Kambodžští policisté ve spolupráci s místními celníky zabavili tisíce nových iPhonů, které chtěl pašerák převézt přes hranice do Vietnamu.

Kambodžští policisté ve spolupráci s místními celníky zabavili tisíce nových iPhonů, které chtěl pašerák převézt přes hranice do Vietnamu. | foto: Policie/ celní úřad provincie Prey Veng

V nenápadné dodávce pašoval tisíce iPhonů. Celníkům neunikl

  • 3
Mistrovský úlovek si připsali policisté a celníci v Kambodže. Ve středu 9. června nedaleko hlavního města Phnompenhu zastavili dodávku, v níž při kontrole objevili téměř pět tisíc nových iPhonů. S takto objemnou a hodnotnou „zásilkou“ měl řidič namířeno do sousedního Vietnamu.

Kambodžsko-vietnamské hranice měl devětatřicetiletý řidič překročit v provincii Svay Rieng, odkud podle vyšetřovatelů i pocházel. Tam se však s dodávkou už nedostal. Ve večerních hodinách jej totiž podle portálu Khmer Times zastavili kambodžští četníci ve spolupráci s celníky ve městě Peam Ro v provincii Prey Veng, tedy zhruba 70 kilometrů jihovýchodně od kambodžského hlavního města Phnompenhu.

Ve voze během následné prohlídky našli desítky precizně zabalených balíků. Důvodem pro tak důkladné balení nebylo pouze zamezení mechanickému poškození jejich obsahu, ale zejména snaha skrýt jej před nežádoucími pohledy. Ona preciznost byla na místě: v balících byly ukryty tisíce nových iPhonů, k nimž neměl řidič žádné daňové doklady.

Konkrétně šlo o 768 kusů iPhonu 12 Pro max, 94 iPhonů 12, 684 iPhonů 11 Pro Max, 1 555 iPhonů 11, 738 iPhonů XS Max, 679 iPhonů 7 Plus a 162 iPhonů 7. Řidič tak chtěl do Vietnamu propašovat přes hranice neuvěřitelných 4 680 kusů nových iPhonů. Místo toho však telefony skončily na provinčním celním úřadu. Muže kromě zabavení celé nelegální zásilky čeká pravděpodobně také vysoký trest.

Podobně úspěšní v boji proti pašerákům byli loni i hongkongští celníci. Na nákladní lodi směřující k pevninské Číně objevili zboží za 25 milionů hongkongských dolarů (v přepočtu podle tehdejšího kurzu 73 milionů korun), vesměs šlo o elektroniku. V důmyslných skrýších byly objeveny i spousty iPhonů, chytrých hodinek Watch či počítačů (více viz Pašovali nové iPhony za desítky milionů. Celníci tajnou skrýš našli).

Pašeráci jsou poměrně vynalézaví. Kromě svého těla, na které se neostýchají přilepit desítky iPhonů, přičemž je většinou prozradí nepřirozené pohyby, zkouší využít i běžné dopravní prostředky, jež pro tyto účely upraví. Ne vždy však vše promyslí do posledního detailu, a tak je může prozradit třeba i taková drobnost, jako je nášlapná plocha elektrického skútru, která zjevně neodpovídá jeho celkovému opotřebení (více viz Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů).

Většinou jde však jen o desítky přístrojů. To čínští pašeráci, kteří pomocí dronů napnuli dvousetmetrové lano mezi dvě výškové budovy, kdy jedna byla na území Hongkongu a druhá v čínském Šen-čenu, zvládli za jedinou noc v igelitových taškách do Číny poslat až 15 tisíc telefonů.