Byla to fuška, ale našli jsme ideální laciný smartphone. Jinak je to bída

  • 71
Přestože teoreticky umí nejlevnější a nejdražší smartphony to samé, co umožňuje operační systém, tak v praxi to je jako srovnávat motorák s maglevem. Oba odvezou lidi z bodu A do bodu B, ale způsob je diametrálně odlišný. Najít dobrý velmi levný smartphone je tak dost obtížné. Ale podařilo se.
ilustrační snímek

Přestože aktuální inflační krize má vliv i na ceny smartphonů, tak je to rozhodně méně výrazné než u jiných produktů. Velká konkurence a všeobecně mizerné prodeje nedávají výrobcům příliš prostoru ke zdražování. Ceny se tak moc nemění, spíš se sahá na výbavu. Ale to není případ nejlevnějších přístrojů. Tam už totiž není na co sahat.

Nejprve si však musíme definovat levné smartphony. Prostá definice low-endové kategorie na to nestačí, tato kategorie končí u hranice pěti tisíc korun. A to už není vyloženě levný smartphone. Takže za horní hranici opravdu levného smartphonu jsme si stanovili sumu 3 500 korun. Pokud bychom zvolili hranici nižší, tak by skoro nebylo o čem psát, protože pod tři tisíce jsou na trhu telefony na jedno kopyto. A to dost ošizené kopyto.

V principu, pokud na to máte, tak hledejte telefony s cenou nad čtyři tisíce korun, tam už se dají najít podařené a slušně vybavené telefony. Jenže kdo kupuje nejlevnější telefony, tak k tomu musí mít určitý důvod a utrácet nechce nebo nemůže. A u levných přístrojů hraje roli každá stokoruna. Což je naše první rada – porovnávejte ceny prodejců, které se i u nejlevnějších přístrojů mohou lišit o stokoruny. A jestliže tři stovky u telefonu za deset tisíc korun nejsou příliš významná položka, u telefonu za tři tisíce je to desetina ceny.

Zároveň si ověřte, jak je to se zárukou. Nejnižší ceny na trhu často patří telefonům ze šedého dovozu a záruku na ně obvykle drží jen konkrétní prodejce. Což nemusí, ale může být určitá komplikace.

Na iPhony zapomeňte a vybírejte podle použití

V principu platí, že pro běžné plnohodnotné použití se ty úplně nejlevnější přístroje jednoduše nehodí. Jejich hardware je ošizený. Ano, výborný fotoaparát u nich asi nikdo soudný hledat nebude, stejně tak ani jiné prémiové funkce. Ale u levných telefonů je často tak slabý hardware, že to může mít vliv i na úplně základní funkce. Ne, telefonovat půjde snadno a i SMS pošlete bez problémů, ale k tomu nepotřebujete smartphone. Na to stačí obyčejný mobil za pár stovek. Problémem může být i prohlížení internetu, ukládání dat a celková svižnost systému.

Když už jsme u systému, tak levné smartphony jsou výhradně přístroje s Androidem. Většina se standardním, některé s upraveným systémem pro speciální užití (seniorské telefony) a některé mají odlehčený Android Go (stačí mu slabý hardware). Což vlastně může být určitá výhoda. Levné telefony nemívají nejnovější verzi Androidu (13), obvykle se setkáte s jedenáctkou nebo dvanáctkou. Ale to není příliš podstatné.

Pokud hledáte o kategorii výš, tedy telefony s cenou do 6 000 korun, tak zde je náš návod

Pokud chcete opravdu laciný telefon a „potřebujete“ iPhone, tak musíte do bazaru. A v naší cenové relaci do 3 500 korun to bude dost starý model v kdo ví jakém stavu. Stačí připomenout, že nejlevnější nový iPhone SE 2020 se běžně prodává stále za víc než deseti tisíc korun. Určitou alternativou jsou repasované přístroje, na které dostanete záruku. Celkově však jednoznačně platí – bez peněz pro iPhone nelez.

Při výběru levného telefonu je potřeba si nejprve určit jeho využití. Obvykle se tyto přístroje kupují dětem nebo seniorům. V druhém případě jsou na trhu telefony se speciální nadstavbou, která užívání pro tuto cílovou skupinu zjednodušuje. Pro malé děti, které chtějí svůj první smartphone, je asi laciný model vhodnou volbou. I když zničit půjde úplně stejně jako dražší telefon a třeba pro hraní her se ty levné nehodí. To spíš se vyplatí investovat do kvalitního krytu.

No a pokud potřebujete laciný smartphone pro vlastní užití, tak prostě pečlivě vybírejte. Každá drobnost navíc ve výbavě vám vylepší zážitek z používání. A prakticky počítejte s cenou nad tři tisíce korun.

Cenové rozpětí

Ty úplně nejlevnější smartphony na českém trhu začínají na částce zhruba 1 700 korun. Do dvou tisíc najdeme na trhu tak deset modelů. O většině z nich nemá cenu vůbec uvažovat, hardware je opravdu tragický.

Od dvou do tří tisíc je to vše na jedno kopyto. Samozřejmě jsou zde i výjimky, ale výbavou spíš směrem dolů nebo již zmíněné speciální seniorské smartphony. Občas se v nabídce objeví výprodejový, na tuto kategorii nadprůměrně vybavený přístroj, ale třeba v době psaní článku to neplatilo. Spoléhat se na to nedá.

Od tří tisíc korun se výbava vylepšuje a můžeme zde najít už i vyložené perly mezi lacinými smartphony. A dokonce i nejlevnější Samsung A04s, který zlevnil na 3 500 korun. Jinak se Samsung nejlevnějším přístrojům nevěnuje. Na druhou stranu, i nad tři tisíce se prodávají telefony s výbavou odpovídající klidně o tisíc i víc korun levnějším telefonům.

Přestože chápeme, že v této kategorii hraje každá stokoruna výraznou roli, tak na vrcholu našeho cenového rozpětí se už dají najít velmi slušné přístroje. Samozřejmě ve výprodeji, ale to v tomto případě vůbec nevadí. A když se vrátíme ke srovnání ze začátku článku, tak průměrný laciný telefon je motorák, ty nejlevnější spíš šlapací drezíny a těch několik perel můžeme přirovnat ke spěšnému vlaku. Rozdíl tak může být i v této kategorii docela velký.

Výbava: displej a procesory

Všeobecně si u laciných telefonů moc vyskakovat nelze, ale některé parametry jsou ještě horší. Třeba u displeje vynechte modely s velmi nízkým rozlišením, typicky 960 na 480 pixelů. To je prostě mizerné rozlišení adekvátní tak roku 2010. Tyto modely mají obvykle i menší panel s úhlopříčkou 5 až 5,5 palce a patří mezi ty nejlevnější.

Standard je v této kategorii HD+ panel s úhlopříčkou okolo 6,5 palce. Není to žádná sláva, ale s ohledem na cenu to jsou adekvátní displeje. Nad tři tisíce pak lze najít už i displeje s rozlišením FHD+. To je samozřejmě nejlepší volba, ale je potřeba přihlížet i k procesoru a paměti. Drtivá většina má panely IPS či LCD, výjimečně ale najdete i telefon s AMOLED displejem.

V případě procesorů je potřeba vybírat obezřetně. Nejčastěji se setkáte s čipy od Mediateku a Unisocu. U těch nejlevnějších se často ani nedozvíte, o jaký čip se jedná. Vyhledáváním se to asi podaří, ale budou to ty nejslabší čipy na trhu. Speciálně to platí o čtyřjádrových procesorech.

Většina přístrojů bude mít výkonově dost podobné procesory. V případě Unisocu, což je čínský výrobce, jsou nejslabší čipy s dlouhým číselným označením, začínajícím písmeny SC. Modernější čipy řady Tiger nesou označení T6xx. Čím vyšší, tím lepší. Obvykle to budou T606 nebo T610. Jejich výkon není špatný, pro běžnou práci dostatečný.

U Mediateku se občas používá čistě číselné označení, to vám přeloží vyhledávání v Googlu. Levné čipy patří do řady Helio A, P a G. To doplňuje dvoumístné číselné označení, kde platí: čím vyšší číslo, tím lépe. Namátkou čtyřjádrový Helio A22 je extrémně slabý čip, stejně jako čipy celkově výkonnější řady G ale s nízkým číselným označením (G2x nebo G3x). Takový Unisoc T610 má proti nim výkon vyšší o šedesát procent a víc.

U nejlevnějších telefonů lze najít i podstatně výkonnější čipy, třeba Helio G88 nebo dokonce Snapdragon 680. Ale to se týká telefonů nad tři tisíce korun. Paradoxně i u těchto dražších telefonů však často narazíte na slabší čipy, které mají telefony o tisícikorunu levnější. Jednu extrémní výjimku, která má jasně nejvyšší výkon, zmíníme později.

Výbava: na paměti záleží

Nejslabší modely mají klidně jen 1 GB operační paměti, což je zoufale málo. Ale to je dnes už docela exotická výjimka. Standardem jsou 2 GB operační paměti, což je takové základní minimum, s kterým se dá žít. Ideálně je samozřejmě víc. Maximem v naší cenové relaci jsou 4 GB, které najdete u telefonů přes tři tisíce korun.

U uživatelského místa mají ty nejlevnější přístroje 16 GB místa. Nebrat – to je dnes strašně málo, do telefonu se nevejde skoro nic. Ano, v drtivé většině bude telefon podporovat paměťové karty, ale to s sebou nese určité problémy. Další variantou je 32, 64 nebo dokonce 128 GB místa. První varianta je opět dost dietní, s 64 a víc GB už se žít dá.

LTE (4G) dnes podporují všechny telefony, takže s mobilním přenosem dat nebude problém, i když je dost pravděpodobné, že zákazníci takto levných přístrojů budou víc využívat wi-fi. A v tomto směru si poslouží u všech přístrojů. V případě 5G jsme chtěli napsat, že to je naprosto bláhová myšlenka, ale k našemu velkému údivu není. Jeden telefon s 5G na českém trhu do ceny 3 500 korun aktuálně existuje.

Pozor na chybějící čtečku otisků prstů, i takové telefony existují. Bez ní je odemykání přístroje mnohem méně pohodlné. A mít telefon nezabezpečený je velký risk. Nejde o samotný přístroj, ale hlavně o osobní data.

U fotoaparátu si vyskakovat nemůžeme, ty nejlevnější mají jakýsi obrazový zápisník, ty nejdražší v segmentu pak hlavní snímač s rozlišením 50 Mpix. Ale zázraky nečekejte. Širokoúhlý objektiv je zcela výjimečný a dvoumegapixelové makro je senzor k ničemu.

NFC, které se hodí pro platby mobilem, najdeme zhruba u čtvrtiny telefonů do 3 500 korun. Je to praktické, ale pro určité cílové skupiny asi ne nejpodstatnější.

V případě konektorů preferujte USB-C, je to dnes univerzálnější řešení. Některé přístroje stále mají starší microUSB. Hojný je sluchátkový konektor, stejně tak většina telefonů nabídne Bluetooth nebo satelitní navigaci. Rychlé nabíjení je spíš výjimečné, a když už, tak je to jen lehce rychlé nabíjení. U baterií preferujte kapacitu 5 000 mAh. Mimochodem, nejlevnější přístroje se starými čipy budou mít větší odběr, protože tyto čipy využívají z dnešního pohledu prehistorickou výrobní technologii. A ta je energeticky náročnější.

Perly na trhu

Na závěr přinášíme naše tipy na nejvýhodnější nabídky. Celkově platí, že najít telefon, který by vyhovoval ve všech směrech, je v tomto segmentu téměř nemožné. Buď má slabý procesor, nebo málo paměti, nebo je ošizený jinde. Důkazem je jediný 5G mobil v tomto segmentu, kterým je TCL 20R 5G.

Za 3 400 korun je to zdaleka nejlevnější 5G mobil na trhu. Je to už předloňský model, což by v principu nevadilo, navíc jeho procesor Mediatek Dimensity 700 je jasně nejvýkonnější čip v námi sledované cenové kategorii. Obstojné, nikoli výborné je to s ohledem na ceny i dál. Displej je HD+ s maximální obnovovací frekvencí 90 Hz, paměť má sestavu 4 + 64 GB, což je slušné, fotoaparát má 13Mpix snímač a z dalších funkcí nic zásadního nechybí.

Naše perla je však bez 5G, které určitě není v tomto cenovém segmentu důležité. Jmenuje se Xiaomi Redmi 10 (2022). Telefon má velmi slušný FHD+ displej s maximální obnovovací frekvencí 90 Hz, má pro danou kategorii nadprůměrný procesor Helio G88, 4 GB operační a 64 GB uživatelské paměti, NFC a další běžné funkce. Fotoaparát obsahuje hlavní 50Mpix snímač a v naší ceně výjimečný, širokoúhlý objektiv. Cena 3 499 korun je sice na úplné hraně, ale je výborná. O sto korun levnější alternativou je Xiaomi Redmi 10C. Pokud vám bude stačit HD+ displej, tak dostanete navíc 128 GB uživatelské paměti, ještě výkonnější čip Snapdragon 680, ale nedostanete širokoúhlý objektiv.

Pokud jsou pro vás uvedené telefony příliš drahé, tak drobná perlička z opačné části cenového spektra je pro nás Realme C21Y. Ano, je to hodně kompromisní volba, ale s ohledem na cenu 1 999 korun by se s tímto telefonem mělo dát žít. Má vcelku výkonný čip Unisoc T610, 3 GB operační a 32 GB uživatelské paměti (to je velké omezení, ale v této ceně nic víc nedostanete). Má 13Mpix hlavní fotoaparát a další obvyklé funkce.