Vítězná trojice letošního ročníku mezinárodní středoškolské vědecké soutěže

Vítězná trojice letošního ročníku mezinárodní středoškolské vědecké soutěže Intel International Science and Engineering Fair. | foto: Intel/Chris Ayers

Studentka vynalezla superkondenzátor. Dobije se za méně než 30 sekund

  • 159
Osmnáctiletá americká studentka Eesha Khareová představila na mezinárodní středoškolské vědecké soutěži technologii, která výrazně zkracuje čas nabíjení baterií. Její projekt se stal jednou z trojice letošních vítězných prací. Mladá studentka tak získala odměnu ve výši 50 tisíc dolarů.

Eesha Khareová ze Saratogy, předměstí kalifornského San Jose, představila na letošním ročníku středoškolské vědecké soutěže Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) technologii, která může změnit nejen mobilní svět.

V projektu nazvaném "Návrh a syntéza nanotrubic z polyanilinu a hydrogenovaného oxidu titaničitého pro flexibilní a vysoce výkonné kondenzátory" představila nový superkondenzátor, který by mohl sloužit jako náhrada klasických akumulátorů. Díky malým rozměrům může v budoucnu najít reálné využití zejména u elektromobilů.

Výhodou kondenzátorů je jejich rychlé nabíjení. V tomto konkrétním případě by dobití kondenzátoru s kapacitou odpovídající běžnému akumulátoru z mobilu trvalo 20 až 30 sekund. Převratnou novinkou je ovšem právě nový materiál, ze kterého je vyroben. Ten totiž dovolí dosahovat kapacit při daných rozměrech dříve typických jen pro akumulátory.

Právě proto by nový kondenzátor mohl akumulátory v elektrických zařízeních nahradit. Studentce se také podařilo dosáhnout desetinásobně vyššího počtu dobíjecích cyklů než u současných akumulátorů. Superkondenzátor totiž zvládne 10 tisíc dobíjecích cyklů.

O projekt, který byl porotou vybrán v letošním ročníku soutěže ISEF jako jedna z vítězných prací, se již začala zajímat řada investorů. Mezi nimi také společnost Google, která by se koupí práv mohla přiblížit ke svému záměru stát se nezávislou na ostatních výrobcích.

Podle studentky je však v současné chvíli předčasné zveřejňovat jakékoli konkrétní detaily jednání. Nechala se však slyšet, že zatím nemá v plánu technologii prodat. Ve výzkumu hodlá totiž pokračovat a financovat jej chce z odměny, kterou v soutěži získala.

Za umístění na prvních příčkách získala Khaerová finanční odměnu ve výši 50 tisíc dolarů (zhruba milion korun), další tři tisíce dolarů (necelých 61 tisíc korun) pak za první místo v kategorii Chemie. V té byl její projekt zároveň vybrán jako nejlepší práce. Mladá studentka si tak k dobru připsala dalších pět tisíc dolarů (101 tisíc korun) a zkrátka nepřišla ani škola, kterou v soutěži reprezentovala. Ta získala grant ve výši tisíc dolarů (přibližně 20 tisíc korun).

Khareové tak do studijního fondu přibyla částka v celkové výši 58 tisíc dolarů (téměř 1,17 milionu korun). Kromě financování dalšího výzkumu chce tyto finanční prostředky použít také ke studiu na Harvardu.

Letošního ročníku soutěže Intel International Science and Engineering Fair se zúčastnilo přibližně 1 600 mladých vědců. Ti byli vybráni z celkem 433 přidružených veletrhů, které se konaly ve více než 70 zemích. Vyznamenání a ocenění za inovativní výzkum obdrželo letos celkem 500 finalistů.


Elektromobil