Reklamština jako vyšitá. Vybrali jsme perly výrobců smartphonů

  • 3
Někdy se nestačíme divit, co výrobci smartphonů v propagačních materiálech dokážou vyzdvihovat. Jindy je to spíš úsměvné. Ano, napsat dobrý reklamní text na x-tý telefon není snadné, ale občas by neškodilo ubrat.
ilustrační snímek

Webové prezentace výrobců smartphonů si jsou většinou docela podobné. Obvykle je u každého modelu záložka s hlavní prezentací, s technickými daty a poslední je tlačítko koupit. Především čínské značky mají weby v tomto směru jako přes kopírák.

Běžný zákazník se do nich pravděpodobně podívá jednou za čas, když hledá nový přístroj. My se v nich pohybujeme pořád a často nás do očí trkne slogan či text, který je buď dost přitažený za vlasy nebo je to prostě jen úsměvný blábol. Chápeme, že vymýšlet rozdílné texty pro často dost podobné přístroje není úplně snadné, ale občas by neuškodilo trochu ubrat.

Některé perly jsme si zaznamenali a nabízíme je s naším komentářem. Výběr je náhodný, podobné texty najdeme téměř u všech výrobců smartphonů. Poměrně věcný je Apple a z čínských výrobců se toho podstatného převážně drží u Viva a Oppa.

Nádherný design, ohromující displej (Honor X7a)

Honor X7a

Design je věc značně individuální. A Honor ošklivé telefony nedělá. Ale jestli má zrovna model X7a nádherný design, to ponecháme na čtenáři. Nám přijde poněkud nemoderní, především verze s barevným přechodem na zádech je dnes už poněkud za zenitem. Víc se však pozastavujeme nad ohromujícím displejem. Telefon má totiž obyčejný IPS panel s nejmenším obvyklým rozlišením HD+. Ano, displej je s úhlopříčku 6,74 palce velký, ale ohromující tedy není.

Zaznamenejte nejkrásnější zážitky díky ultračisté optice. (Honor Magic 5 Lite)

Honor Magic 5 Lite

I další příklad je od Honoru, tentokrát se týká „odlehčené“ verze vrcholného modelu Magic 5 Pro. On už název telefonu je sám o sobě poněkud zavádějící, s vrcholným modelem nemá totiž tento telefon mnoho společného. Také je diametrálně levnější. Ale v případě uvedeného sloganu nás nenapadá, co je to ultračistá optika. Tu by z logiky věci měl mít každý fotoaparát. A ten v Magic 5 Lite má sestavu hlavního fotoaparátu docela obyčejnou. Ani hlavní snímač s rozlišením 64 Mpix nikterak nevyčnívá, což platí i o sice slušné, ale nijak výjimečné světelnosti f/1,8.

50 MPx v každém snímku. Zachyťte jedinečné okamžiky v jakémkoliv světle prostřednictvím křišťálově čistých fotek. (Motorola G53)

Motorola G53

Motorola se vyznamenala v popisku modelu G53. Už prohlášení o 50 megapixelech v každém snímku je poněkud zavádějící, standardně foťák fotí s rozlišením 12,5 Mpix, z plného rozlišení sdružuje čtyři pixely do jednoho. A ano, lze fotit i v plném rozlišení. Tvrzení o křišťálově čistých fotkách za jakéhokoliv světla bychom si nedovolili použít ani u nejlepších fotomobilů s optickou stabilizací. Což rozhodně není případ tohoto telefonu nižší střední třídy.

Užijte si pečlivý design s vestavěnou ochranou, který bere ohled na vaše oči. (Xiaomi Redmi Note 12)

Xiaomi Redmi Note 12

Tady se zřejmě něco ztratilo v překladu, protože v češtině moc nejde dohromady design a vestavěná ochrana displeje. Ale v tomto případě asi chápeme, co mělo Xiaomi na mysli. Telefon má totiž certifikaci SGS Eye Care Display.

Vlajková kamera pro čistý potenciál. 50MPx trojitý fotoaparát vám umožní zaznamenávat nejrůznější vzpomínky. (Xiaomi 13 Lite)

Xiaomi 13 Lite

Další zářez Xiaomi. Začneme od druhé věty. Z ní se zákazník může domnívat, že telefon má tři snímače s rozlišením 50 Mpix. A že takové telefony jsou. Ale není to tento případ, sestava Xiaomi 13 Lite je 50 + 8 + 2 Mpix. Zbytek druhé věty je pravdivý, ano, fotoaparát ze své podstaty umí zaznamenávat nejrůznější vzpomínky. Co také jiného. No a vlajkovou kameru si představujeme trochu jinak. Ostatně, samotný telefon patří do střední třídy a vlajkovou výbavu v něm rozumný zákazník očekávat nebude.

Ultravelký 6,71" displej. Širší úhel sledování. Telefon je vybaven 6,71" ultravelkým displejem HD+, který při sledování videí poskytuje ohromující vizuální zážitek a který je zřídka k vidění u zařízení stejné třídy. (Poco C40)

Poco C40

A ještě jednou Xiaomi, respektive jeho samostatně se tvářící značka Poco. Začneme otázkou: budete si kupovat telefon s cenou okolo 3 000 korun, u kterého budete očekávat displej s ohromujícím vizuálním zážitkem? My ne, protože budeme očekávat naprostý standard u takto levných modelů, což je HD+ displej. A co že to má Poco C40? No přeci HD+ displej. Ano, displej je velký, ale stejně velký jej má v jeho cenové kategorii mnoho dalších přístrojů.

Zvěčněte a uchovejte své nejkrásnější životní momenty (Samsung A14 5G)

Samsung 14 5G

Samsung je na svých stránkách vcelku věcný a reklamštinou zrovna neplýtvá. Jednu perličku jsme i tak našli. Není to nic zavádějícího, spíš jen taková vata pro vyplnění místa. Podobných sloganů najdete na webech výrobců velké množství. Prostě vata na vyplnění volného místa.

Best-in-class performance. Best-in-class display. Best-in-class fun (Realme 10)

Realme 10

Další příklad je od Realme. To ještě nestačilo po restartu přeložit popisky novinek na českém webu do češtiny, proto anglický popis. Budiž, překlad něco stojí a Realme zřejmě nemá peníze nazbyt. Jejich volba. Ale omlouváme se, Realme 10 není „best-in-class“, tedy nejlepší ve své třídě. Není to špatný telefon, procesor je solidní (Helio G99), AMOLED FHD+ displej je také velmi slušný, ale takovou sestavu nabízí několik dalších přístrojů.

Telefon za původně 6 000 korun a teď po slevě o tři stovky levnější třeba nemá 5G. Ne, že by byl v tomto směru výběr široký, ale najdou se telefony s o něco silnějším procesorem, parametrově stejným displejem a ještě s 5G. No a slogan o nejlepší zábavě ve své třídě rozporovat nedokážeme, protože si neumíme definovat, jak takovou zábavu měřit.

UFS 2.2 has a better performance and boosted speed than the eMMC 5.1 which brings faster file transfer. (Realme C35)

Realme C35

Další příklad od Realme, tentokrát laciný model C35, který se podle verze prodává od 3 200 korun. Opět anglický text na českém webu informuje fakticky správně, ale budeme překvapeni, jestli případní zákazníci v této cenové kategorii budou vůbec tušit, o čem je řeč. Ve zkratce, telefon podporuje nový standard vnitřní paměti, který je rychlejší než ten dříve používaný a zřejmě stále často používaný u levných telefonů. Tyto informace mnoho výrobců vůbec neuvádí.

A NEW CLASS OF CHAMPION (Realme C55)

Realme C55

Poslední příklad je opět od Realme, konkrétně se týká modelu C55, který leží na pomezí low-endu a nižší střední třídy. Co chtěl sloganem výrobce přesně říct, tentokrát netušíme. A není to podstatné, C55 nemá se šampióny v žádném směru nic společného, ať je tím myšleno cokoliv. Zajímavý telefon to je, ale nikterak vybočující z nabídky ve své cenové kategorii. Vlastně výjimečný je, jeho Mini Capsule je vizuální kopií Dynamic Islandu od Applu, ale funkčně je zde jen velmi vzdálená podobnost.