Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zahoďte mobil, nebo se zblázníte

Myslíte si, že záření je jediné nebezpečí, které vám od vašeho mobilu hrozí? Víte, kolik textovek dokážete denně rozeslat, aniž byste potom museli vyhledat lékaře? O co se připravujete, když své milé voláte šestkrát do hodiny? Že pokud jste opravdovými telekomunikačními fanoušky, můžete se relativně snadno zbavit nejen kuřáckého návyku, ale také zdravého rozumu? Následující článek vám poskytne informace o některých z méně známých nástrah mobilní telefonie, jak je vidí zahraniční odborníci.
„JAK DLOUHO UŽ TAM ZVRACÍŠ?!!“ ozvalo se nedávno pořádně nahlas za zády autora tohoto článku z úst asi pětadvacetileté dámy. Po prvním úleku vyšlo najevo, že z její strany nejde o nespravedlivé nařčení, ani o nekonvenční seznamovací strategii, nýbrž o pouhý telefonát s člověkem, který zjevně neunesl tíhu předešlého večera. Dámě totiž nechyběla hands-free sada, zato však dojista soudnost a vkus. Není sama. V západním světě, zejména ve Skandinávii a Spojených státech, se stále hlasitěji hovoří o psychických změnách, které může přivodit časté používání mobilních telekomunikačních technologií.

V některých případech mohou tyto změny dospět až do diagnostikovatelného stadia. Agentura Reuters minulý týden informovala o příběhu jednoho dánského řidiče kamionu, který se dostal psychicky a finančně na dno kvůli doslova notorickému psaní textových zpráv. Natolik se do své záliby pohroužil, že jich nakonec odesílal přes 200 denně, na což nestačila ani jeho kapsa, ani mentální síla. Na pokraji zhroucení dokázal přivolat známého lékaře (samozřejmě esemeskou), který jej nechal hospitalizovat v ústavu pro léčení gamblerské a internetové závislosti poblíž Kodaně. Tím prošlo od roku 1998 již šedesát podobných případů a jeho šéf Michael Joersel prohlásil, že očekává nárůst počtu pacientů, kteří se potýkají právě s nezvladatelným puzením odesílat textovky, tedy - řečeno svéráznou mobilní hantýrkou - SMS pacientů.

Podobný vývoj zaznamenali také ve Švédsku. Na šedesát procent klientů tamního Internet Therapy Center se rekrutuje z řad mobilních telefonistů, které jejich koníček shodil ze sedla. Počet podobně postižených stoupá i ve Spojených státech a v Kanadě, jak uvádí studie publikovaná v časopise New England Journal of Medicine. V Severní Americe však dosud nad mobilisty početně převažují ryzí internetoví nadšenci.

„Nejsou to vysloveně v pravém slova smyslu závislosti,“ tvrdí Karel Nešpor, primář mužské toxikologie v Praze-Bohnicích, která má podobné pacienty na starosti. „Je ale pravda, že existuje mnoho typů návykového chování, které někdy může vykazovat příznaky velice podobné skutečné závislosti.“

Schopnost mobilních telefonů a dalších přístrojů vyvolat silnou náklonnost ale v jiných zemích používají k účelům právě opačným. Tak například španělská společnost Myalert.com zasílá kuřákům, kteří chtějí se svým zlozvykem skoncovat, vždy ve sjednanou dobu textovky s povzbudivými vzkazy: „Dokážeš to“, „Nech tu cigaretu na pokoji“ a podobně. Vedení společnosti se domnívá, že se jim tak podaří razantně snížit počet španělských kuřáků (nejvyšší mezi zeměmi Evropské unie). Z kampaně společnosti ovšem není jednoznačně zřejmé, proč je výhodnější nechat si život otravovat telefonem než kouřem.

Španělská strategie může být účinná. Odborný britský měsíčník British Medical Journal nedávno zveřejnil studii, v níž se uvádí, že v letech 1996 –1999 výrazně ubylo ostrovních kuřáků-teenagerů: z 30 na 23 procent. V téže době naopak rapidně stoupl počet majitelů mobilních telefonů téže věkové kategorie, takřka z nuly na 70 procent. “Domníváme se, že mobilní telefon je účinným konkurentem cigaret na trhu výrobků, které teenagerům nabízejí možnost osvojit si dospělý životní styl, vybít sklon k rebelii a podnítit jejich individualismus,“ uvádí se v článku.

Dost možná jsou to pravdivá slova; ne každému ale zní stejně optimisticky. Zejména na amerických univerzitách se v posledním roce objevilo několik studií na téma poškozování osobních vztahů mezi lidmi právě vlivem rozmáhajících se telekomunikačních vymožeností. „Digitální mobilní přístoje se prodávají s tím, že napomáhají rozvíjet ‚pružnost‘, ‚pohodlí‘ a dokonce ‚svobodu‘,“ píše historik William Leach, autor besteselleru „Země exulantů“. „Na samém konci devadesátých let se ale honba za flexibilitou a seberealizací vymkla Američanům z ruky, protože ona pohyblivost a pružnost přestala mít bezprostřední vazbu na jejich svobodnou vůli.“

Jedním z příznaků tohoto jevu zřejmě trpí i ona hlasitá dáma z úvodu tohoto článku. Sociolog Barry Wellman z University of Toronto se domnívá, že lidé závislí na mobilním telefonu často vytěsňují své fyzické okolí. Bez ostychu proto mluví nahlas o nejsoukromějších záležitostech ve frontě na oblíbenou videokazetu, na přeplněné autobusové zastávce nebo v čekárně u lékaře. „Své bezprostřední okolí nahrazují tzv. síťovým individualismem,“ tvrdí Wellman. „Jsou neustále v kontaktu s těmi, se kterými v kontaktu být chtějí, a okolí prostě příliš nepotřebují.“

A v tom právě může být zakopaný pes. Americký deník Boston Globe otiskl minulý týden působivou stať spisovatele Matthewa Gilberta, podle něhož mobil pomáhá mnoha lidem, kteří trpí nedostatečným sebevědomím a potřebují proto být neustále s někým v kontaktu. A právě snadná dostupnost takového kontaktu je na celé věci to nejzáludnější, píše Gilbert. „To, co člověk s mobilem u ucha ničí nejvíc, jsou jeho vlastní vztahy k jeho blízkým. Neustálou komunikací totiž zahlušuje po generace pěstovaný rytmus takového vztahu – napětí a uvolnění. Pokud jste své lásce neustále k dispozici, ať již jste v práci, v autě, na nákupu nebo na záchodě, riskujete, že vám zevšední zážitek z opětovného shledání.“ A to je naneštěstí právě ten zážitek, který dodává partnerskému vztahu na přitažlivosti.

Kdo se však nespokojí se slovem spisovatele a potřebuje mít argumenty vědecky podložené, může vzít zavděk výroky šéfa výzkumného týmu Silicon Graphics Inc. Billa Buxtona. Ten vidí tentýž problém z jiného úhlu a zastává názor, že „mánie mít všechno všude vede k absurdním krokům, jako kdybychom se rozhodli postavit si na záchod sporák jen proto, že je tam technicky možné uvařit. Takové kroky potom člověka více vyčerpávají, než mu pomáhají“. Nadnesený Buxtonův příměr vypovídá možná více o bytových poměrech v USA než o problému, na který narazí běžný čtenář Mobilu.cz, ale daleko od pravdy být nemusí. Podle průzkumů, které provádí jeden z největších amerických prodejců telekomunikační techniky Pitney Bowes, mají notoričtí mobilisté o poznání častěji sklon k roztěkanosti a pocitům únavy než ti, kteří při stejné pracovní zátěži mobilních přístrojů nepoužívají.

Možná ale není tak zle a na všem se lze dohodnout. Přední analytik sociologické společnosti The Yankee Group Adam Zawel tvrdí, že světu mobilní telekomunikace schází především etiketa. O již popsaných situacích, kdy ti méně ohleduplní z nich svými hovory ruší ostatní, se domnívá, že jsou způsobeny rychlejším vývojem technologie než nepsaných společenských pravidel. „Dnes vás otravuje, když musíte chtě nechtě poslouchat mnoho cizích rozhovorů, a to ještě jen z poloviny,“ říká Zawel. „Růst obliby mobilních telekomunikací ale ve svobodné zemi nelze demokratickými prostředky zastavit, takže když za chvíli bude osmdesát procent lidí podobným způsobem otravovat jeden druhého, budou muset postupně přijít na dnes ještě chybějící společenská pravidla, podle nichž se budou chovat.“

Autor článku se velmi těší, až vývoj mobilního bontonu začne technologii dohánět. Pak bude moci otázku „jak dlouho už zvracíš?“ vyslovenou náhodnou kolemjdoucí považovat právem za hulvátskou a bude moci odpovědět, jak se sluší – totiž, že tak dosud nečinil, ale že na to dost možná brzy dojde.

Autor:
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Jak jsme hledali ztracený iPhone bez dat. Vyzkoušejte tyto finty

3. května 2024

Premium Ztracený mobilní telefon je vždy nepříjemnost, nicméně výrobci a autoři operačních systémů dnes...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

V tomto centru monitorují kybernetické hrozby. Ty nejhorší řeší v třetí řadě

2. května 2024

Na první pohled to zde vypadá jako v jakémkoli jiném řídicím centru. Ze spousty monitorů na...

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...