Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Přestože Huawei v USA 5G stavět nesmí, tak na nich bude vydělávat

  • 3
Americká administrativa neumožňuje čínské společnosti Huawei podílet se na výstavbě sítí 5G v USA. Paradoxem však je, že i tak bude Huawei na těchto sítích vydělávat. A to na licenčních poplatcích.

Studie publikovaná společnostmi The GrayB a Amplified, kterou cituje agentura Bloomberg, ukazuje, jak složité je zákulisí telekomunikačních technologií. O co jde? Americká administrativa v rámci americko-čínské obchodní války uvalila embargo na čínskou společnost Huawei, která je v podstatě vlajkovou čínskou společností známou po celém světě. 

V rámci embarga nemohou s Huaweiem až na povolené výjimky obchodovat americké společnosti. Což se výrazně dotýká produkce smartphonů, u kterých Huawei nemůže používat balíček služeb Google. Zároveň americká administrativa neumožňuje zapojení Huaweie do výstavby mobilních sítí v USA, což je dnes velmi aktuální kvůli budování sítí páté generace. 

Jenže paradoxem je, že i tak bude Huawei na výstavbě sítí v USA vydělávat. A může se jednat o velké částky. Důvodem jsou patenty, které společnost drží. Podle výše zmíněné studie vlastní osmdesát procent všech patentů na 5G šest společností: Huawei, Samsung, LG, Nokia, Ericsson a Qualcomm. Pouze poslední z nich, Qualcomm, je americká společnost.

Pokud se pak v potaz vezmou patenty, které jsou pro výstavbu a běh 5G sítě zcela nepostradatelné, tak Huawei jich vlastní 34 procent, Qualcomm 30, Samsung 24 a LG 19 procent. To ukazuje na sílu vývoje asijských společností. Samsung a LG totiž jinak nepatří mezí významné hráče na poli infrastruktury. Naopak Ericsson a Nokia, které patří spolu s Huaweiem mezi tři hlavní a v podstatě dominantní výrobce infrastruktury, drží jen mizivý počet klíčových patentů. 

Huawei tak bude profitovat z výstavby sítí 5G v USA, i když se jich nebude nijak přímo účastnit. Licenční poplatky jsou přitom vysoké, což dokazují patentové spory mezi výrobci mobilů, které se táhly celým trhem minulé desetiletí. Vzájemné narovnání se často pohybovalo v miliardách dolarů.  Pro mnohé značky jsou tak patenty významným zdrojem příjmů. Na druhou stranu platí všichni a často se vzájemné platby vyrovnávají.