Smartphone promění třeba ve vinylovou desku. Japonci mají bláznivé nápady

  • 1
„Kapesní“ kytarový zesilovač či nahrávací studio, i takovým způsobem lze využít zařízení, které primárně slouží k telefonování či textové komunikaci. Japonská designová laboratoř Yamaha nyní ukázala, k čemu dalšímu lze smartphone využít. Udělala z něj třeba virtuální „elpíčko“.

Přehrávání hudby je jedním z rozšířenějších využití nad rámec primárního poslání mobilního telefonu. Japonská společnost Yamaha se rozhodla i z poněkud všedního způsobu, jak si na smartphonu přehrát nějakou skladbu, udělat něco neobvyklého. Jakkoli bláznivě její myšlenka působí, tak tento specialista na hudební nástroje k tomu měl pádný důvod.

Prvním počinem je TurnT, tedy krabička odkazující na kdysi rozšířené a v posledních letech do módy se zase vracející gramofony. A byť je opatřena i gramofonovým ramenem, tak je na ní přeci jen něco zvláštního. Už na první pohled je patrné, že postrádá talíř na gramofonovou desku. Tu totiž v tomto případě zastupuje smartphone s příslušnou aplikací, respektive jeho displej. Po spuštění aplikace stačí vybrat skladbu, telefon odložit na zařízení a k displeji přiložit gramofonové rameno. Až poté se stejně jako u klasického gramofonu s vinylovou deskou spustí přehrávání hudby. S tím souvisí ještě jedna odlišnost: rameno není osazené klasickou přenoskou a jehlou, ale gumovou ploškou, jde tedy o jakýsi stylus. TurnT má v uživateli probudit nostalgii a vyvolat úctu k hudbě, kterou se chystá přehrávat.

U druhého konceptu se Yamaha inspirovala hrací skříňkou. V jejím podání je však zdůrazněn samotný prvek, bez kterého se ta obvyklá neobejde. Tedy klíček sloužící k natažení v ní ukrytého pérového strojku. V případě konceptu Winder je kovový klíček umístěn na vrchu dřevěného šestiúhelníkového hranolu, jehož je dominantou. Opět je potřeba smartphone s příslušnou aplikací, v níž je předdefinovaná hudba. K jejímu přehrání je však nutné po vzoru běžné hrací skříňky i tu netradiční nejprve natáhnout klíčkem – až poté se vybraná hudba začne v telefonu přehrávat. Její reprodukce skončí stejně jako u klasické hrací skříňky, tedy poté, co se klíček přestane otáčet, respektive se pérový strojek vrátí do původního stavu.

Japonská společnost dokáže ozvláštnit třeba i tak romantickou chvilku, jakou je večeře při svíčkách. Právě svíčka je důležitým prvkem, bez kterého se její další počin neobejde. Stejně důležitým je samozřejmě i v tomto případě smartphone s příslušnou aplikací. Oním počinem je MusicLight, tedy speciální stojánek na čajovou svíčku. Na první pohled není nikterak zvláštní, zaujme jen drobná dírka ve stínidle. V ní je patrně ukryt senzor reagující na teplo: po zapálení svíčky se totiž na spárovaném telefonu začne přehrávat hudba. Jakmile plamen svíčky uhasne, hudba automaticky utichne.

Posledním počinem je RhythmBot. Jde o kvarteto robotických metronomů, kdy každý vytváří specifický zvuk. Podmínkou je jejich spárování se smartphonem. Jakmile následně zazní nějaká hudba, tak díky telefonu dokážou reagovat na daný rytmus – oblíbeným digitálním streamům tedy dodávají šmrnc.

Na jednu stranu působí zmíněné vychytávky Yamahy bláznivě, na tu druhou jsou na dnešní zvyklosti opravdu zajímavé. V současnosti jde však pouze o prototypy. Nicméně v podobě reálných a hlavně funkčních výrobků, nemuselo by tedy zůstat jen u vize.

Japonská společnost specializující se zejména na hudební nástroje totiž věří, že navzdory různým mobilním aplikacím, nabízejícím nové hudební zážitky a nahrazování tradičních zařízení novým hudebním příslušenstvím, stále mezi uživateli existuje touha po věcnější a hmatatelnější interakci, které nelze pomocí dotykového panelu (displeje) dosáhnout.

Kterého hudebního pomocníka od Yamahy byste ocenili?

celkem hlasů: 38
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 5. srpna 2022. Anketa je uzavřena.