Cesta na vrchol mobilního hi-tech vede přes ruské záchody

Finský telekomunikační gigant Nokia, měl ještě před devíti lety velké odbytiště v Sovětském svazu kam dodával televizory - a toaletní papír. Dnes má suverénní postavenní na trhu mobilních komunikací. Přečtěte si o vzestupu firmy, jejíž výrobek má v kapse alespoň jeden váš známý.
Když se dnes podíváme na dynamickou telekomunikační společnost, kterou Nokia bezesporu je, málokoho napadne, že začínala od jednoho mlýnu na výrobu papíru. Jak vypadala cesta od papíru k elektronice, od dřeva k umělým hmotám, od malé firmy s několika zaměstnanci po kolos, zaměstnávající 60 tisíc lidí?

Nokia - historický mlýn

Onen první mlýn postavil na břehu řeky Emäkoski v roce 1865 inženýr Fredrik Idestam a založil firmu, kterou nazval Nokia. Ta se zabývala výrobou papíru a brzy se jí podařilo uspět na trzích v celé Evropě, především však v Británii, Rusku a Francii. Na přelomu století se k papíru přidala nejprve výroba gumy a ve dvacátých letech posílila Nokia své postavení díky produkci kabelů.

Ovšem ten největší a hlavně nejrazantnější přerod společnosti začal v letech šedesátých, kdy se Nokia rozhodla angažovat v telekomunikacích. První vývoj se ubíral směrem k polovodičům. V letech sedmdesátých se pak přidala výroba počítačů, televizorů a rádiových telefonů, které byly prvním krokem k budoucímu analogovému NMT a ještě později k digitálním GSM přístrojům. Důležitým mezníkem byla také první digitální ústředna Nokia DX 200, která se používá dodnes.

Nokia - switch DX 200 Když v osmdesátých letech začal v Evropě budovat Ericsson první sítě mobilních telefonů po vzoru amerických Bell Labs, Nokia se uchytila jako výrobce terminálů (telefonů), používaných v těchto sítích. Šlo o NMT (Nordic Mobile Telephony), které se během několika let po svém uvedení v roce 1981 rozšířilo ve většině států západní Evropy. Proti budoucímu boomu v podobě digitálního GSM však bylo NMT zatím jen slabým odvarem.

Nokia ovšem neměla vždy na růžích ustláno. Byly tu i pády a neúspěchy. Například po rozpadu Sovětského svazu přišla firma o velké odbytiště svých původních výrobků - toaletního papíru, kabelů, televizorů a dalších produktů. Na přelomu 80.a 90. let sice poptávka po mobilních telefonech nijak neupadala, právě naopak, ovšem Nokia tehdy nedokázala reagovat dostatečně pružně a nebyla schopná dostát požadavkům trhu. Čerstvý vítr do firmy přinesl až v roce 1991 Jorma Ollila jako ředitel divize Mobilních telekomunikací. Provedl výrobu mobilních telefonů těžkou zkouškou v podobě nástupu nové technologie (GSM) a o rok později se stal výkonným ředitelem celé Nokie. Na tomto postu setrval dodnes. Výsledky jeho práce zná dnes celý svět.

Nokia - 3G teminál

V čele s Ollilou se Nokia transformovala znovu, tentokrát na čistě telekomunikační společnost. Riskantní krok vyšel, jak o tom hovoří čísla o prodeji telefonů, stejně jako finanční výsledky v posledních letech. Zdálo by se proto, že Nokia již má svojí pozici jistou.

UMTS
Nyní však Nokii, stejně jako ostatní výrobce, čeká další z rozhodujících kroků, sítě třetí generace, známé jako UMTS. Ty znamenají příjemné oživení divize výstavby sítí, jejíž produkce v poslední době již nezaznamenává přílišný růst v důsledku dokončení GSM pokrytí ve většině zemí.
Na druhou stranu však přicházejí i problémy. Nové sítě potřebují nové terminály. Tyto telefony se od GSM přístrojů poměrně výrazně liší, jsou mnohem komplexnější, vyžadují zakomponování nových součástek a v neposlední řadě znamenají mnohem víc práce v oblasti softwaru. Nokia pracuje na tom, aby tento krok byl co nejméně bolestný a aby pokud možno přinesl stejné úspěchy, jako byl posun od NMT ke GSM.
Co bude dál?