Mobil na krev

Mobil na krev | foto: Core77

V budoucnu nám mobil „vytetují“ do kůže. Bude napájen naší krví

  • 111
Studií, jak by mohl vypadat mobilní telefon budoucnosti, jsme již viděli mnoho. Vize Američana Jima Mielkeho však všechny překonává; mobilní telefon nám chce doslova voperovat pod kůži.

Svůj projekt představil Mielke v rámci designérské soutěže Greener Gadgets Design Competition 2008, která se konala u příležitosti konference "zelené elektroniky" v New Yorku. - více o akci zde (ext., EN)

Dle jeho vize by měl být mobilní telefon voperován mezi kůži a svaly na předloktí člověka.

Základem je ohebný displej s maticovým systémem, který je naplněn látkou schopnou rychle měnit svou průhlednost v černou barvu. Začerněním jednotlivých bodů vytvoří na kůži požadovaný obraz, který se tváří jako běžné tetování. Napájení zajišťuje baterie napojená na žílu a tepnu, čímž získává energii z krevního oběhu člověka za pomoci kyslíku a glukózy.

Implementace zařízení by se měla obejít bez velkých operačních zákroků; vpraveno pod kůži má být ve srolovaném stavu pomocí malého řezu v kůži a až poté narovnáno do správné pozice. S okolím zařízení komunikuje pomocí technologie Bluetooth.

Svého majitele nebude nijak obtěžovat, v klidovém stavu není vůbec vidět. K jeho aktivaci musí uživatel stisknout malý bod na kůži. Poté se objeví dvou až čtyřpalcový displej mobilního telefonu, který dokáže ožít i digitálním videem volajícího. Po ukončení práce zařízení opět zmizí, případně může zobrazovat motiv tradičního tetování.

Tím, že je zařízení napojeno na krevní oběh člověka, slouží i jako osobní lékař. Průběžně kontroluje zdravotní stav svého majitele. - více o zařízení zde (ext., EN)

Designérský koncept Jima Mielkeho však není jediným zajímavým počinem v soutěži, svým pojetím jde ale zcela jistě o nejodvážnější vizi. V přihlášených projektech dále najdeme například telefon ze dřeva, samonabíjející se telefon či přístroj, který na konci života zkrátka hodíme do kompostu a on se za pár týdnů sám rozloží.