Nokia 7110.

Nokia 7110.

Na český trh vstupuje Ericsson T28 a nový operátor - Retro 1999

  • 23
Říjen roku 1999 lze do jisté míry považovat za přelom ve vývoji mobilních telefonů. Na trh se totiž dostává první přístroj, s jehož pomocí lze přistupovat k WAPovým stránkám - legendární Nokia 7110.

Na český trh vstupuje Ericsson T28
Dlouho očekávaný Ericsson T28, který výrobce představil počátkem února, se po více než půl roce začíná oficiálně prodávat i v České republice. Nový Ericsson T28 vychází z modelu T18, neboť také disponuje flipem. Tento aktivní flip, jehož otevření probíhá stiskem postranního tlačítka, přitom neslouží pouze coby zámek klávesnice, ale byl do něho integrován mikrofon. Ericsson T28 se pyšní hned několika prvenstvími. Jedná se totiž o první telefon švédského výrobce s třívoltovou napájecí technologií, zajímavější je ovšem premiéra v použití nejmodernější Li-Pol baterie, kterou zatím u žádného jiného mobilu nenajdeme.

Díky této baterii je model T28 nejen lehčí – váží neuvěřitelných 83 gramů – ale také relativně dlouho vydrží. Výrobce uvádí pohotovostní dobu až 200 hodin. Rozměry přístroje pak činí 97 x 50 x 15 mm. O zobrazení se stará na první pohled ne příliš velký displej, který je ovšem plně grafický a vejdou se na něj až 3 řádky textu. Z hlediska výbavy má T28 opravdu našlápnuto – setkáme se zde s vibračním vyzváněním, hlasovým vytáčením, editovatelnými profily, datovými přenosy 9,6 kb/s, funkcí SIM Toolkit či EFR. K dokonalosti chybí snad jen infračervené rozhraní a WAP. Počáteční cena Ericssonu T28 byla stanovena na 23 tisíc korun včetně daně.

Sony Ericsson T28

Nokia 7110 konečně v prodeji
Jeden z nejskloňovanějších telefonů letošní sezony se po několika odkladech dostává do prodeje. Nokia původně plánovala, že svůj model 7110 uvede na trh během června/července, potom se termín posunul na září a první oficiální dodávka nakonec přišla až v říjnu. Vzhledem k tomu, že je o Nokii 7110 velký zájem, slehla se po ní v obchodech zem a v současné době opět není k dispozici. Většího množství kusů bychom se u nás mohli tedy dočkat až v listopadu. Nokia 7110 má podobný koncept jako její sestřička 8110. Oproti ní však nabízí mnoho nových funkcí, jimž dominuje WAP. Mobilním internetem – tedy až ho naši operátoři spustí – bude možné surfovat rychlostí až 14,4 kb/s.

Telefon je charakteristický svým vysouvacím flipem, jehož vysunutím lze přijmout hovor a naopak – zasunutím hovor ukončíte. Mezi další specifické funkce přístroje patří NaviRoller neboli váleček, s jehož otáčením lze ovládat menu a stisknutím potvrdit danou volbu. Nejvíce ovšem 7110 upoutá obrovským displejem s rozlišením 96 x 65 obrazových bodů, což je dostatečná plocha na to, aby se sem vtěsnalo 6 řádek textu. Samotný telefon má pak velikost 125 x 53 x 23 mm, hmotnost se včetně standardní baterie pohybuje okolo 141 gramů. Pokud budete mít štěstí, Nokii 7110 seženete za částku lehce přesahující 20 tisíc korun.

Nokia 7110


Za Coca-Colu z automatu můžete zaplatit i mobilem
Možná už se vám někdy stalo, že jste si chtěli koupit nápoj z automatu, ale neměli jste u sebe drobné mince. Tento problém už nyní nebudete muset řešit, pokud jste tedy zákazníky RadioMobilu. Ten totiž ve spolupráci se společností Coca-Cola na Invexu odstartoval pilotní projekt, díky němuž nemusí klienti sítě Paegas platit v automatech Coca-Coly hotově. Služba funguje tak, že se vytočí číslo 4455 a do 30 vteřin, během nichž si systém ověří účet či kredit zákazníka (u předplacených služeb Paegas Twist), vyzve automat volajícího k volbě druhu nápoje. Částku odpovídající jeho ceně najde zákazník buď ve svém pravidelném měsíčním vyúčtování Paegas, nebo se mu automaticky odečte z kreditu předplacené služby.

Tímto způsobem si každý může koupit až pět nápojů denně či 50 měsíčně. Prvních 12 nápojových automatů bylo rozmístěno na veletrhu Invex. Po jeho skončení bude pilotní projekt pokračovat se 27 automaty v Praze, Brně a Hradci Králové. Od 20. října se s automaty vybavenými modulem společnosti Siemens a softwarem firmy IMA setkají v Praze zejména návštěvníci obchodů Paegas, hypermarketů, ale například i na některých vysokých školách. V Brně a Hradci Králové budou prodejní automaty Coca-Cola umístěny v prodejnách Paegas. Zhruba v březnu již budou společnosti RadioMobil i Coca-Cola lépe znát potřeby spotřebitelů a na základě analýzy výsledků plánují rozšířit řady prodejních automatů po celé republice.

Český Mobil se stal třetím mobilním operátorem v ČR

Český Mobil zvítězil v tendru na operátora sítě GSM 1800 a získal tak licenci na provoz v oblasti telekomunikačních služeb. Společnost mimo jiné slíbila, že hodlá služby mobilní telefonie zpřístupnit tak, aby si je mohl dovolit každý. Jako příklad uvádí nejlevnější tarif snižující náklady na využívání mobilních telefonů na minimum. Tento tarif umožní jeho uživatelům provolat 40 minut za měsíc (35 minut mimo špičku a 5 minut ve špičce) za měsíční poplatek 10 korun, a to bez nutnosti zaplatit aktivační poplatek nebo SIM kartu.

Český Mobil chce vybudovat svoji síť co nejrychleji a předpokládá, že na konci roku 2000 dosáhne stejného pokrytí jako dva současní operátoři. Investice Českého Mobilu dosáhnou 850 milionů USD (29 miliard korun) a úspěšné završení výběru třetího operátora přiláká do České republiky další zahraniční investice. Vedle svých závazků vztahujících se k vybudování a zprovoznění sítě a nabídce služeb Český Mobil navíc přislíbil iniciovat a vést aktivity směřující k vytvoření a rozvoji zaměstnanosti a vzdělávání v oblasti moderních komunikačních technologií v České republice.

Kromě toho Český Mobil a jeho partneři vytvoří výzkumné a vývojové centrum pro vývoj nových produktů a služeb na poli bezdrátových multimédií. Jedním z hlavních cílů výzkumného centra bude sledovat technologický vývoj, který bude přibližovat mobilní služby GSM a Českou republiku k sítím další generace – UMTS. Vstup třetího operátora na český trh je pro koncové zákazníky velice příznivé, neboť jistě povede ke zvýšení konkurenčního prostředí a tím pádem ke zkvalitnění služeb a snížení cen.

WAP v Česku – nové informace
O technologii WAP se hovoří již poměrně dlouho a první telefony, které tento protokol podporují, se začínají objevovat na našem trhu (např. Nokia 7110 viz výše). K tomu, aby bylo možné WAP využívat, nestačí pouze podpora telefonu, ale tuto službu musí rovněž podporovat operátor. Oba poskytovatelé mobilních služeb už WAP nějakou dobu ve svých sítích testují a jeho oficiální spuštění pro zákazníky uvedli společně na letošním Invexu.

Z technologického hlediska by tedy mělo být již vše v pořádku – EuroTel dokonce zvýšil přenosovou rychlost datových přenosů z 9,6 kb/s na 14,4 kb/s – chybí ovšem potřebný obsah a aplikace. První vlaštovkou se tak zřejmě stane zpravodajství. EuroTel bude pravděpodobně přebírat informace ze CNN, RadioMobil spoléhá na ČTK. Později bychom se mohli setkat například s jízdními řády, TV programy, e-mailem, počasím, sportem atd.