Dárky na poslední chvíli: powerbankou či sluchátky nic nezkazíte

  • 1
Vánoční shon vrcholí, Štědrý den je na spadnutí a vy jste teprve nyní zjistili, že jste v tom spěchu při shánění dárků na někoho přece jen zapomněli. Přinášíme inspiraci na drobné dárky, které stihnete pořídit i na poslední chvíli. A obdarované jimi určitě neurazíte.
Záložní zdroje energie Xiaomi Powerbank 20 000 mAh 2, Sony SCP-E6, Samsung...

Jedním z nich je powerbanka, tedy dnes již nezbytný doplněk každého náruživého uživatele smartphonu. Vyvarujete se ovšem modelů s nízkou kapacitou - cena je sice mnohdy lákavá a službu poskytnou, na delší pobyt mimo dosah zásuvky nejsou ovšem ideální. Ovšem ani vysokokapacitní powerbanky nemusí stát výrazně více.

Například Verbatim Dual USB Portable Power Pack s kapacitou 10 400 mAh a dvěma USB výstupy seženete za necelých 600 Kč. Do stejné cenové kategorie pak spadá i Sony CP-E6, při srovnatelné ceně disponuje ovšem téměř poloviční kapacitou (5 800 mAh). Naopak druhá generace powerbanky Xiaomi osloví obří kapacitou 20 000 mAh, stojí přitom jen 999 Kč. Stejně jako verbatim je i záložní zdroj od Xiaomi opatřen dvěma USB výstupy. Designový Battery Pack od Samsungu spadá do vyšší cenové kategorie, při doporučené maloobchodní ceně 1 490 Kč nabídne ovšem jen 5 100 mAh. U některých obchodníků lze tento model sehnat ovšem i levněji.

Poohlédnout se můžete také po víceúčelových modelech - příkladem je třeba cestovní nabíječka Leitz Complete za zhruba 1 400 korun použitelná i jako záložní zdroj energie. Kapacita je ovšem pouze 3 000 mAh.

Bluetooth bezdrátová sluchátka Apple AirPods a Sony WF-1000X

Standardně dodávaná sluchátka u některých, zejména levnějších smartphonů jsou spíše z nouze ctnost. Není výjimkou, že v balení zcela schází. Pořízení kvalitnějších sluchátek je tak nasnadě. Může jít například o bezdrátové pecky - jejich výhodou je skladnost a absence kabelů (nehrozí „zauzlování“), nevýhodou naopak vyšší riziko ztráty a nutnost dobíjení.

Headset WF-1000X je letošní vůbec prvním modelem Sony s fyzicky oddělenými sluchátky. Disponuje funkcí aktivního potlačení hluku. Cena? Zhruba 5,5 tisíce korun. Sluchátka jsou tak o 500 korun dražší než AirPods od Applu, na něž Sony svou novinkou reaguje. AirPods vyjdou totiž na 4 990 Kč.

Drátová sluchátka Xiaomi Piston Dazzle 2 a Xiaomi Piston 2 a flexibilní...

Nechcete tolik investovat? Poohlédněte se po klasických „drátových“ sluchátkách nebo po modelech kombinujících drátová a bluetooth sluchátka. Příkladem jsou například flexibilní pecky U Flex od Samsungu s integrovanou podporou hlasového asistenta Bixby (pouze při použití se smartphony Samsung Galaxy S8/S8+ a Galaxy Note 8) a výdrží až 10 hodin. Cena: 1 600 Kč.

Klasická (drátová) sluchátka pak eliminují nutnost dobíjení - dbejte ovšem na to, aby byl kabel poddajný (kvůli eliminaci mikrofonního efektu). Ceny jsou více než přívětivé. Například Piston Dazzle 2 od Xiaomi seženete za 280 korun, za kvalitnější model Piston 2 s kabely z kevlaru pak zaplatíte 790 korun.

Při výběru sluchátek dbejte na zvukovou kvalitu i jejich provedení - v uších by měla dobře sedět a nevypadávat.

Přenosné bluetooth reproduktory Sencor SSS 1000, Samsung Level Box Slim a Sony...

Hudební maniaky potěšíte i přenosným bluetooth reproduktorem. Zde dbejte na konstrukci, zvukovou kvalitu a v případě nošení ven i na voděodolnost a výdrž baterie. Nabídka je opět velmi pestrá.

Například Sencor SSS 1000 s třemi reproduktory o výkonu 10 W, třináctihodinovou výdrží a odolností proti stříkající vodě vyjde na 799 korun. Model Level Box Slim od Samsungu odolá i krátkodobému ponoření do vody, lze jej navíc používat v páru s jedním telefonem. Disponuje 8W výkonem, vydrž dosahuje 30 hodin a lze jej použít i jako záložní zdroj energie. Cena je ovšem vyšší - 2 590 Kč.

Stereofonního zvuku lze docílit i u repráčku SRS-XB10 od Sony. Tento model, který odolá stříkající vodě, disponuje funkcí Extra Bass a na jedno nabití vydrží 16 hodin. Vyjde na zhruba 1 200 korun.

Přenosné bluetooth reproduktory JBL Go, Samsung Wireless Speaker Scoop a Xiaomi...

Kompaktní reproduktor JBL Go seženete od 800 do 850 korun, za tuto cenu nabídne ovšem „jen“ 3W výkon a pětihodinovou výdrž. Ve stejné cenové kategorii se pohybuje i model NDZ-03-GB od Xiaomi v retro designu. Opatřený je dvěma širokopásmovými reproduktory s výkonem 2 x 2,5 W a výdrž na jedno nabití dosahuje 10 hodin. Tento model stojí 790 korun.

V portfoliu Samsungu lze najít i designové repráčky jako například stříkající vodě odolný Wireless Speaker Scoop s devítihodinovou výdrží. Cena: 1 099 Kč.

Fitness náramky Samsung Gear Fit2 Pro a Xiaomi Mi Band 2

Sportovně založené uživatele pod stromečkem neurazí fitness náramek. I v tomto případě lze vybírat z modelů různých cenových kategorií. Mezi ty levné patří například Xiaomi Mi Band 2 s OLED displejem a vyměnitelným řemínkem. Za 900 korun nabídne odolnost vůči prachu a vodě (IP67), smart notifikace, senzor srdečního tepu, krokoměr, fitness monitor a hlídač spánku. Na jedno nabití vydrží až 20 dnů.

Fitness náramek Samsung Gear Fit2 Pro pak s cenou 5 990 Kč spadá do kategorie dražších modelů. Díky certifikaci IP68 je možné s tímto náramkem i plavat, vodotěsný je do 50 metrů.

Magnetický držák do auta iOttie iTap Magnetic Vent Mount, selfietyč se stativem...

Řidiče může potěšit třeba držák mobilního telefonu. Spíše než cenou se ovšem v tomto případě zaobírejte zpracováním - telefon by neměl za žádných okolností z držáku samovolně vypadnout. Alternativou ke klasickým držákům jsou magnetické jako například iOttie iTap Magnetic Vent Mount (790 Kč) - stále ovšem platí výše napsané.

Příznivce autoportrétů potěší naopak selfie tyč. Vyvarujte se nejlevnějším modelům, které se pod tíhou mobilu prohýbají či se v nich telefon přetáčí na stranu. O něco málo vyšší investice se tak určitě vyplatí. Například Xiaomi selfie tripod 2 s vyjímatelným bluetooth ovládáním, který v sobě kombinuje selfie tyč a mini stativ, vyjde na 690 korun.

Máte ve svém okolí cestovatele? Pak se poohlédněte po cestovním síťovém adaptéru. Například Leitz Complete se čtyřmi USB porty (každý 2,4 A) a výměnnými adaptéry (EU, UK, US) stojí 1 100 Kč.

Chytré doplňky do auta od společnosti Nonda: hlídač tlaku v pneumatikách Smart...

Na motoristy míří i náš poslední tip, kterým jsou chytré doplňky ZUS od značky Nonda. Díky nim lze skrze mobilní aplikaci například hlídat tlak v pneumatikách (Smart Tire Safety Monitor za zhruba 3 200 Kč) nebo dekódovat kódy třeba při závadě motoru či monitorovat provozní údaje (Smart Vehicle Health Monitor - v ČR zatím nedostupné).

Nebo máte ve svém okolí někoho, kdo neustále hledá klíče od vozu? Pak je tu přívěšek Car Key Finder, který kromě lokalizace odloženého klíče prostřednictvím akustického upozornění pomůže v případě nutnosti i k nalezení neznámo kde odloženého mobilního telefonu. Stisknutím tlačítka na přívěšku je možné jej prozvonit i v případě, že je aktivní tichý režim (musí být aktivní bluetooth, přes které se zařízení párují). V současnosti není ovšem tento konkrétní přívěšek u nás k dostání, na českém trhu nicméně seženete různé alternativy v řádu stokorun.

Tipy na drobné dárky pod stromeček

Drobností, jejichž pořízení vás nezruinuje a seženete je i na poslední chvíli, je nepřeberné množství. Někomu mohou udělat radost i takové praktické záležitosti, jako jsou například zimní rukavice uzpůsobené k ovládání chytrého telefonu, náhradní USB-C kabel či jen pouhá redukce z microUSB na USB-C.

Kreativní mobilní fotografy byste pak mohli potěšit například sadou nasazovacích objektivů. Poohlédnout se můžete i po další praktické záležitosti - po ochranném pouzdru pro mobil. Nejenže poskytne ochranu před mechanickým poškozením, ale u mnoha současných smartphonů také před nevzhlednými otisky prstů na jejich kovových tělech.

Za zapůjčení produktů děkujeme společnostem Samsung, Sony, Beryko (oficiální zastoupení Xiaomi pro ČR), Alza, Datart a Leitz.