Telefonování za jízdy je nebezpečné

Telefonování za jízdy je nebezpečné | foto: Profimedia.cz

„Zahříval jsem si ucho,“ zní úspěšná výmluva před pokutou za řízení s mobilem

  • 28
Soud v německém Hammu odpustil třiačtyřicetiletému řidiči pokutu za telefonování během jízdy. Kuriózní je jeho výmluva - telefon prý používal jako ohřívač uší.

Unikátním způsobem ušel Němec Walter Klein pokutě za telefonování při řízení nákladního vozidla. Soud ve městě Hamm přijal jeho tvrzení, že si s telefonem ohříval uši.

"Bolelo mě ucho. Vzal jsem proto svůj mobilní telefon, který byl ještě ohřátý z nabíjení a přiložil si ho k hlavě," ospravedlňoval řidič své provinění. "Topení v mém voze ještě nebylo pořádně roztopené. Trvá mu to trochu déle, a tak jsem si našel jiné řešení," dodal Klein. V tu chvíli ho ale zastavila policejní hlídka.

Zákon podle hammského soudu neporušil. Píše se v něm totiž, že řidič nesmí uskutečňovat žádné telefonní hovory bez handsfree sady. A Walter Klein podle své výpovědi žádné číslo nevytočil.

V Česku byste s podobnou výmluvou neuspěli

Paradoxní a zároveň znepokojující skutečností je, že nezáleží na tom, zda-li řidič telefonuje nebo telefon pouze drží v ruce. V obou případech se totiž podle průzkumů reakce řidiče prodlužují až o třetinu.

V České republice je zákon neúprosný. "Řidič nesmí držet při jízdě vozidlem v ruce telefonní přístroj nebo jiné hovorové zařízení," píše se v něm. S tvrzením, že telefon vám sloužil jako topení, byste tedy pokutě a trestným bodům neunikli.

Zdroj: Ananova