Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Popeláři si stěžují. Nevhazujte mobily do koše, hoří popelářská auta

  • 13
Americký stát Kalifornie se potýká s nezvyklým problémem. Místní úřady prosí, aby lidé správně recyklovali použité telefony a nevyhazovali je jako běžný odpad. Baterie telefonů totiž mohou způsobit vážné požáry nejenom popelářských aut, ale i skládek odpadu.

Problémy způsobují zejména lithium-iontové baterie, které často najdeme v mobilech, ale také v noteboocích nebo elektrickém nářadí. Minulý rok v Kalifornii údajně 65 procent požárů odpadu způsobily právě baterie. Když začne hořet jedna, následují všechny ostatní, které jsou poblíž a požár ještě zesílí.

Kalifornie proto spustila kampaň, která má zvýšit povědomí lidí o tom, jak se správně zbavit staré elektroniky a že baterie nepatří do popelářských vozů a na skládky. 

Požáry způsobené bateriemi jsou čím dál častější. V březnu se například potýkala s dvoudenním požárem skládka odpadu ve čtvrti Queens v New Yorku. V ten samý měsíc se kvůli vybuchlé baterii muselo uzavřít recyklační středisko v městě Indianapolis ve státě Indiana. Minulý rok v New Yorku baterie vybuchla v popelářském vozu při lisování odpadu.

Lithium-iontové baterie mají výhodu v tom, že jsou malé, ale přitom pojmou hodně energie. Problém je v tom, že i když je v mobilu zcela vybijete, pořád jsou nebezpečné. V popelářském voze se například mohou dotknout svými kontakty kovové stěny vozu, zkratují a následným jiskřením zapálí hořlavé předměty v bezprostřední blízkosti.

Stará elektronická zařízení by měla končit na specializovaných sběrných místech či v prodejnách, které je zpětně odebírají. To mimochodem neplatí jen pro Spojené státy ale i v Česku. Máme taktéž sběrná místa včetně speciálních červených kontejnerů. Použitá elektronická zařízení s bateriemi určená k recyklaci také vybírají zpět i přímo výrobci či prodejci.

Ve starých mobilech jsou i vzácné kovy: