři funkce: jednu na dvojitý stisk, jednu na podržení a jednu na tah prstem po čtečce. Tady ideálně volíme stažení notifikační lišty a listování notifikacemi.

K tomu telefon nabízí i gesto poklepání na záda telefonu. Uživatel si může vybrat, co má telefon udělat v případě dvojitého nebo trojitého klepnutí. Seznam funkcí už je tu omezený (screenshot, otevření notifikací, spuštění foťáku, kalkulačky, svítilny nebo záznamu zvuku či vyvolání Google Asistenta nebo otevření přehrávače médií), ale celkem se s gesty tlačítkem i dalšími prvky v systému (je tu i plovoucí tlačítko na displeji se zkratkami k oblíbeným funkcím a aplikacím) dá takto rychle dostat ke spoustě funkcí.

Panel je jinak typu Super AMOLED a má obnovovací frekvenci až 144 Hz s tím, že ji umí měnit plynule od 60 Hz do maxima, nebo si může uživatel ručně zvolit ze tří úrovní (60, 90 a 120 Hz). I tady má konkurence navrch, frekvenci mnohdy umí měnit třeba od 1 Hz, což šetří baterii. Nechybí tu funkce Always-on, u které má asus oproti konkurenci dokonce jedno detailní nastavení navíc: funkce může být dostupná na poklepání na displej, jinak ten může být zhasnutý. To dovede baterii trochu ušetřit.

Co výdrž baterie?

Na to, jak je Zenfone 10 kompaktním smartphonem, tak překvapivě dobrá. Kapacita baterie je 4 300 mAh, což je na takový kompakt velmi slušné, důležité ovšem je především to, že má Asus vše ohledně baterie dobře odladěné. Procesor Snapdragon 8 Gen 2 v telefonu se příliš nehřeje a nepálí energii zbytečně, v nastavení baterie dovoluje asus zapnout různá úsporná opatření a třeba automaticky zapínat ultra úsporný režim v určitých okamžicích nebo při poklesu nabití pod nastavenou úroveň.

Velkou pozornost také věnuje v nastavení Asus péči o baterii: tu tak lze například nabíjet stabilním výkonem namísto maxima (tím je spíš průměrných 30 W, nabíječka je v balení), nastavit plánované nabíjení, které baterii na zvolenou kapacitu nabije ve zvolenou dobu, nebo právě zvolit maximum pro nabití baterie (baterie, co nejsou nabíjeny do 100 % mají delší životnost). Novinkou v řadě kompaktních smartphonů Zenfone je pak bezdrátové nabíjení, to funguje výkonem 15 W. Škoda ovšem, že bezdrátově prostřednictvím něj nejde nabíjet jiné zařízení, to umí Zenfone 10 jen přes USB-C kabel, a to výkonem 5 W (i to je docela málo).

Asus Zenfone 10

Výdrž jako takovou hodnotíme pozitivně. Perný den zvládne Zenfone 10 na jedno nabití vcelku bez problémů a i náročnější uživatelé nemusí mít problém dostat se na dva dny výdrže, což je u malého přístroje možná i nečekané (třeba Samsung Galaxy S23 na tom tak dobře není, ale iPhone 15 zase ano).

Jak se vám používá?

Velmi dobře. Asus má své telefony často dobře vyladěny z hlediska praktické použitelnosti. I proto třeba systém Android 13 vypadá relativně čistě bez úprav, ve skutečnosti toho sem však Asus dodal a přidal docela dost, důkazem toho je i výčet některých funkcí výše. Vše je nicméně do systému zabudováno tak nějak přirozeně, plynule a intuitivně, byť některé detailnější položky nastavení musí uživatel občas trochu hledat (a fulltextové vyhledávání nás v tomto ohledu někdy nechalo na holičkách). Odladění je opravdu dobré a trochu se divíme, že když to Asusu takto jde, tak že uživatelům slíbí jen dva roky systémové aktualizace a čtyři roky bezpečnostních aktualizací.

Z praktického hlediska je fajn jak odolnost vůči vodě a prachu podle IP68, tak zmíněný sluchátkový jack nebo i kvalitní provedení stereo reproduktorů telefonu. Uživatelé ocení jak bohaté možnosti nastavení zvuku, tak třeba režimů displeje. Chybí nám jen slot na paměťové karty, ale telefon se kromě verze se základními 128 GB paměti dá koupit i v konfiguracích s 256 a 512 GB. RAM může mít kapacitu až 16 GB.

Vzhledem ke kompaktnímu tělu pak přístroj skvěle padne do ruky a dobře se v ní drží. Záda Zenfonu 10 jsou plastová, ovšem s nezvyklou povrchovou úpravou připomínající papír. Jsou tedy velmi příjemná na dotyk a asi to i trochu omezuje klouzání v ruce, na druhou stranu se tu překvapivě sem tam vyskytnou šmouhy, které je potřeba očistit intenzivnějším tlakem, než je obvyklé. Asus k telefonu také v balení dodává jednoduchý kryt z tvrzeného plastu, i ten má hrubší povrchovou úpravu, která je v ruce příjemná. Ale ne tak příjemná jako záda samotného telefonu.

A jak fotí?

Zenfone 10 s dvojitým fotoaparátem, který je hardwarově velmi blízký předchůdci, se rozhodně nedere mezi nejlepší fotomobily na trhu. Nicméně výsledky nejsou vůbec špatné, byť pokud je pro vás foťák prioritou, konkurenti jako iPhone 15 nebo Samsung Galaxy S23 jsou v tomto ohledu lepší volbou. Zenfone 10 ovšem rozhodně neurazí. Předností foťáku je přehledná a intuitivní aplikace (Asus je prostě v tom softwaru skutečně dobrý), vše opět funguje rychle a bez zadrhávání.

Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10

Ukázka rozsahu zoomu (širokoúhlý, hlavní, a dvakrát digitální zoom) a schopností makro fotografie

Hlavní fotoaparát má rozlišení 50 megapixelů a využívá intenzivní gimbalovou stabilizaci, která pomáhá k dosažení ostřejších snímků především v horším světle, ale také zajišťuje vynikající stabilizaci při natáčení videa. Fotky z hlavního fotoaparátu vypadají většinou velmi dobře, zásadní důvod pro kritiku tu není, ale konkurence dovede ze snímků přeci jen vymáčknout něco trochu navíc. Celkově nám ovšem přijde škoda, že foťák Zenfonu 10 není tak univerzální, jak by možná být mohl. Důvodem je to, že hlavní fotoaparát vlastně není ve své funkci podpořen dalším hardwarem. Takže o zoom se stará zase tento snímač a dvojnásobné přiblížení dovede být solidní, dál už je to ovšem horší.

Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10

Noční snímky (širokoúhlý, hlavní, dvojnásobný digitální zoom) a ukázka fotografování v interiéru za různého osvětlení (žárovka, blesk, noční režim)

Totéž platí pro makro snímky: ty u minulé generace zajišťoval širokoúhlý foťák s automatickým ostřením, ale tentokrát o něj 13megapixelový snímač přišel, takže makro musí opět především zoomem zařídit hlavní fotoaparát. Jde to, ale není to prostě ono. A i v kvalitě nočních snímků zůstává hlavní fotoaparát osamocen: dovede podat dobrý výkon, ale potřebuje k tomu alespoň trochu světla, „kreslit ze tmy“, jako někteří soupeři, neumí.

Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 10

Rozsah v interiéru za denního světla

Třináctimegapixelový širokoúhlý foťák tomu všemu prostě jen sekunduje, skoro se chce říct, že přihlíží. Když je dobré světlo, umí vytvořit snímek, který se dá s obrázkem z hlavního foťáku poměřovat, ale většinou dost zaostává. A to je škoda.

Mám si ho pořídit?

Asus Zenfone 10 je jedním z nejkompaktnějších špičkových smartphonů a je to jeden ze smartphonů s nejlépe vyladěným ovládáním a softwarem. Na druhou stranu třeba u fotoaparátu by to chtělo trochu zabrat, a to nejen po stránce softwarového zpracování, ale i hardwaru. Nicméně konkurence nemá Zenfone 10 moc: počítat k ní můžeme v podstatě jen Samsung Galaxy S23, Apple iPhone řady 14 nebo nové modely 15, Sony Xperia 5 V a možná i nový Pixel 8.

Žádný ze soupeřů vlastně není tak malý jako Asus, ten padne ze všech nejlépe do ruky. Cena telefonu se 128 GB paměti navíc začíná v současnosti na zajímavé částce 17 990 korun a i špičkové provedení se 16 GB RAM a 512 GB uživatelské paměti vyjde na lákavých 20 490 korun.

Základní Samsung Galaxy S23 startuje na 21 tisících, za zhruba stejnou částku nabízí čeští prodejci i Pixel 8. Apple iPhone 14 koupíte už za 19 tisíc, ale daleko lákavější iPhone 15 vyjde oficiálně na 24 tisíc, Sony Xperia 5 V oficiálně dokonce na 25 tisíc, ale pořídit jej lze i o pět tisíc levněji. Zenfone 10 je tak plně konkurenceschopný nejen svou výbavou a funkcemi, ale také cenou.


Test - recenze