V Záhřebu instalovali horizontální semafory pro chodce | foto: Profimedia.cz

Světelný flek varuje mobilní mrtvoly. Je to levné a snadné řešení

  • 49
Do seznamu měst, které se vydaly do boje s nepozornými chodci civějícími do mobilních telefonů, se nově zařadilo i hlavní město Chorvatska. Záhřebské úřady přitom zvolily způsob, který nevyžaduje žádné stavební úpravy.

LED pásky zabudované do okrajů chodníků, světelné dlaždice či ledková světla přímo v přechodu. Způsobů, jak takzvané smombies přimět k zastavení se před přechodem, je spousta. Žádný z uvedených se ovšem neobejde bez použití rušné techniky. V chorvatském Záhřebu nebyly nicméně žádné dodatečné úpravy přechodů nutné. Místní úřady totiž zvolily mnohem jednodušší cestu.

V rámci kampaně Den bez mobilu vybavily semafory pro chodce na křižovatce ulic Frankopanska a Gjuro Deželić poblíž Chorvatského národního divadla třetím světelným zdrojem. Ten je na rozdíl od běžného semaforu umístěn horizontálně, světlo tak vrhá na chodník. Tedy pod nohy chodců.

Má především výstražnou funkci, rozptýlené světlo totiž vrhá na chodník pouze ve chvíli, kdy na semaforu svítí červená. Pokud tedy k přechodu míří mobilem zaneprázdněný chodec, pak se mu červené světlo odrazí v displeji. Právě to jej má přimět zvednout hlavu od displeje a vyčkat na zelenou. Tu nicméně již dodatečný semafor na zem nevrhá. V tomto se tedy záhřebské řešení liší od ostatních napříč světem.

Pilotní projekt, kterým záhřebské úřady chtějí upozornit nejen chodce, ale třeba i cyklisty na nebezpečí, kterým se nesledováním okolního dění vystavují, je realizován Ústavem dopravního značení dopravní fakulty. Tým vědců bude zároveň sledovat, jak chodci na nový horizontální semafor reagují. Z toho se dá usuzovat, že by se v případě kladného přijetí mohl počet jím vybavených přechodů v budoucnu navýšit.