Tyto smartphony mají skvělé parametry displeje. Ani nemusí stát majlant

  • 4
Kromě řady let běžně uváděných parametrů smartphonových displejů se v poslední době začal zmiňovat ještě další. A sice obnovovací frekvence. Tedy informace, kolikrát se obraz na displeji během jedné sekundy překreslí. Aktuálně je nejvyšší hodnotou 144 hertzů. Toto jsou smartphony, které jí disponují.

Plynulá animace je jedním z klíčových požadavků hráčů mobilních her. Mobilní výrobci tak ve výčtu parametrů často zmiňují i obnovovací frekvenci displeje, pokud je rychlejší než ta obvyklá (60 Hz). Spousta telefonů disponuje 90Hz displejem, výjimkou již není ani u modelů střední třídy. Tato rychlost je však již překonána, na trhu je k dostání řada modelů opatřených displeji se 120Hz frekvencí. Ani tato hodnota však není tou nejvyšší, kterou současné smartphony disponují. Tou je 144 Hz. Smartphonů, které jsou tímto prozatím nejrychlejším displejem opatřeny, je však jako šafránu. Třeba na českém trhu takové modely prodávají jen tři značky: Motorola, Xiaomi a Asus.

Motorola Edge 20

Vůbec nejlevnější možností, jak si dopřát 144Hz displej, je pořízení loňského modelu Motoroly. Edge 20 vyjde na zhruba 8,6 tisíce korun. A co za tuto cenu nabídne? Tak především 6,7" OLED displej s Full HD+ rozlišením (1 080 x 2 400 pixelů), podporou HDR 10+ a již zmíněnou 144Hz obnovovací frekvencí, která je v tomto případě adaptivní. Jedním z ústupků vůči finální ceně je procesor, jde o Snapdragon 778G. Podpora sítí páté generace tedy této motorole neschází.

Operační paměť má kapacitu 8 GB, uživatelská pak 128 GB. Slot na paměťovou kartu ovšem schází. Naopak předností je hlavní 108Mpix širokoúhlý fotoaparát, který doplňuje dvojice snímačů s rozlišením 8 Mpix v případě opticky stabilizovaného teleobjektivu s trojnásobným optickým přiblížením a 16 Mpix u ultraširokého snímače. Čelní kamerka má 32Mpix rozlišení. Energii telefonu dodává 4 000mAh baterie podporující 30W nabíjení.

Motorola Edge 20 Pro

V mnoha ohledech totožné parametry má i vyšší provedení modelu Edge 20, tedy varianta s přídomkem Pro. Ta oproti základní „dvacítce“ uživateli přinese navíc třeba vyšší kapacity obou pamětí. Operační paměť disponuje 12 GB, prostor pro uživatelská data je oproti základní variantě tohoto smartphonu dvojnásobná (256 GB). Jiný je i procesor, v tomto případě je použit výkonnější Snapdragon 870 5G. I v tomto provedení tedy motorola funguje v 5G sítích. Baterie má o 500 mAh více, shodná je pak podpora rychlého nabíjení (30 W). Fotomodul s lehce pozměněným designem nese prakticky identickou fotosestavu (108 + 8 + 16 Mpix). Nicméně opticky stabilizovaný teleobjektiv je zde periskopický a má pětinásobné přiblížení. Za oněch pár vylepšení se však připlácí poměrně nemalých 5,3 tisíce korun, model Edge 20 Pro v uvedené paměťové variantě vyjde totiž na zhruba 13,9 tisíce korun.

Motorola Moto G200 5G

Motorola má však v nabídce ještě další dva modely, ovšem jen jeden z nich se cenou řadí mezi předchozí dva zmíněné zástupce řady Edge 20. Konkrétně je řeč o modelu Moto G200 5G s cenou necelých 10 tisíc korun, který stejně jako levnější a dražší motorola disponuje 108Mpix hlavním fotoaparátem. Ale postrádá teleobjektiv, zbylé dva snímače jsou totiž 13Mpix ultraširoký a 2Mpix pomocný pro hloubku ostrosti. Čelní fotoaparát má jen 16 Mpix. Moto G200 má navíc jen IPS displej, byť větší úhlopříčky (6,8" oproti 6,7") a s mírně vyšším rozlišením 1 080 x 2 460 pixelů. Třeba v procesoru má ovšem navrch, používá totiž Snapdragon 888+. Baterie této motoroly má možná i vzhledem k energeticky náročnějšímu zobrazovacímu panelu vyšší kapacitu, disponuje totiž 5 000 mAh a podporuje 33W nabíjení. Co se pamětí týče, tak ty se shodují s levnější motorolou: tedy 8 GB operační a 128 GB uživatelské, a to opět bez možnosti jejího dalšího rozšíření.

Motorola Edge 30 Pro

To letošní model Edge 30 Pro je s cenou těsně pod hranicí 20 tisíc korun z naprosto odlišného cenového spektra. Displej sdílí se svým předchůdcem, modelem Edge 20 Pro. Jde tedy opět o 6,7" OLED panel s Full HD+ rozlišením, vysokou obnovovací frekvencí a HDR 10+. Shodné jsou i paměti, tedy 12 GB operační a 256 GB uživatelské. Avšak fotosestava je již odlišná, sestává se ze dvou 50Mpix snímačů (širokoúhlý s optickou stabilizací a ultraširoký) a pomocného snímače pro hloubku ostrosti (2 Mpix). Modelu Edge 30 Pro tedy chybí teleobjektiv. Nicméně čelní snímač nabídne neobvykle vysoké 60Mpix rozlišení. Telefon je opatřen stereoreproduktory. Baterie má kapacitu 4 800 mAh a podporuje 68W rychlonabíjení.

Xiaomi Black Shark 4

Na prakticky stejnou sumu, kterou si žádá Motorola za loňský model Edge 20 Pro, vyjde aktuálně i loňský Black Shark 4 od Xiaomi. Za o stokorunu vyšší cenu nabídne o něco málo menší AMOLED displej (6,67" vs. 6,7"), nicméně shodného Full HD+ rozlišení (1 080 x 2 400 pixelů), díky čemuž je nepatrně jemnější. Ztrácí nicméně v případě pamětí, za vyšší cenu nabízí jen 8 GB operační a 128 GB uživatelské. Procesor je totožný (Snapdragon 870 5G).

Tento na hráče mobilních her zaměřený smartphone v případě fotoaparátu poněkud strádá: schází mu teleobjektiv a rozlišení hlavního snímače je o poznání menší. Sestava totiž obsahuje hlavní 48Mpix širokoúhlý, 8Mpix ultraširoký a 5Mpix makro objektiv. Čelní fotoaparát má pak rozlišení 20 Mpix. Baterie má shodnou kapacitu se zmíněnou motorolou, tedy 4 500 mAh. V jednom má však black shark výrazně navrch: podporuje ultrarychlé 120W nabíjení. Baterie se tak do plné kapacity dobije za pouhých 17 minut. Pokud tedy sháníte kombinaci rychlého displeje a ultrarychlého nabíjení, pak jiná možnost než pořízení smartphonu Black Shark 4 v současnosti neexistuje.

Asus ROG Phone 5s

Posledními modely se 144Hz displeji, které je možné pořídit na českém trhu, je sourozenecká dvojice herních smartphonů od Asusu. Tedy modelů Rog Phone 5s a Rog Phone 5s Pro. Prakticky se o nich dá psát jako o jednom smartphonu, liší se totiž pouze ve dvou drobnostech. Tou první je trochu odlišný design skleněných zad, druhou pak kapacita operační paměti: u modelu 5s je 16GB, u varianty Pro pak 18GB. Srdce obou modelů je tedy shodné, a sice Snapdragon 888+. Asusy tedy stejně jako všichni již zmínění konkurenti podporují 5G sítě.

AMOLED displeje podporující HDR 10+ mají úhlopříčku 6,78", rozlišení Full HD+ (1 080 x 2 448 pixelů) a integrovanou čtečku otisků prstů. Zaujme navíc „bezvýřezovým“ i „bezprůstřelovým“ designem – 24Mpix čelní fotoaparát se navzdory dnešním zvyklostem nachází v pásu nad displejem. Pro uživatelská data je tu 512 GB, kdy část z této kapacity samozřejmě ukrojí operační systém (Android 11). Slot na paměťové karty není, což vzhledem k poměrně štědré uživatelské paměti není příliš na škodu. Hlavní fotosestavu tvoří tři snímače: 64Mpix širokoúhlý, 13Mpix ultraširoký s úhlem záběru 125 stupňů a 5Mpix makro objektiv. Baterie mají kapacitu 6 000 mAh a podporují rychlé 65W nabíjení. Telefony ve svých útrobách skrývají i stereoreproduktory.

Herní asusy jsou (prozatím) těmi nejdražšími smartphony s aktuálně nejrychlejšími 144Hz displeji, které lze na českém trhu v současnosti pořídit. Model 5s vyjde totiž na 28 tisíc korun, za vyšší kapacitu operační paměti, tedy za Pro variantu se připlácí dva tisíce korun.