Samsung má dvě modelové řady, které v Česku skoro nikdo nezná

  • 2
Modelové řady Samsungu jsou všeobecně známé: A, M, S a Z. Jenže ve světě existují ještě další dvě. Jedna patří luxusním telefonům, druhá míří na opačné stranu cenového spektra.

ilustrační snímek

I ten, kdo se o mobilní svět nezajímá a jednou za čas dojde do obchodu a vezme první telefon, který se mu líbí, asi tuší, že Samsung mobily vyrábí a dělá i špičkové přístroje. Jsou totiž často propagované v reklamách na internetu i v televizi.

Znalejší vědí, že to je řada S a její levnější alternativou je řada A. Možná budou znát i řadu Z, tedy skládací telefony s ohebným displejem. Samsung je v tomto segmentu jasně dominantní a to celosvětově. Lehčí problém s řadou Z nastal loni, protože písmeno Z se stalo synonymem pro ruskou invazi na Ukrajinu. Chvíli to vypadalo, že Samsung písmeno změní, ale nakonec vše zůstalo při starém.

V Evropě se ještě prodávají modely řady M, což by měly být cenově výhodnější alternativy pro áčkové modely. Někdy ta cenová výhodnost platí, jindy ne, ale alternativou k áčkům tato řada je. Dodejme, že všechny smartphony i tablety Samsungu nesou označení Galaxy, takže přesné označení je například Samsung Galaxy A54. Trochu mimo stojí odolné přístroje patřící do řady XCover.

Pro zajímavost, písmena jednotlivých modelových řad mají určitý význam. Jasné je to u řady A, která začala jako Alpha, takže A znamená Alpha. S by mělo znamenat Super Smart, Z by mělo být Zen, M jako Millenial. Samsung to však nerozvádí.

Nabídka Samsungu je poměrně přehledná. V řadě A a M (telefony od low-endů po vyšší střední třídu) mají mobily dvoučíselné označení. První číslo určuje úroveň výbavy, čím vyšší, tím lepší. A druhé číslo uvozuje modelový rok. Trochu problém je v tom, že číslo neodpovídá kalendářnímu roku, protože Samsung začal takto číslovat řady A a M v roce 2019 (modely Ax0). Takže aktuálně v roce 2023 máme modely Ax4.

Původní značení bylo jiné. První áčko přišlo v roce 2014, kdy se model jmenoval Galaxy Alpha. Dále mezi roky 2015 až 2018 se jednotlivé modely jmenovaly Galaxy A s číselným označením úrovně výbavy a s doplněním roku. Tedy například Galaxy A7 2016.

Řada M je mladší než áčka, vznikla v roce 2019, tedy s nástupem nového značení řady A a logika je zde stejná. Tedy dvou číselné označení, kdy první číslo určuje úroveň výbavy a druhé modelový rok. Například v roce 2019 se prodával model M30, letos mají modely na konci čtyřku. Dodejme, že v řadě A i M mohou některé modely nést ještě doplňující označení. Poměrně časté je písmeno s nebo označení Core pro ty nejlevnější modely. Navíc u některých modelů existují verze s podporou 5G, pak je 5G uvedeno i v označení. Varianta bez 5G pak má základní jméno modelu.

V prémiové řadě je značení trochu jiné. Každý rok přijde jedna modelová řada, která v posledních letech tradičně zahrnuje tři přístroje: základní, zvětšený s dovětkem Plus (či přesněji jen +) a nejvýkonnější model označený Ultra. V některých letech byla v prodeji i cenově výhodná varianta FE, naposled tomu bylo u řady S21. Značení je v podstatě stejné od prvního Galaxy S z roku 2010. Další modelové roky (obvykle bylo modelů víc než dnes, ale doplňující označení bylo jiné) číslo stoupalo o jedno. To platilo do roku 2019, kdy Samsung představil řadu S10.

V roce 2020 se nepokračovalo označením S11, ale výrobce přidal 10 čísel, čímž se dostal na označení S20. To tedy sedí s kalendářním rokem, což je přehledné a vyzná se v tom každý. Pro příklad, letos se modely jmenují S23, S23+ a S23 Ultra.

Dnes už jen zajímavostí je řada Note, která skončila v roce 2020. První model přišel na trh v roce 2011 a jmenoval se jen Samsung Galaxy Note. O rok později přišla dvojka a tak dále. Modely Note byly prémiové přístroje vycházející z řady S, jenže číselné označení obou řad nesedělo. Když přišel S5, tak ten samý rok představil Samsung Note 4. Paradoxně u modelů Note sedělo číslo s rokem uvedení. Jenže Samsung potřeboval číselné označení srovnat a proto v roce 2016 nepřišel Note 6, ale rovnou Note 7. Po modelu Note 10 přišel stejně jako u řady S Note 20. Ale ten byl poslední. Funkce telefonu se později promítly do přístrojů S Ultra.

Poslední globálně známá řada Samsungu nese písmeno Z. Obsahuje dva modely: Flip a Fold. Poprvé se objevila v roce 2019, ale tehdy se tak ještě nejmenovala. Značení má sice v principu stejnou logiku jako u jiných modelových řad Samsungu, ale je zde několik výjimek. Tak především, v roce 2019 Samsung uvedl model Fold, ale ještě bez písmena Z.

To se poprvé objevilo u prvního Flipu na začátku roku 2020. Ten samý rok Samsung představil Fold 2 a také Flip 5G, který můžeme považovat za dvojku. Další rok totiž přišly modely Fold 3 a Flip 3, aktuálně jsou v prodeji modely Fold 4 a Flip 4 (představené v srpnu 2022).

Poslední globální řadou jsou odolné telefony XCover. To je specifická kategorie telefonů, které se primárně věnují menší čínské značky a z těch velkých je Samsung vlastně výjimkou. S obměnou modelů to příliš nepřehání. Základní modely nesou číselné označení, aktuálně je to stále už letitý XCover 5. Novější XCover 6 Pro je lépe vybavenou odnoží řady.

Dříve Samsung nabízel i modely řady J a to i na českém trhu. Ale ta skončila v roce 2019, i když na vybraných trzích jsou stále poslední modely z této řady dostupné. Nikoliv však v Evropě. Lokálně pak Samsung občas použije i nějaké specifické označení, ale to jsou velké výjimky s kterými se nesetkáme.

Stejně tak se běžně nesetkáme s dvojicí řad, které Samsung používá lokálně. V Indii a Číně je to řada F, kde by ono písmeno mělo znamenat Fun. Ale třeba v Indii to může znamenat i Flipkart, což je internetový obchod, který měl minimálně z počátku na prodej této řady exkluzivitu. Většina modelů jsou upravené přístroje řady M se stejným číselným označením.

Obdobně je na tom řada W, která aktuálně vychází z modelů Z Flip a Z Fold. Prodává se výhradně v Číně a má zajímavou historii. Než se z modelů W staly luxusnější varianty Flipu a Foldu, tak výhradně v Číně Samsung prodával zvláštní smartphonová véčka bez ohebného displeje a za závratné ceny. Dnes je to samozřejmě nesmysl, takže aktuální W23 Fold je designově upravená verze Foldu 4 s extrémní operační pamětí 16 GB, kterou běžný Fold nemá. Cena je vyšší v přepočtu zhruba o 3 000 korun.