Víte, co má společného první mobil a současný smartphone? Mnoho ne

  • 4
Letos uplynulo půl století od prvního hovoru mobilním telefonem. Za tu dobu urazily mobilní technologie mílové kroky. Současné mobily se od desítky let starého prototypu Motoroly výrazně liší. A to nejen po vzhledové stránce, ale i co se možností, technologií či hmotnosti týče.

Motorola DynaTAC 8000X

Oním zlomovým dnem, od něhož se začala psát kapitola mobilních telefonů, byl 3. duben 1973. Tehdy totiž vedoucí divize komunikačních systémů společnosti Motorola Martin Cooper uskutečnil vůbec první hovor v mobilní síti – volal z newyorské 6. avenue prototypem těžším než jeden kilogram a prvním, s nímž se z mobilu spojil, byl Joel Engel, jenž tehdy vedl výzkumné laboratoře konkurenční firmy Bell. Infrastruktura pro mobilní hovory tehdy existovala v USA již několik let, a to v podobě mobilních telefonních buněk pro autotelefony.

Dalším významným milníkem v mobilní historii je 1. září roku 1981. Tehdy byla totiž v Saúdské Arábii uvedena do provozu první mobilní síť NMT (Nordic Mobile Telephone) vyvinutá telefonními společnosti skandinávských zemí. Tato analogová síť první generace (1G) se využívala hlavně v Evropě a v některých asijských zemích. První tuzemská NMT síť byla spuštěna až o více než deset let později, šlo o síť společnosti EuroTel.

Dlouhých deset let uplynulo i mezi uskutečněním prvního hovoru mobilem a uvedením prvního komerčně dostupného mobilu značky Motorola. Oním datem bylo 21. září 1983, tehdy totiž zmíněná americká společnost uvedla na trh model DynaTAC 8000X, kterému se vzhledem k obřím rozměrům přezdívalo „cihla“. Za skoro 4 000 dolarů si jej však mohli dovolit jen skutečně bohatí, přesto šel dobře na odbyt a v praxi prokázal, že princip telefonu, který lze mít stále při sobě, lidi zaujal.

Nokia 6110

„Divoké“ devadesátky

V době, kdy se Češi a Slováci v této nové možnosti vzájemné komunikace teprve rozkoukávali, byla ve Finsku zprovozněna první 2G síť označená GSM (Groupe Spécial Mobile). Psal se prosinec 1991. GSM síť se následně stala celosvětově nejrozšířenějším standardem pro digitální mobilní sítě. V roce 1992 pak Nokia uvedla na trh první masově vyráběný GSM telefon na světě, model Nokia 1011.

Koncem téhož roku byla poslána historicky první textová zpráva. Třetího prosince 1992 ji zprostředkoval britský mobilní operátor Vodafone. Zprávu ve znění „Veselé Vánoce“ odeslal z počítače Neil Papworth z IT společnosti Sema Group. Jejím příjemcem byl tehdejší technický ředitel Vodafonu Richard Jarvis, jenž si vzkaz přečetl na mobilním telefonu Orbitel 901.

„V té chvíli jsem necítil nic převratného,“ uvedl Papwoth k události později. „Byla to jen součást mé práce a chtěl jsem se ujistit, že software, který jsme vyvíjeli víc než rok, funguje dobře.“ Krátce nato mu z večírku zavolali, že zpráva došla v pořádku, neboť samotné mobilní telefony ještě nedokázaly na zprávy odpovídat. První mobilní telefon s možností psát SMS byl dostupný až o rok později, tedy v roce 1993. Na trh jej uvedla finská Nokia.

Čeští mobilní uživatelé si však museli na tento typ komunikačního prostředku ještě chvíli počkat. První česká textovka byla odeslána totiž až o necelé tři roky později. Bylo to v tehdejší síti EuroTel, který 1. července 1996 coby první tuzemský operátor spustil komerční GSM síť. Stalo se tak zhruba 4,5 roku po spuštění této sítě ve Finsku.

V 90. letech minulého století se mobilní telefony výrazně proměnily. Například 16. srpna 1994 vstoupil do prodeje historicky první dotykový telefon, byl jím IBM Simon s LCD displejem. O tři roky později, tedy v roce 1997, byl na trh uveden první mobil s barevným displejem. Disponoval jím Siemens S10 a uměl zobrazit pouze čtyři barvy.

Koncem téhož roku se svět dočkal jedné z nejpopulárnějších her v mobilní historii. Počínaje modelem Nokia 6110 mohli totiž uživatelé přístrojů této finské značky využít k rozptýlení s mobilem hru Had (Snake). V roce 1998 pak Nokia uvedla na trh model Nokia 8810, který je považován za první mobil s integrovanou anténou. Další prvenství si finský mobilní výrobce připsal i v následujících letech. V roce 1999 uvedla na trh Nokii 7110, kterým připravila půdu pro mobilní internet pomocí technologie WAP, a spolu s Nokií 3210 představila prediktivní psaní textových zpráv (T9).

Prvek výbavy, na který současní výrobci kladou velký důraz, byl až do 17. května 1999 u mobilních telefonů nemyslitelný. Tehdy totiž japonská společnost Kyocera představila model VP-210, který je historicky prvním sériově vyráběným mobilem vybaveným fotoaparátem. V následujícím roce pak japonský Sharp uvedl na trh první mobil s foťákem vzadu, šlo o model J-SH04.

Steve Jobs poprvé veřejnosti ukazuje Apple iPhone. (Mac World 2007)

Zrodily se legendy. I nejprodávanější mobil

Koncem roku 2000 pak finská Nokia uvedla na trh svůj bestseller oceňovaný pro svou robustnost, jednoduchost a výdrž baterie. Řeč není o ničem jiném než o legendární Nokii 3310, po níž tehdy toužil skoro každý mobilní uživatel.

O rok později se svět dočkal zprovoznění sítě třetí generace (3G), která umožnila vysokorychlostní přístup k internetu. První zemí, která tuto síť využívala, bylo Japonsko. Rok 2001 přinesl také první mobil s přehrávačem digitální hudby ve formátu mp3, na trh jej uvedla společnost Siemens a šlo o model s označením SL45.

V roce 2003 Nokia zabodovala novým základním modelem. Nokia 1110 byla velmi levným telefonem, určena byla totiž pro rozvojové země. Díky tomu se stala nejen nejprodávanějším modelem značky, ale vůbec nejprodávanějším mobilem v historii. Tohoto modelu se totiž prodalo zhruba 250 milionů kusů.

A ještě zpět k mobilní legendě. Ne však té od Nokie, ale té od Applu. Tato americká technologická společnost totiž 9. ledna 2007 představila první generaci iPhonu. Přístroj s inovativním designem a dotykovým displejem, který byl kombinací hudebního přehrávače, telefonu a kapesního internetového terminálu, představil tehdejší šéf společnosti Steve Jobs. Telefon toho sice mnoho neuměl, ale ukázal cestu, kterou se vydal celý byznys.

V září následujícího roku (23. září 2008) se mobilní svět dočkal prvního telefonu s operačním systémem Android společnosti Google, modelu T-Mobile G1. Tento mobil tchajwanské společnosti HTC vyvinutý ve spolupráci s Googlem nesl interní označení HTC Dream.

Ilustrační snímek

V zajetí rychlých mobilních dat

Na sklonku prvního desetiletí 21. století (2009) byly spuštěny první komerční 4G sítě. Jako první technologii, která disponuje přenosovou rychlostí 1 Gbit/s pro nepohyblivá nebo pomalu se pohybující zařízení a 100 Mbit/s pro rychle se pohybující zařízení umožňující plný přístup k internetu a která přinesla rozmach smartphonů, využili mobilní uživatelé ve Švédsku a Norsku.

V roce 2011 (4. října) Apple představil již pátou generaci iPhonu (iPhone 4S), která byla prvním modelem s hlasovou asistentkou Siri. Konkurenční Samsung pak na trhu uvedl novou modelovou řadu Galaxy Note se specifickým prvkem v podobě dotykového pera. Zrodila se tak kategorie takzvaných phabletů, která zvrátila trend zmenšování telefonů. To však neznamená, že by mobilní výrobci na kompaktní zařízení zanevřeli. Pár pokusů bylo, ale uživatelé o taková zařízení již moc velký zájem neprojevují, o čemž se přesvědčil i Apple v případě iPhonů 12 mini a 13 mini.

Až téměř deset let po spuštění první komerční 4G sítě se svět dočkal nové technologie. Jižní Korea v dubnu 2019 spustila první komerční provoz 5G sítě. Sítě páté generace poskytují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, oproti dosavadní technologii LTE až desetinásobnou rychlost internetového připojení. Výhodou je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy, tzv. latence, což umožňuje využití 5G například v autonomních vozidlech, aplikacích umělé inteligence, uplatnění v průmyslu nebo v rámci tzv. internetu věcí.

„Když jsem 3. dubna 1973 uskutečnil první veřejný mobilní hovor, věděl jsem, že je to jen začátek, že Motorola a průmysl mobilních telefonů začínají revoluci v osobní komunikaci,“ řekl Martin Cooper u příležitosti 50. výročí svého prvního hovoru mobilem s tím, že těchto prvních padesát let bylo jen rozcvičkou. „Čeká nás ještě mnoho vzrušujících pokroků, které změní lidstvo,“ dodal.

,