Nokia dodala čínské vládě systém pro cenzurování SMS, lidé šířící zprávy o SARS jsou postihováni

  • 8
Je všeobecně známo, že některé státy se snaží cenzurovat internet. Vlády těchto států se však zaměřily i na ostatní odvětví telekomunikací, nyní jsou na řadě textové zprávy. Jaká kritéria zvolila čínská vláda pro postih za textové zprávy?
Čínská vláda si přeje kontrolovat informace odesílané krátkými textovými zprávami (SMS). Dodavatelé telekomunikačního vybavení proto dodali do Číny systémy pro monitorování obsahu textových zpráv. Kromě čínských výrobců dodala tento systém i společnost Nokia. Není však první západní firmou, která s čínskou komunistickou vládou spolupracuje, Amnesty International již dříve obvinila západní počítačové firmy Microsoft, Sun Microsystems, Cisco a další z toho, že dodaly čínské vládě technologii umožnující cenzuru internetu.

Vláda se snaží pacifikovat veřejnost před 16. sjezdem komunistické strany, v Číně došlo již dříve k zatčením kvůli aktivitám na internetu, první lidé již byli zatčeni i za posílání textových zpráv. Systém monitoruje především počet odeslaných zpráv za hodinu, pokud přesáhne stovku, za 15 minut si je může přečíst policie. Státní orgány tak nejprve odhalily příznivce pronásledované sekty Falun Gong, nyní se pozornost soustřeďuje na šíření zpráv o nemoci SARS. Čínská vláda tvrdí, že zatčení šířili pověry, například že ohňostroje mohou fungovat jako prevence před onemocněním.

Na druhou stranu oficiální média včetně internetových spustila kapaň, která by měla šířit pravdivé informace o SARS a morálně i finančně podpořit zdravotníky potýkající se s touto nemocí u pacientů. Čtrnáct čínských webových portálů se spojilo, aby publikovalo oficiální informace o SARS. Uživatelé mohou odesílat zprávy s morální podporou pro zdravotníky, vybrané zprávy jsou pak publikovány na oficiálním webu kampaně. Je možné i odeslat textové zprávy zpoplatněné vyšším tarifem, výtěžek jde na dobročinné účely související se SARS.

SARS mění telekomunikace v celé jihovýchodní Asii, šiřitele poplašných zpráv chtějí trestat i v Singapuru a hongkongské firmy přecházejí na teleworking.