Jedna písnička za tisíce korun? Stačí nerozvážnost a neuvěřitelné se stává realitou...

Jedna písnička za tisíce korun? Stačí nerozvážnost a neuvěřitelné se stává realitou... | foto: Profimedia.cz

Pekelně drahé stahování hudby: jedna písnička může vyjít i na tisíce

  • 71
Stahování hudby do mobilního telefonu může vyjít pekelně draho. Nepozorný zákazník zaplatí za jednu písničku i více než tisíc korun, v lepším případě "jen" pár stovek.

K promrhání stovek či tisíců korun přitom stačí málo: bez rozmyslu mobilem stáhnout jednu či více písniček z některé z mnoha služeb volně dostupných na internetu.

Při stahování hudby ze služeb třetích stran totiž neplatí zákonitosti, které jsou běžné u zábavních portálů všech operátorů. U nich totiž zákazník za stahovaná data už ze své kapsy nevydá ani korunu. Stačí tedy zaplatit za daný produkt (java hru, melodii, skladbu atp.) a pak... už nic.

Jedna skladba za několik stovek

Rozpor lze nejlépe pochopit na reálném příkladu: jedna písnička z již fungujícího hudebního portálu T-Music Play! vyjde zákazníka přibližně na 32 korun. U zmíněných služeb by však stejná skladba o velikosti 2 048 kB stála až 1 433 korun, v lepším případě "jen" 491 korun.

Konečná cena totiž záleží na zvolené přístupové cestě; v mnoha případech je vyžadován wapový profil, u kterého zákazníci za 1 kB dat zaplatí asi sedmdesát haléřů. Lepším případem je myšlen internetový profil, u nějž se cena za jeden kB pohybuje okolo dvaceti haléřů.

Kromě ceny za samotnou skladbu, která se na portálech třetích stran pohybuje i na hranici 80 korun, tak zaplatí nepozorný klient i poplatky za datový přenos.

Číst drobnopisy se vyplácí

Zaměnit operátorský portál s běžným obchodem se tedy opravdu nevyplácí. Každému nákupu hudby (a ostatně i dalšího obsahu, jako jsou java hry či melodie) na internetu pomocí mobilního telefonu by tak mělo předcházet pečlivé pročtení podmínek daného portálu.

Obranou může být i aktivace neomezeného datového tarifu. Za ten však zaplatí klienti v řádu stovek korun měsíčně, toto řešení tak připomíná spíše známé pořekadlo "vyrážet klín klínem." Jako obrana před lákadly mnoha českých i zahraničních hudebních serverů ale funguje tato metoda spolehlivě. Stačí zaplatit už jen pár korun či eur za vybrané skladby a další poplatky neřešit.

Neomezeně jen s operátory

Ne všechny obchody třetích stran se ale tímto neduhem musí vyznačovat. V budoucnu se objeví služby, u kterých nebude nutné objem stažených dat řešit. Příkladem může být MusicStation Max od britské firmy Omnifone, nebo chystaný projekt Comes with Music finské společnosti Nokia.

U těchto služeb bude možné do mobilního telefonu stahovat neomezené množství skladeb za poměrně nízký paušál (asi 70 korun týdně), resp. budou poplatky za službu obsaženy již v ceně nového telefonu. Vše však záleží na dohodě s tuzemskými operátory.

"Spolupráci s Omnifonem zvažujeme," uvedl Miroslav Čepický z Vodafonu. Nokia dle našich informací už české operátory oslovila.