Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Nové Nokie neumějí pracovat s Eurotel Go

S předplacenou telefonní službou Go, kterou provozuje Eurotel, nespolupracují nové telefony od Nokie. Je to způsobeno tím, že tyto telefony postrádají funkcionalitu AoC, která je pro správné fungování předplacené karty v telefonu zapotřebí.

Pokud máte předplacenou kartu Eurotel Go a chcete ji používat s nejnovějšími mobiyl Nokia (3200, 3300, 6600), máte smůlu. Karty Go v těchto mobilech nefungují. Podle našich indicií mají problémy i další telefony, nicméně to v tuto chvíli nedokážeme jednoznačně potvrdit.

Většina mobilních telefonů v Evropě pracuje ve standardu GSM. Znamená to, že musí vyhovovat normám, které v sobě zahrnují výčet vlastností chování mobilu tak, aby ho bylo možné bez problémů používat. Tyto normy spravuje v ETSI (European Telecommunication Standardisation Institute) skupina GSM (Group Special Mobile). Jejich doporučení by měli ve vlastním zájmu dodržovat všichni výrobci technologie mobilních sítí, tedy mobilních telefonů i zařízení sítě, a nakonec i provozovatelé, tedy jednotliví mobilní operátoři. Ti se k tomu obvykle zavazují dobrovolně ve svých všeobecných obchodních podmínkách. V opačném případě se totiž snadno přihodí to, co v současnosti Eurotelu a Nokii. Nové Nokie nefungují s předplacenou kartou Go.

Nové Nokie nemají funkci AoC, kterou karty Go vyžadují

Pro správné fungování předplacené karty Go je nutné, aby mobilní telefon podporoval tři funkcionality, které jsou normalizovány v GSM fáze 2. Jedná se o SMS-MT, FDN a AoC, jinými slovy, jde o to, aby byl daný mobil schopný přijmout krátkou textovou zprávu, podporoval službu fixního telefonního seznamu a uměl pracovat s kreditem na kartě, tedy aby umožňoval jeho zadání buď pomocí PINu2, nebo speciální textovky, kterou zašle operátor po zakoupení kreditu. AoC se také stará o zobrazení zůstatku na displeji a jeho odečítání v průběhu hovoru. Nové telefony Nokia ale tuto poslední funkci nemají implementovanou, a proto s Goučkem nespolupracují.

Předplacené karty fungují u jednotlivých operátorů na různých principech. Problémy s novými Nokiemi nastanou pouze tehdy, jestliže operátor používá technologie Sicap, původem od Švýcarského operátora Natel-D. Ostatním systémům využívajícím služeb inteligentních sítí (IN) nebude chybějící AoC v telefonu vadit, takže s Twistem či Oskartou můžete tyto přístroje bez omezení používat.

Podle našich informací mají tyto potíže telefony Nokia 6600, 3200 a 3300. Neměli jsme sice možnost zatím tyto telefony podrobně otestovat, ale chybu ve spolupráci s předplatními kartami potvrdil i náš zdroj blízký švýcarskému Natelu-D, od kterého EuroTel před časem převzal způsob fungování předplacené karty, technologii Sicap. Problémy ale hlásí i čtenáři ze Slovenska, kteří používají tyto telefony s předplacenou kartou Easy, která je Go kartě Eurotelu velmi podobná.

Tisková mluvčí Eurotelu Diana Dobálová k nekompatibilitě uvádí: "V případě telefonů Nokia 6600 a Nokia 3200 bohužel došlo ke změně v základních parametrech softwarového vybavení ze strany výrobce bez toho, že by operátory předem informoval. Vzhledem k tomu, že funkce AoC je součástí GSM standardu, řešení problému bude věcí dalšího jednání s výrobcem, tedy se společností Nokia. Eurotel bude oba typy prodávat; telefony ale budou viditelně označeny samolepkou s informací, že s nimi nelze využít předplacenou službu Eurotel Go."
Na informační lince se ale dosud Eurotel k nekompatibilitě telefonů s Go nijak nehlásí. Slečna Michaela Chvojková, které jsme se dovolali na Go linku s dotazem, proč naše Nokia 6600 s předplacenkou nefunguje, jen vytrvale opakovala: "Váš problém nás nezajímá, telefon jste nezakoupili u nás". A to i přes několikeré opakování a námitku, že máme problém s používáním služby GSM, která by měla být podle Všeobecných podmínek poskytována v souladu s mezinárodními normami. Logem této skupiny norem, GSM, byla přitom označena i Nokia 6600, se kterou jsme měli problém.


Nokia má problémy s předplacenými kartami už delší dobu

Na otázku, proč tyto telefony funkci AoC nepodporují, nám do současné doby zástupci Nokie v České republice neodpověděli. Všechny Nokie od modelu 1610, která byla jedním z prvních u nás prodávaných modelů pro síť GSM, funkci AoC podporují. Pravdou ale také je, že se u některých novějších typů poměrně často vyskytovaly problémy se zobrazováním kreditu, které přetrvávají už od modelu Nokia 3310, což může mít pro uživatele sicapových předplacených karet (tedy i Go) občas za následek komplikace s nesmyslně zobrazeným kreditem. O tomto problému jsme již psali v článku Některé Nokie samy požírají kredit. Je tedy docela možné, že se Nokia rozhodla neschopnost kontrolu kreditu ve svých telefonech vyřešit radikálně. Zřejmě si Nokia řekla: "To, co neumíme, do telefonů nenaprogramujeme, i kdyby to bylo součástí GSM norem."

Kromě Eurotelu mají problémy i další operátoři

Neviňme ale z absence této služby v telefonu jen Nokii. Svůj díl viny nese možná i Eurotel. Jak jsme uvedli výše, bude telefon v ostatních sítích fungovat i s předplacenou kartou normálně. Poněkud těžkopádný Sicap, který se Eurotel rozhodl pro předplacenou kartu použít, byl na AoC založen. Využíval vlastností GSM SIM karet fáze 2, na kterých si uživatel může prostřednictvím PINu 2 nastavit limit pro volání, aby nepřišel o kontrolu nad náklady za telefonování ani případě, že telefon zapůjčí (třeba dětem). Právě PIN2 a PUK2 je na Go kartách zablokován, aby si účastník nemohl tento kredit sám měnit, a mění ho namísto něj operátor pomocí speciálních SMS zpráv, jak jsme popisovali v článku Je věčná Go karta nesmysl?. Předplacená karta Eurotel Go kvůli několika bezpečnostním problémům, kterými je poskytování předplacené služby prostřednictvím právě Sicapu zatíženo, doznala za dobu svého fungování několika změn. Jednou z nich je i to, že se kredit neřídí už obsahem souborů na kartě, takže Sicap zůstává na kartách Eurotelu jen historicky a AoC už není bezpodmínečně nutné.

Podle zdrojů z internetu by se stejným problémem jako Eurotel mohli potýkat i další operátoři, kteří platformu Sicap používají. Jsou to Digi Malaysia, bývalý Eurotel Bratislava na Slovensku, Holandský KPN mobile, Mobifon/Connex v Rumunsku, Polkomtel v Polsku, Swisscom mobile ve Švýcarsku, Telia v Dánsku, Vodafone Omnitel v Itálii a operátoři Vodafone na Maltě a v Portugalsku.

Bohužel, nemůžeme vám přinést vyjádření společnosti Nokia. I přes několik urgencí se nám vyjádření k této problematice získat nepodařilo. V okamžiku, kdy z Nokie dostaneme jakékoliv stanovisko, jej zveřejníme.

  • Nejčtenější

To by nebyl Apple, aby to neudělal po svém. Přechod na nový konektor ztíží

Začátkem loňského října schválila Evropská unie nařízení zavádějící v členských státech jednotnou nabíječku. Na...

Kruhové tlačítko byl začátek. Z iPhonu možná zmizí další ikonický prvek

První iPhone bez ikonického tlačítka pod displejem představil Apple už před šesti lety. Následující rok jej nedostala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kutil stvořil půlkilové monstrum. Nabíjí se neuvěřitelných sedm hodin

Zatímco mobilní výrobci se zaobírají tím, jak mobilním uživatelům ušetřit čas při nabíjení jejich přístrojů, tak jeden...

Statistiky k pláči. Většina výrobců smartphonů je asi nechce vidět

Na chvilku se vžijte do majitelů mobilních značek nebo do jejich nejvyššího managementu. Všichni se snaží, každý rok...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodáváte mobil? Přinášíme tipy, jak správně vymazat choulostivé fotky

Když se rozhodnete pořídit si nový mobil, ještě to nutně neznamená, že starý patří do šrotu. Na jeho druhý život je...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Schovejte se před náletem, varuje Ukrajince pomocí aplikace Luke Skywalker

Známý americký herec Mark Hamill namluvil hlasové instrukce v aplikaci Air Alert, kterou využívají obyvatelé Ukrajiny...

Statistiky k pláči. Většina výrobců smartphonů je asi nechce vidět

Na chvilku se vžijte do majitelů mobilních značek nebo do jejich nejvyššího managementu. Všichni se snaží, každý rok...

To by nebyl Apple, aby to neudělal po svém. Přechod na nový konektor ztíží

Začátkem loňského října schválila Evropská unie nařízení zavádějící v členských státech jednotnou nabíječku. Na...

Při záchraně tonoucí utopil iPhone. Po 11 dnech v jezeře se mu vrátil

Neváhal a do jezera, po kterém se plavil na kajaku, skočil zachránit topící se dívku. Brazilský mladík však při tom...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...