Samsung prý jednal o odkoupení firmy RIM. Vedení spekulace odmítlo

aktualizováno 
Kanadská společnost RIM, vyrábějící přístroje BlackBerry, pamatuje lepší období. Zájem o "chytré ostružiny" uvadá, a tak se množí spekulace o prodeji některé divize nebo celé společnosti. Objevily se zprávy, že se o nákup zajímá korejský Samsung. Jeho vedení spekulace rázně odmítlo.

Zájem o přístroje BlackBerry upadá | foto: btimes.com

RIM v posledních měsících zvažuje každou možnost, která by změnila pro společnost nepříznivý trend silného odlivu zájmu. Příčinou je především neexistence přístroje, který by se mohl postavit nejsilnější konkurenci, kterou ztělesňuje iPhone 4S a nové samsungy (Galaxy Nexus, Galaxy S II).

BlackBerry jsou především telefony s pevnou QWERTY klávesnicí pod širokoúhlým displejem a v této kategorii nemají, až na některé motoroly, konkurenci. Jenže klesající poptávka ukazuje, že hlavním proudem jsou dnes přístroje s velkým dotykovým displejem, a to aktuální Torch 9860 není.

Každý krok kanadské společnosti je tak bedlivě sledován a objevují se různé spekulace. Poslední zatím byla, že se v zákulisí odehrávají jednání o prodeji celé společnosti nebo některé její divize jihokorejskému Samsungu.

Služby BlackBerry by Samsungu pomohly odlišit se od konkurence

Současnou jedničku na poli chytrých telefonů by mohl zajímat zejména BlackBerry messenger, systém umožňující bezplatnou komunikaci mezi uživateli telefonů a tabletů značky RIM. Z toho principiálně vychází obdobná (a později uvedená) služba iMessage od Apple.

Integrací BBM spolu s dalšími podnikovými řešeními systému BlackBerry do androidu by se Samsungu podařilo své telefony ještě více odlišit od konkurence. Doposud to po softwarové stránce zajišťují vlastně jen uživatelské rozhraní TouchWiz a aplikační portál SamsungApps, jenž nabízí jen oblíbené a prověřené tituly. Připomeňme, že o možnosti integrace BBM do androidu se mluvilo již na jaře minulého roku.

RIM údajně nabízela společnost k prodeji za 12 až 15 miliard dolarů a zpočátku obě strany odmítly tyto spekulace jakkoli komentovat. Změna přišla následující den, kdy představitelé Samsungu vše rázně odmítli. Nejenže akvizici společnosti RIM neměli a ani nemají v plánu, dokonce prý z Kanady ani žádná podobná nabídka nepřišla.

Akcie RIM ale na spekulace spojení se Samsungem obratem reagovaly povyskočením ze 16,27 USD na 17,92 dolarů za akcii. Den poté se ale obchodovalo za běžnou cenu 16,47 USD.

OS BlackBerry v budoucnu i na jiných telefonech? Možná

Jednou ze zvažovaných cest ke zlepšení firemní situace by mohlo být licencování OS BlackBerry některým velkým výrobcem telefonů. Opět je v této souvislosti zmiňován Samsung, ale i HTC. Pokud by totiž tato silná dvojka začala také nabízet přístroje s OS BlackBerry, citelně by se zvýšil počet uživatelů takových telefonů, což by se pozitivně projevilo na posílení celého ekosystému BlackBerry.

RIM by pak samozřejmě z každého takového telefonu třetí strany inkasovalo licenční poplatek. Společnost by ale ztratila jakýsi punc výjimečnosti, tedy že jako jediná spolu s Apple dodává svůj systém pouze na své telefony. Zatímco společnosti v Cupertinu tato strategie zatím vychází, u RIM se v poslední době míjí účinkem.

Nemalé částky RIM ale inkasuje za provoz BIS a BES serverů, které jsou nezbytně nutné pro plnohodnotné používání webových služeb na telefonech BlackBerry. Výhodou je šifrování veškerého datového provozu, proto jsou tyto telefony doposud oblíbené ve firemní sféře. V této oblasti lze ale očekávat nástup systému Windows Phone, který se chlubí ucelenou podporou Exchange, Office 365, Sharepoint a dalších pro firemní účely důležitých služeb.  

Zatímco mluvčí Samsungu agentuře Reuters odmítl spekulace o nákupu celé společnosti RIM, v otázce licencování systému BlackBerry se nevyjádřil. Tato eventualita tak zřejmě je stále ve hře.

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Vyzkoušejte se, jestli se vyznáte ve smartphonových zkratkách

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Ve specifikacích smartphonů se nachází celá řada zkratek, které běžně používáme, přitom vlastně ani nevíme, co...

Takto budou vyzvánět nové samsungy. Poslechněte si melodii

Samsung představil novou úpravu specifické vyzváněcí melodie vrcholné řady...

K řadě mobilů, ačkoli je nevidíte, poměrně snadno přiřadíte jejich výrobce. Stačí, aby zazvonily. Mnozí uživatelé se...

Tomuto skládacímu smartphonu můžeme říkat IQ a dvě nuly

Připravovaný ohebný smartphone IQOO

Stejně jako další výrobci oznámilo i čínské Vivo novou značku smartphonů spadající pod křídla této firmy. Nazývá se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz