Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

  • 57
Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a přáteli či k zachycení dovolenkových momentek. Se správnými aplikacemi je i nepostradatelným pomocníkem. Které by váš telefon určitě neměl postrádat?
Ilustrační snímek

Ať už si jedete odpočinout k moři, nebo budete poznávat krásy Česka, vhodně zvolené aplikace ve smartphonu vám mohou čas oddechu výrazně usnadnit. A to už třeba cestou do cíle. Tedy nejen na silnici, ale i na letišti.

Cestujete-li navíc pouze po EU, tak se nemusíte ohlížet ani na to, zda ta či ona aplikace má offline režim. Data čerpáte za stejných podmínek jako doma, tedy bez jakéhokoli roamingového příplatku. Platí to i v případě, dáte-li přednost poznávání krás Islandu, Norska či Lichtenštejnska.

Během příprav na dovolenou se vyplatí najít chvilku na stažení mobilních aplikací, které mohou přijít vhod a letní odpočinek s nimi bude o něco snazší.

Ilustrační snímek

Nechci se dostat do zácpy. Navigace a mapy

Nejzásadnější aplikací je zajisté navigace. Tedy v případě, že neupřednostňujete papírové mapy či atlas pro motoristy. Ty mohou být sice jistým zpestřením, nicméně jejich používání minimálně za volantem bychom příliš nedoporučovali. A to i proto, že nedokážou reagovat na aktuální dopravní situaci. Nikdo nechce do cíle cestovat déle, než je nezbytně nutné.

Nemusí jít přitom jen o masivně rozšířené Mapy od Googlu, které má předinstalovaný každý androidí smartphone a dostupné jsou i pro zařízení se systémem iOS. Kromě tradiční navigace pomůže i s hledáním ubytovacího a stravovacího zařízení, nebo zobrazí nejvhodnější spojení veřejnou dopravou do cílového místa. 

Aplikaci lze používat v režimu offline, stačí si do telefonu jen stáhnout vybranou oblast. Je ovšem nutné pamatovat, že poté nezohlední aktuální dění na silnici a nezareaguje například změnou trasy na dopravní komplikaci. To ovšem nemusí trápit turisty, jimž mapová aplikace od Googlu poslouží stejně dobře i v offline režimu.

Mapy od Googlu stahujte zde: Android, iOS

Alternativou je například aplikace Sygic (stahujte zde: Android, iOS), která řidičům stejně jako aplikace od Googlu pomůže najít i parkovací možnosti v okolí. Stejně tak funguje v offline režimu. Ovšem řada vlastností je dostupná až po zakoupení příslušné doživotní licence. Mezi ně patří třeba informace o dopravě v reálném čase, informace o cenách pohonných hmot či pro noční jízdu příjemná funkce head-up displeje.

Řidičům se hodí také aplikace Waze (stahujte zde: AndroidiOS), ta vedle běžných map a systému silniční navigace v reálném čase upozorňuje na nepravidelnosti v dopravě, stavby, policejní kontroly, nehody a další události.

Ilustrační snímek

Chci někde složit hlavu. Vyhledávače ubytování

Jak z pohodlí domova, tak třeba na cestě si lze pomocí mobilní aplikace zajistit i ideální ubytování v cílovém místě. Ubytování lze takto najít i na poslední chvíli.

Patrně nejrozšířenější online ubytovací platformou je Booking.com. Stačí zadat vybranou destinaci nebo vybírat podle aktuální polohy, vyplnit data příjezdu a odjezdu, počet pokojů včetně počtu lidí a nechat si zobrazit nabídky. K dispozici je řada filtrů, podle nichž lze ubytovací zařízení řadit, třeba podle nejnižší ceny. Je nutné věnovat pozornost podmínkám daného ubytování (nemožnost ubytovat se se zvířaty, časy nástupu a odhlášení apod.).

Booking.com stahujte zde: AndroidiOS

Na stejném principu funguje i hotelový srovnávač Trivago (stahujte zde: Android, iOS), čerpající ze stovek rezervačních stránek. Ubytovací zařízení se filtrují podle maximální ceny za ubytování. Hotely si lze uložit a rezervaci provést později.

Hrozí, že budete potřebovat někde složit hlavu na poslední chvíli? Pak by ve vašem telefonu neměla chybět alternativa klasických srovnávačů, tedy aplikace Hotel Tonight (stahujte zde: Android, iOS) nabízející ubytování na poslední chvíli, a to za příznivé ceny. Má i klasický vyhledávač podle data příjezdu a odjezdu. Jedním kliknutím si lze vybrané hotely přidat mezi oblíbené a vracet se k nim i později.

Interiér restaurace (Ilustrační snímek)

Hledám kulinářský zážitek. Průvodci nejen po restauracích

Další nepostradatelnou aplikací bude v závislosti na místě pobytu i průvodce, oceníte ji nejen v neznámém prostředí, ale i při jazykové bariéře.

Z těch všeobecných lze zmínit TripAdvisor. Tuto bezplatnou aplikaci lze využít k detailnímu naplánování cesty. Dokáže spravovat nejenom vaše letenky a rezervace v hotelu, ale umí zobrazit seznam restaurací, které dělí podle typu jídla, ceny a hodnocení či jiných zábavných aktivit s možností přidávat uživatelské recenze. Aplikace, která má k dispozici řadu offline map stovek míst po celém světě, zobrazuje to nejdůležitější ve vašem okolí. 

TripAdvisor stahujte zde: Android, iOS 

Tipy na zajímavá místa v dovolenkové destinaci má i aplikace Googlu s názvem Google Trips - Travel Planner (stahujte zde: Android, iOS). Kromě poznání architektonických pamětihodností obsahuje i informace o veřejné hromadné dopravě či taxislužbě. Nechybí přehled restaurací rozdělený do několika kategorií od těch nejluxusnějších po finančně únosné. Ovšem pozor, od 5. srpna nebude možné aplikaci používat. Všechny funkce budou k dispozici ve vyhledávači a mapách od Googlu.

Ilustrační snímek

Chci poznat okolí. Tipy na výlety

Rádi poznáváte neznámé okolí? Hrady, zámky či jiné pamětihodnosti, ale nechcete neustále rozevírat papírovou mapu a hledat, kde se nacházíte? I v tomto ohledu bude smartphone nepostradatelným pomocníkem.

Aplikace Mapy.cz ukáže nejen tipy na výlety v okolí a turistické mapy, funguje i jako GPS navigace, kterou využijí i sportovně založení jedinci (cyklisté, běžkaři, vodáci). Po kliknutí na výsledek hledání se zobrazí základní informace včetně možnosti zobrazit tipy na výlet po okolí. Po výběru konkrétního tipu na mapě se zpřístupní základní informace včetně GPS souřadnic doplněné o fotogalerii a 3D pohled.

Aplikaci Mapy.cz stahujte zde: AndroidiOS

Přijít vhod může i cykloturistická aplikace Na kole i pěšky (stahujte zde: Android, iOS), zaměřena je primárně na cyklostezky či turistické, vodácké, běžkařské a naučné stezky v okolí. Ty aplikace nabídne na základě vyhledávání podle maximálně zvolené vzdálenosti buď od aktuální polohy uživatele (podle GPS i ručně vyplněné) či podle kraje. Ve výsledcích vyhledávání se u dané trasy vždy nachází informace o délce a obtížnosti, po jejím výběru pak podrobný popis včetně mapy a bodů zájmu, k nimž je možné se nechat i navigovat prostřednictvím mapové aplikace.

Zajímavou aplikaci s tipy na výlety mají České dráhy. Jmenuje se Vlakem na výlet (stahujte zde: Android, iOS), návrhy lze zobrazovat třeba podle toho, s kým budete cestu podnikat. Cyklistům ukáže tipy na cyklovýlety, nebo zobrazí informace o vypravovaných cyklovlacích, partě přátel naopak vypíše seznam hudebních festivalů, na něž se lze dopravit vlakem. Samozřejmostí jsou přehledy jízdních řádů. Mezi tipy neschází ani ty, které osloví fanoušky vlaků.

ilustrační snímek

Nebude-li pršet, nezmoknem. Předpověď počasí

Další nezbytnou aplikací o dovolené je předpověď počasí. Je nutné brát v potaz, zda odpočinkový čas budete trávit na „domácí půdě“, nebo v zahraničí. Používáte-li nějakou českou aplikaci, pak vám nemusí v zahraničí fungovat. A není nic horšího, než si pokazit výlet nevědomostí vývoje počasí.

Poohlédnout se můžete třeba po počeštěné aplikaci Počasí & Radar od německých meteorologů. Nabízí výhled na 14 dní, obsahuje nejen meteoradar, ale i dešťový radar. Po výběru místa se kromě standardních informací dozvíte hodnotu UV indexu, tlak vzduchu či jeho relativní vlhkost, sílu a směr větru a délku slunečního svitu. Mimo to si lze v nastavení také aktivovat například meteorologické výstrahy v Evropě.

Aplikaci Počasí & Radar (v iOS WetterOnline) stahujte zde: AndroidiOS

Alternativou je aplikace norských meteorologů s názvem Yr.no (stahujte zde: Android, iOS), ta je ovšem pouze v norštině či v angličtině. Aktuální počasí zobrazí na základě polohy. Předpověď má buď formu devítidenního přehledu, nebo jako zhruba třídenní coby virtuální nebe (mezi hodinovými přehledy se pohybuje potáhnutím prstu zprava doleva a opačně). Samozřejmostí jsou notifikace, výhodou je možnost volby tmavého módu (aktivuje se buď trvale, nebo automaticky po západu slunce).

Nástrojů pro zjištění, jaké bude počasí, je spousta. Dalším zajímavým aplikacím jsme se věnovali v samostatném článku: Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou.

Ilustrační snímek

Parlez-vous français? Překladače a cizí jazyky

Opravdu se dá anglicky dorozumět kdekoliv? Prakticky ano, nicméně není to pravidlem. Někde jsou totiž takovými vlastenci, že při prvním anglickém slovíčku odvrátí zrak a nehledí si vás. Mezi nezbytnými dovolenkovými aplikacemi by tak neměl, alespoň pro jistotu, scházet použitelný slovník. 

Jistotou kvalitního překladu je zejména Překladač Google, aplikaci lze navíc používat i v offline režimu, což přijde vhod (nejen) ve Švýcarsku. Pro offline překlad je nicméně nutné si do telefonu stáhnout příslušné jazyky. Zajímavými funkcemi jsou živý překlad textu, optiku fotoaparátu stačí namířit na nápis v cizím jazyce a na displeji se zobrazí překlad. A to bez nutnosti být připojeni k internetu. 

Vylepšené fungování překladů stojí na neuronových sítích, díky nimž jsou překlady přirozenější i přesnější. Bez internetu se dá překladač používat v 59 jazycích, překlad pomocí fotoaparátu je pak dostupný u zhruba čtyř desítek jazyků. Aplikace navíc zvládne i okamžitý obousměrný překlad mluveného slova.

Aplikaci Překladač Google stahujte zde: Android, iOS

Nechcete-li se cítit jako ryba na suchu, pak existují i aplikace, které vám pomohou se cizí jazyk naučit. Jednou z nich je Dulingo (stahujte zde: Android, iOS), tedy aplikace, s níž se lze zábavnou formou učit španělsky, francouzsky, německy, portugalsky, italsky či anglicky.

ilustrační snímek

Už to letí? Jak se tam dostanu? Aplikace pro snazší dopravu

V telefonu by neměly chybět ani aplikace, které usnadní potřebu ohlídat si přílet navazujícího spoje či nutnost přemístit se v rámci daného města.

Ať už si na letišti krátíte čas posezením nad šálkem kávy, nebo využíváte přednosti duty free shopů, s aplikací Flightradar24 nemusíte mít obavy, že zmeškáte navazující spoj. Stačí znát číslo letu a ten následně pohodlně v reálném čase sledovat na svém mobilu.

Aplikaci Flightradar24 stahujte zde: Android, iOS

Když už jste se dostali do určité destinace, je potřeba se po ní nějak dopravovat. Většinou postačí využít městskou hromadnou dopravu, univerzálním pomocníkem vám může být třeba nástroj Citymapper (stahujte zde: Android, iOS)Nabízí přehled nejvhodnějšího způsobu dopravy v desítkách měst po celém světě, v Evropě lze aplikaci využít například v Londýně, Berlíně, Paříži, Barceloně, Římě anebo ve Stockholmu.

Jednou z nabízených možností dopravy je i Uber (stahujte zde: Android, iOS), tedy alternativa k tradičním taxislužbám. Prostřednictvím stejnojmenné aplikace si lze jednoduše objednat odvoz, který zaplatíte jejím prostřednictvím. Hotovost tedy nepotřebujete, odpadá tak třeba nutnost hledání bankomatu, nemáte-li u sebe dostatek financí. Ačkoli služba preferuje online platbu formou stržení jízdného ze spárované platební karty (nebo z PayPal účtu), lze ve vybraných městech platit i hotově.

Skvělým pomocníkem ve světě může být i aplikace Rome2rio (stahujte zde: Android, iOS). Slouží k nalezení nejvhodnějšího dopravního spojení mezi dvěma zvolenými místy, ať už vlakem, autobusem, trajektem či třeba letadlem nebo vozem. Po zadání výchozí a cílové destinace se zobrazí všechny dopravní možnosti mezi zvolenými místy včetně nákladů (cenové rozpětí) a délky cesty. Jedním kliknutím je možné nechat si zobrazit i nabídky ubytování či pronájmu auta v cílovém místě.

Nebaví vás hledat v neznámém prostředí, kam můžete s klidem zaparkovat? Zkuste aplikaci Parclick (stahujte zde: Android, iOS), volná parkovací místa najde na více než 1 400 parkovištích ve více než 250 evropských městech. A to navíc s až 70% finanční úsporou oproti běžným cenám parkovného. Volná místa lze filtrovat jak podle vzdálenosti od aktuální pozice, tak podle ceny. Tento nástroj pro snadné zaparkování lze využít například v Paříži, Římě, Barceloně, Madridu, Benátkách, Neapoli, Lisabonu, Ženevě, Amsterdamu či Bruselu.

Ilustrační snímek

Co se ještě může hodit

Aplikací, které mohou výrazně zjednodušit dovolenou, je spousta. Vždy záleží na preferencích daného uživatele. Někomu se tak může hodit i převodník, a to nejen měn, ale především méně používaných objemových či délkových jednotek. V případě androidího zařízení lze v tomto ohledu využít třeba aplikaci Převodník jednotek, u systému iOS pak třeba Unit Converter. Například ve Velké Británii již nebudete tápat, kolik je vlastně jedna pinta piva.

Rádi měníte plány své cesty takzvaně „za běhu“, nebo vyčkáváte na nejvýhodnější cenu letenek? Pak by vám v telefonu neměly chybět ani aplikace jako KAYAK Flights, Hotels & Cars (stahujte zde: Android, iOS) či Skyscanner (stahujte zde: Android, iOS), které porovnávají ceny letenek, hotelů a pronájmu automobilů, či vyhledávač levných letenek Kiwi.com (stahujte zde: Android, iOS). Nechcete přijít o zajímavou nabídku? Nastavte si „hlídacího psa“ a podle aplikace budete upozorněni na zajímavé nabídky, změny cen letenek a nové nabídky. 

Za zmínku stojí také česká aplikace Záchranka (stahujte zde: Android, iOS), kterou ve chvílích nouze ocení cestovatelé nejen po Česku, ale i ti, kteří zavítají do Rakouska (aplikace funguje na celém území) či do slovenských hor (nouzovou zprávu obdrží slovenská Horská záchranná služba). Jejím prostřednictvím si lze v případě nutnosti přivolat záchrannou službu, záchranáři současně s tím obdrží i lokalizační údaje volajícího (skrze mobilní data, nebo prostřednictvím SMS). V případě události vyžadující rychlý zásah tím odpadá zdlouhavé zjišťování, kde se zraněný člověk nachází (více viz Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155).